معاون حجتی اعلام كرد؛

برنامه ریزی برای توزیع گسترده كالاهای اساسی تا آخر ماه رمضان

برنامه ریزی برای توزیع گسترده كالاهای اساسی تا آخر ماه رمضان

به گزارش گل چرم معاون وزیر جهاد كشاورزی از برنامه ریزی برای توزیع كالاهای اساسی اطلاع داد و اظهار داشت: این توزیع تا آخر ماه مبارك رمضان ادامه خواهد یافت.به گزارش گل چرم به نقل از مهر، یزدان سیف در نشستی خبری كه به مناسبت دهه فجر در حال برگزاری است، درباره اقدامات انجام شده برای تنظیم بازار كالاهای اساسی اظهارداشت: ما در حوزه كالاهای اساسی همچون برنج، روغن و شكر مشكلی نداریم چون كه بحث تامین و توزیع این محصولات به خوبی انجام شده است.
وی درباره مباحث مطرح شده در خصوص افزایش قیمت برنج در بازار اظهار داشت: نرخ این كالا در بازار طی دو سه هفته اخیر روند كاهشی به خود گرفته است.
سیف با اشاره به اینكه طی ده ماهه امسال میزان تولید روغن كشور ۱۷ درصد افزایش داشته، اضافه كرد: همینطور میزان توزیع این كالا در كشور با رشد ۱۵ درصدی همراه بوده است.
مدیرعامل شركت بازرگانی دولتی ایران افزود: ما توزیع برنج را از مهرماه برای تنظیم بازار به صورت ماهانه با ۱۰ هزار تن آغاز كردیم كه مقرر است این میزان را برای كنترل شرایط به ۲۰ هزار تن افزایش دهیم كه این توزیع تا آخر ماه مبارك رمضان ادامه می یابد. ضمن اینكه قیمت هر كیلوگرم برنج تایلندی گرید A ۵۹۰۰ تومان و برنج تایلندی گرید B ۴۶۰۰ تومان است.
وی افزود: در حوزه روغن بر مبنای توافقی كه با كارخانجات انجام شده مقرر است ماهیانه بین ۲۰ تا ۲۵ هزار تن روغن خام در اختیار آنها قرار بگیرد تا بر این اساس بتوانند نیاز بازار را پاسخ دهند. همینطور از مهرماه ماهیانه توزیع ۱۰ هزار تن شكر را شروع كرده ایم و این محصول را در اختیار كارگروه های تنظیم بازار استان ها قرار داده ایم تا شرایط تحت كنترل باشد.
معاون وزیر جهاد كشاورزی با اشاره به بارندگی های اخیر در استان خوزستان اظهار داشت: بارندگی ها سبب شده برداشت نیشكر مقداری به تاخیر بیفتد كه البته جای نگرانی نیست.
قیمت شكر بزودی سقوط می كند
سیف اظهار داشت: ما ۶۵۰ هزار تن شكر نیشكری، ۳۰۰ هزار تن شكر چغندری و حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تن شكر در انبارها داریم. ازاین رو مشكلی برای تامین شكر در كشور نخواهیم داشت.
معاون وزیر جهاد كشاورزی با اشاره به اینكه زمانی كه برداشت نیشكر آغاز شود قیمت شكر در بازار سقوط جدی خواهد كرد، اظهار داشت: ما نگران كاهش قیمت شكر و زیان تولیدكنندگان در آن زمان هستیم.
وی درباره قیمت روغن و شكر تنظیم بازاری هم اظهار داشت: این محصولات با نرخ های مصوب عرضه می شوند.
فرآیند خرید تضمینی ۹۸ شروع شد
مدیرعامل شركت بازرگانی دولتی ایران در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینكه از یك ماه گذشته عملیات خرید تضمینی سال ۹۸ شروع شده است، اضافه كرد: این اقدام با فراخوان مراكز خرید تضمینی و اعلام شاخص ها شروع شده است.
سیف اظهار داشت: امسال برای نخستین بار شاخص های رفاهی كشاورزان هم جزء شاخص های مراكز خرید در نظر گرفته شده است. بعنوان مثال مراكز خرید باید دارای امكاناتی مانند نمازخانه و یا آب شرب و امكاناتی از این قبیل برای كشاورزان باشد.
معاون وزیر جهاد كشاورزی در واكنش به مباحث مطرح شده در خصوص خرید نان خشك و تبدیل آن به خمیر و استفاده در تولید ماكارونی اظهارداشت: این مسائل بیشتر شبیه جوك است. كارخانجات آرد كافی دریافت می كنند و در تولید ماكارونی مورد استفاده قرار می دهند.
سیف همینطور درباره عرضه گندم در بورس كالا عنوان كرد: فعلاً به استناد مصوبه هیئت وزیران، عرضه گندم در سامانه های آرد یارانه ای و صنف و صنعت خبازی انجام می شود و تجربه ما نشان داد كه عرضه در این سامانه ها سبب شد نقش واسطه ها كمرنگ شود.
به گفته وی تا اطلاع ثانوی عرضه گندم از همین طریق انجام خواهد شد
معاون وزیر جهاد كشاورزی در بخش دیگری از سخنان خود درباره كیفیت گندم های تولیدی كشور هم با اشاره به اینكه گندمی كه پروتئین آن بیشتر از ۹.۵ درصد باشد می تواند مصرف انسانی داشته باشد، اظهار داشت: تمام گندم هایی كه ما خریداری می نماییم پروتئین آنها بیشتر از ۹.۵ درصد است. ضمن اینكه خود این گندم ها در درجه یك، دو و سه دسته بندی می شوند. در مجموع گندم های ما در رتبه متوسط دسته بندی می شوند و آردی كه از آنها تولید می شود استاندارد است.
سیف با اشاره به حمل گندم از برخی نقاط كشور به نقاط دیگر اظهار داشت: این اقدام معمولاً به منظور افزایش استاندارد گندم و آرد انجام می شود. بعنوان مثال ما برنامه حمل حدود ۱۰۰ هزار تن گندم از اردبیل و گلستان به آذربایجان شرقی را در دستور كار داریم. به منظور اینكه گندم های این مناطق با یكدیگر تركیب شده و محصول بهتری را به دست دهد.
سیف همینطور پیش بینی نمود كه تولید گندم در سال زراعی جاری، ۴۰ درصد افزایش یابد و خرید تضمینی این محصول، حداقل به ۱۱ میلیون تن برسد كه این میزان، به حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی نیاز دارد.

1397/11/15
21:59:51
5.0 / 5
5059
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
گل چرم