رئیس سازمان چای كشور:

چای تولید داخل 30 درصد نیاز كشور را تأمین می كند

چای تولید داخل 30 درصد نیاز كشور را تأمین می كند

به گزارش گل چرم رئیس سازمان چای کشور ضمن اشاره به اینکه تولیدات داخلی چای ۳۰ درصد نیاز کشور را تأمین می کند، اظهار داشت: سال جاری ۴۲ هزار تن چای وارد شده است.به گزارش گل چرم به نقل از مهر، حبیب جهانساز ظهر چهارشنبه در نشست خبری در سالن اجتماعات سازمان چای، اظهار داشت: صنعت چای طی سنوات گذشته تا به امروز گرفتار تحولات زیادی شده است.
وی ضمن اشاره به فراز و نشیب های بسیار صنعت چای طی سالهای گذشته، اضافه کرد: امروز صنعت چای با تلاش باردیگر چایکاران و مسؤلان به پویایی باردیگر رسیده و در میان چایکاران انگیزه به وجود آورد.
رئیس سازمان چای با اشاره به اینکه چای تولید داخل ۳۰ درصد نیاز کشور را تأمین می کند، افزود: صادرات چای ایرانی به کشورهای دیگر هم ۱۰ میلیون دلار ارز آوری برای کشور به دنبال دارد.
وی ضمن اشاره به حمایت های خوب انجام شده از چایکاران در سالهای اخیر، خاطرنشان کرد: طی سالهای گذشته تولید چای در کشور ۹۰ هزار تن و چای خشک هم ۱۷ هزار تن رسیده بود که امروز میزان برگ سبز چای تولیدی ۱۳۳ هزار تن و چای خشک هم ۳۰ هزار تن رسیده است.
رئیس سازمان چای کشور افزود: بررسی این روند نشان دهنده رشد ۵ تا ۱۰ درصدی در صنعت چای کشور است که زمینه را برای حضور و انگیزه بیشتر چایکاران فراهم نموده است.
وی ضمن اشاره به حمایت صندوق توسعه چای از چایکاران، اظهار داشت: سرمایه اولیه این صندوق هفت تا هشت میلیارد تومان بود که امروز این سرمایه به ۸۷ میلیارد تومان رسیده که ۷۵ درصد سرمایه این صندوق در ارتباط با چایکاران است.
جهانساز با اشاره به اینکه دولت تمام مطالبات سهم خود نسبت به چایکاران را پرداخت کرده است، افزود: تنها ۲۰ درصد سهم کارخانجات چای باقیمانده که بزودی پرداخت می شود.
وی منطقی کردن قیمت تضمینی خرید برگ سبز چای را یکی دیگر از حمایت های انجام شده از چایکاران عنوان نمود و اضافه کرد: امروز رضایت نسبی در این حوزه میان چایکاران و کارخانجات وجود دارد.
رئیس سازمان چای کشور در ادامه ضمن اشاره به اینکه امروز تعداد کارخانجات چای به ۱۶۲ کارخانه افزایش یافته است، اظهار نمود: برای ارتقای سطح بهداشتی کارخانه های چای ۶۰۰ میلیون تومان تسهیلات پرداخت شده است.
وی به واردات ۸۰ هزار تنی چای پارسال اشاره و با اشاره به اینکه این میزان سال جاری ۴۲ هزار تن رسیده است، اظهار داشت: حدود ۸ هزار تن چای داخلی هم صادر گردیده است.


منبع:

1399/11/08
23:18:50
0.0 / 5
1915
تگهای خبر: تولید , خرید , صادرات , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
گل چرم