در گزارش گل چرم عنوان شد؛

محموله های وارداتی بدلیل تاخیر در تخصیص ارز متروكه می شوند

محموله های وارداتی بدلیل تاخیر در تخصیص ارز متروكه می شوند

به گزارش گل چرم یک مقام مسئول با اشاره به اینکه تأخیر دولت در تخصیص ارز، منجر به از بین رفتن مهلت قانونی ترخیص کالاهای اساسی شده است، اظهار داشت: همین مسئله سبب تملیک محموله ها از جانب سازمان امور تملیکی می شود.کاوه زرگران در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به بازدید معاون اول رئیس جمهور طی روزهای گذشته از بندر امام خمینی و بررسی مشکلات تأمین کالاهای اساسی، اظهار داشت: معاون اول رئیس جمهور بار دیگر بر لزوم ترخیص بموقع کالاهای اساسی با کمترین تشریفات قانونی تصریح کرد و خواهان تسریع در فرآیندهای واردات اقلام اساسی سفره خانوار شد.
رئیس انجمن تأمین کنندگان غلات ایران اضافه کرد: متأسفانه به علت شرایط تحریم و محدودیت های ناشی از آن، فرایند دریافت و تخصیص ارز و نهایتاً ترخیص کالا بسیار طولانی تر از قبل شده که بر این اساس، باید توجه داشت که طولانی شدن این روند، منجر به از بین رفتن مهلت قانونی ترخیص کالاهای اساسی شده است.
وی اظهار داشت: این امر سبب شده تا سازمان اموال تملیکی مبادرت به تملیک کالاها کند در واقع باوجود اینکه ترخیص این کالاها از اراده واردکننده خارج شده، اما اموال او به علت متروکه شدن در اختیار سازمان اموال تملیکی قرار می گیرد.
وی توضیح داد: ضمن اینکه اگر صاحب کالا بخواهد کالا را آزاد سازد، سازمان مذکور درصدی از آنرا بعنوان جریمه برداشت می کند که قطعا این منجر به بی انگیزگی واردکنندگان خواهد شد.
این فعال بخش خصوصی افزود: برخی سازمان های متولی به جای همراهی با تأمین کنندگان کالاهای مورد نیاز سفره مردم، مبادرت به توقیف کالاها یا سنگ اندازی بر سر راه ترخیص کالاهایی می کنند که قوت غالب مردم هستند و نیاز سفره روزمره آنها به شمار می روند که بر این اساس انتظار همراهی بیشتری از این دستگاههای متولی وجود دارد.
وی از صدور دستور معاون اول رئیس جمهور برای لغو تملک کالاهای اساسی که مشغول طی فرایند تخصیص ارز و ترخیص کالا هستند اطلاع داد و اظهار داشت: معاون اول رئیس جمهور دستور داده تا مبحث در ستاد تنظیم بازار مورد رسیدگی قرار بگیرد و خواهان لغو این اقدامات شده است.
زرگران اظهار داشت: هم اکنون به علت شرایط تحریم، فرایند تخصیص ارز طولانی شده و برخی مسائل و مشکلاتی که رخ می دهد از عهده تأمین کنندگان خارج است.
وی عنوان کرد: با عنایت به این که تا زمان تخصیص ارز و تسویه هزینه کالا، مالک اصلی کالاهای در گمرک مانده فروشندگان خارجی این کالاها هستند، ازاین رو توقیف این اموال از جانب سازمان اموال تملیکی نه تنها مشکلات زیادی را برای بازار داخلی و تأمین نیازهای مردم رقم خواهد زد؛ بلکه اعتبار واردکنندگان را گرفتار خدشه می کند.
به گفته زرگران، در شرایط کنونی و با عنایت به تحریم های کشور آمریکا ضد ایران همه سازمان ها باید در جهت تسهیل و هموار کردن مسیر تأمین کالاهای اساسی گام بردارند.


منبع:

1399/11/14
22:52:37
0.0 / 5
1546
تگهای خبر: بازار , سفر , فروش , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
گل چرم