معاون سازمان صمت تهران اعلام كرد

كاهش ۳۰۰۰ تومانی قیمت هر شانه تخم مرغ

كاهش ۳۰۰۰ تومانی قیمت هر شانه تخم مرغ

به گزارش گل چرم معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران اظهار داشت: قیمت هر شانه تخم مرغ نسبت به هفته گذشته بطور متوسط 3000 تومان کاهش یافته است.به گزارش گل چرم به نقل از مهر، سعید محمدی پور در یک برنامه رادیویی با اشاره به شروع نظارت ها بر بازار شب عید یک ماه زودتر از سالهای قبل، گفت: این نظارت ها تا ۱۵ فروردین ادامه دارد. منظور از تشدید نظارت ها بر بازار شب عید یعنی نظارت های قبلی سریع تر می شود و تعداد عملیات ها روی چند کالای خاص چند برابر می شود.
وی با اشاره به افزایش قیمت تخم مرغ در ماه های اخیر اظهار داشت: طی یک هفته گذشته در شهر تهران روزانه از ۶۰۰ واحد فروش تخم مرغ بازرسی شده که از بین آنها اوایل هفته ۸۵ درصد واحدها متخلف اعلام شدند، اما با تشدید نظارت ها در ایام اخیر کمتر از ۳۰ درصد این واحدها متخلف بودند. تخلفات بیشتر در حوزه گران فروشی، تقلب و کم فروشی است. ما جو را برای متخلفان ناامن کردیم و پس از شناسایی به سازمان تعزیرات صدور و اجرای حکم شان صورت می گیرد. همین طور امروز نسبت به هفته گذشته بطور متوسط روی هر شانه تخم مرغ، ۳، ۰۰۰ تومان کاهش قیمت را شاهد بودیم. وزارت جهاد کشاورزی نیز در طول این مدت روزانه ۱۵۰ تن تخم مرغ به قیمت تنظیم بازار عرضه نمود که در قیمت تأثیرگذار بود.
این مقام مسئول با اعلان اینکه وزارت جهاد کشاورزی عرضه مرغ را در میدان بهمن دو برابر افزایش داده و به ۶۰۰ تن رسانده، اشاره کرد: با این افزایش، قیمت ها تا حدودی کنترل شده است. طی یک ماه گذشته حدود ۱۰ هزار بازرسی از بازار مرغ انجام شده که ۱۸۰۰ مورد تخلف به ارزش ۷ میلیارد ریال کشف و به تعزیرات ارسال شد.
کمبود عرضه عامل گرانی مرغ و تخم مرغ
وی با اعلان اینکه شهروندان می توانند تخلفات احتمالی را به سامانه ۱۲۴ اطلاع دهند، اشاره کرد: قیمت مصوب مرغ هم اکنون ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان برای مصرف کننده است. در تهران روزانه ۱۲۰۰ تن مصرف روزانه می شود و وقتی کالایی قیمت مصوب تنظیم بازار دارد، دستگاه مربوطه که در ارتباط با این کالا وزارت جهاد کشاورزی است، باید این مقدار را تهیه و توزیع کند. در غیر این صورت با کمبود عرضه نسبت به تقاضا قیمت ها گران تر از نرخ مصوب خواهد شد. مسئولیت ما بازرسی است که با متخلفان برخورد شده است.
محمدی پور در پاسخ به این مساله که تولیدکنندگان معتقدند تولید به اندازه کافی صورت می گیرد، اما شرایط برای عرضه فراهم نیست و اگر وزارت صمت محلی برای عرضه، نه فقط میادین میوه و تره بار، مثل غرفه بوجود آورد قیمت ها متعادل خواهند شد، اظهار داشت: مسئله یاد شده در برج هشت حل و فصل شده و ادعای مرغداران مردود است. در اصل در آبان ماه به مرغداران اعلام گردید محصول خودرا به کدام کشتارگاه ها و میادین عرضه کنند.
وی اضافه کرد: وزارت جهاد کشاورزی ادعا می کند تمام نهاده دامی مورد نیاز مرغداران تامین شده است و برای این ادعا مستند دارند. مرغداری که نهاده به نرخ دولتی دریافت کرده باید مرغ خودرا به قیمت ۱۹ هزار و ۱۰۰ تومان تحویل دهد، اما مرغداران کمی کم لطفی می کنند که می گویند نمی دانند کجا عرضه کنند.
این مقام مسئول در ادامه با اعلان اینکه مصرف روزانه تخم مرغ در تهران ۴۰۰ تن است، اما سازمان پشتیبانی امور دام ۱۵۰ تن توزیع می نماید و مابقی از بازار آزاد تامین می شود، اشاره کرد: هم اکنون قیمت مصوب هر شانه دو کیلویی یا ۳۰ عددی تخم مرغ باید حدود ۳۴ تا ۳۵ هزار تومان باشد و با فروش بیش از ۳۵ هزار تومان در بازار برخورد خواهد شد.
وی اشاره کرد: به معاونت نظارت و بازرسی سازمان صمت اعلام می شود که چه میزان مرغ در چه بخش های توزیع شده تا این معاونت تقسیم بندی را کنترل کنند تا مرغی که نهاده دولتی گرفته گران عرضه نشود و در صورت گران فروشی برخورد شود. اینکه چرا مرغ و تخم مرغ کم عرضه می شود وزارت جهاد کشاورزی بعنوان متولی تولید باید پاسخ دهد.


منبع:

1399/12/03
23:19:12
0.0 / 5
1552
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
گل چرم