رئیس سازمان امور اراضی كشور خبر داد

افزایش ۴۰ درصدی شناسایی تغییر غیرمجاز كاربری اراضی كشاورزی

افزایش ۴۰ درصدی شناسایی تغییر غیرمجاز كاربری اراضی كشاورزی

به گزارش گل چرم رئیس سازمان امور اراضی کشور از افزایش ۴۰ درصدی شناسایی تغییر غیرمجاز کاربری اراضی کشاورزی به علت ناهماهنگی ها در دولت اطلاع داد.به گزارش گل چرم به نقل از مهر، علیرضا اورنگی رئیس سازمان امور اراضی کشور، امروز در نشست خبری به مناسبت دهه فجر، عنوان کرد: از مهم ترین کارهایی که در این سازمان در حال انجام بوده راه اندازی سیستم جامع امور اراضی است که بر این اساس تمام خدمات در چارچوب خدمات الکترونیک انجام می شود.
وی اضافه کرد: بر این اساس مجوزها، نظارت ها، استعلام ها از راه همین سامانه انجام می شود و همینطور تدابیری اتخاذ شده تا ارباب رجوع به جای رفتن به تهران و ساختمان مرکزی، در شهرستان ها خدمات دهی صورت گیرد.
رئیس سازمان امور اراضی کشور در مورد اینکه چرا برای بعضی از اراضی به صورت همزمان دو یا چند سند صادر می شود؟ اظهار داشت: مشکلات در ارتباط با صدور سند در ارتباط با همکاران ما در سازمان ثبت اسناد است اما از آنجائیکه گاهی اوقات میان تفکیک اراضی مردمی با دولتی تداخلاتی وجود دارد مبادرت به حد نگاری و تهیه نقشه و کاداستر کرده ایم.
به گفته اورنگی، ۵۸۰ هزار هکتار از اراضی که در ارتباط با مردم بود حل اختلاف شده و با اصلاح اسناد به مردم بازگردانده شده است و الان آنها می توانند برای دریافت سند اقدام نمایند.
رئیس سازمان امور اراضی کشور خاطرنشان کرد: از سال ۱۳۹۴ بر مبنای قانون باید کاداستر ۱۸ میلیون هکتار از اراضی کشور را تهیه نماییم که برای ۹ میلیون هکتار آن عملیات اقدام و ثبت صورت گرفته و از این رقم هم نقشه های ۴.۵ میلیون توسط سازمان نقشه برداری تأیید شده است.
وی در مورد تغییر کاربری اراضی کشاورزی به غیرکشاورزی بیان نمود: تغییر کاربری های موجود در کشور را نمی توان رد کرد بخصوص در اطراف شهرها این تخلف بیشتر صورت می گیرد و ما هم بر مبنای نص صریح قانون مبادرت به قلع و قمع بناهای ساخته شده در این اراضی می نماییم.
اورنگی افزود: سازمان امور اراضی با جدیت تغییر کاربری اراضی کشاورزی و باغی برخورد می کند و در این ارتباط همکاری دادستان ها و مراجع قضائی را هم دارد.
رئیس سازمان امور اراضی کشور بیان نمود: برای برخورد با تغییر کاربری اراضی کشاورزی و قلع و قمع آنها با کسی شوخی نداریم به صورتی که اخیراً ۳۷۰ مورد در قزوین در عرض ۴۸ ساعت قلع و قمع شد و ساختمان های چند میلیاردی در تهران، مشهد، ملارد و کرج قلع و قمع شده است.
نقدینگی های سرگردان جامعه به سمت زمین ها آمده است
رئیس سازمان امور اراضی کشور تصریح کرد: با عنایت به شرایط خاص اقتصادی کشور و وجود نقدینگی زیاد در دست مردم، بهترین جایی که برای سوداگران وجود دارد، زمین است که بخش زیادی از افراد سرمایه های خویش را به این بخش آورده اند اما ما هم به شدت برخورد می نماییم.
ناهماهنگی های موجود میان دستگاههای دولتی باعث تغییر کاربری اراضی کشاورزی می شود
اورنگی با اشاره به اینکه ناهماهنگی هایی هم میان دستگاه ها برای پیشگیری از تغییر کاربری اراضی کشاورزی وجود دارد اظهار داشت: در حالیکه بر مبنای قانون تغییر کاربری اراضی کشاورزی ممنوع می باشد به علت این ناهماهنگی یا دستگاههای دیگر هم آنها می گویند ما قانون خدمترسانی آب برق و گاز داریم یا اینکه گفته می شود بر مبنای قانون اجازه ساخت بنا در اختیار ما است. همینطور شهرداری ها هم به جای اجرای ماده های ۹۹ و ۱۰۰ به جای قلع و قمع تغییر کاربری ها از آنها جریمه می گیرند و به هر حال این خلاء ها خود به تغییر کاربری های موجود کمک می نماید.
وی در پاسخ به اینکه چرا سازمان امور اراضی نمی تواند از خرد شدن اراضی کشور جلوگیری به عمل آورد اظهار داشت: بر مبنای قانون ما می توانیم از خرد شدن اراضی کشاورزی جلوگیری به عمل آوریم که دارای سند هستند اما با عنایت به این که خیلی از اراضی کشاورزی سند ندارند خرد شدن با قولنامه و بر مبنای قانون موجود انجام می شود.
رئیس سازمان امور اراضی کشور افزود: مرجع قضائی به ما تاکید دارد که دنبال دانه درشت ها باشیم ما هم این مورد را در دستور کار قرار داده ایم و علاوه بر آنها با دیگر تغییرات غیرمجاز کاربری هم برخورد می شود.
تغییر غیرمجاز کاربری اراضی کشاورزی ۴۰ درصد افزایش یافت
اورنگی در انتها صحبت های خود اظهار داشت: از سال ۷۴ تابحال ۳۰۰ هزار مورد تغییر کاربری در کشور شناسایی شده است.
وی بیان نمود: در ۹ ماهه ابتدایی سالجاری هم ۴۵ هزار تغییر کاربری غیرمجاز در سطحی بالغ بر ۷۶ هزار هکتار صورت گرفته که ۴۰ درصد در مقایسه با سال قبل افزایش یافته است؛ این رقم بدون در نظر گرفتن تغییر کاربری های مجاز است.

1399/11/17
13:56:52
0.0 / 5
1447
تگهای خبر: خدمات , ساختمان , كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
گل چرم