دبیر ستاد تنظیم بازار:

عرضه روغن با كارت ملی را تكذیب می كنم

عرضه روغن با كارت ملی را تكذیب می كنم

دبیر ستاد تنظیم بازار با اعلان اینکه قیمت روغن در سال آینده به هیچ وجه افزایش نخواهد یافت، اظهار داشت: توزیع روغن با کارت ملی یک شیطنت بوده و چنین چیزی را تکذیب می کنم.به گزارش گل چرم به نقل از صدا و سیما، عباس قبادی در آخر جلسه امروز ستاد تنظیم بازار کشور درباب کمبود روغن و خبر عرضه آن با کارت ملی، گفت: توزیع روغن با کارت ملی یک شیطنت بوده و چنین چیزی را تکذیب می کنم.
وی اضافه کرد: میانگین مصرف ماهانه روغن در کشور حدود ۱۵۰ هزار تن است که در ماه گذشته بین ۱۷۰ تا ۱۸۰ هزار تن تولید روغن داشتیم، اما به جهت فضای روانی که در کشور به وجود آمد و برخی به آن اخبار درباب احتمال تغییر نرخ ارز و … دامن زدند که سبب هجوم مردم به فروشگاه ها و افزایش تقاضا و شکل گیری احتکار خانگی شد و وقفه هایی در تولید و توزیع به وجود آمد.
دبیر ستاد تنظیم بازار افزود: مصرف بیشتر خانوارها روغن مایع است و روغن جامد بیشتر مصرف صنعتی و صنفی دارد، اما افزایش تقاضای روغن مایع سبب شد قسمتی از ظرفیت تولید روغن جامد نیز به این بخش تخصیص یابد که سبب کسری در تولید روغن جامد هم شد.
وی اظهار داشت: با تخصیص سهمیه به صنایعی که از روغن جامد استفاده می نمایند و عرضه به میزان کافی آن، به زودی بازار روغن هم به تعادل می رسد.
دبیر ستاد تنظیم بازار اشاره کرد: قیمت روغن در سال آینده به هیچ وجه افزایش نخواهد یافت و عرضه این محصول به میزان مورد نیاز همچنان تداوم خواهد داشت.
قبادی همین طور از تدارک و ذخیره سازی ۴۰ هزار تنی سیب و پرتقال مورد نیاز شب عید آگاهی داد و اظهار داشت: کار تحویل سیب و پرتقال به استان هایی که قرار شد توسط این ستاد صورت گیرد شروع شده و سیب و پرتقال از استان های غرب و شمال کشور به این استانها تحویل شده است و اگر بازهم استانها نیاز بیشتری را اعلام کنند آماده تامین آن هستیم.
طی دو ماه ۴ میلیون تن انواع کالاهای اساسی از بنادر کشور تخلیه شد
دبیر ستاد تنظیم بازار اشاره کرد: بانک مرکزی همکاری خوبی در مورد تخصیص ارز مورد نیاز واردات کالاهای اساسی در ۶ ماه نخست سال آینده انجام داده و ارز مورد نیاز را تخصیص داده است.
وی افزود: در حدود ۲ ماه گذشته، ۴ میلیون تن انواع کالاهای اساسی از بنادر کشور تخلیه شده و به همین میزان موجودی در بنادر کشور داریم که این میزان، جدا از کالاهای در حال ورود و روی کشتی ها است.
دبیر ستاد تنظیم بازار همین طور با اشاره به واردات ۲۱ میلیون تن کالا به ارزش ۱۰ میلیارد دلار از شروع سال اظهار داشت: این میزان نسبت به زمان مشابه سال گذشته، از نظر وزنی ۲۵ درصد کاهش یافته، اما شاهد افزایش ۱۰ درصدی واردات کالاهای گروه یک و ۲۲ که کالاهای مورد نیاز و مواد اولیه کارخانجات است هستیم.
وی اضافه کرد: از سویی دیگر کالاهای گروه های ۲۶ و ۲۷ که کالاهای غیر ضروری هستند از نظر وزنی رشد منفی ۲۳ درصدی داشته اند که مقایسه این دو آمار نشان میدهد که واردات کشور به سمت واردات مواد اولیه مورد نیاز کارخانجات و کالاهای اساسی مورد نیاز مردم سوق یافته است.
قبادی از ثبات بازار تخم مرغ و عرضه آن با نرخ مصوب آگاهی داد و اظهار داشت: عرضه مرغ هم تا هفته های آتی به شرایط مطلوب بازخواهد گشت چونکه حجم ورودی مرغ به بازار افزایش یافته و روند باثباتی در بازار مرغ خواهیم داشت.
وی عدم تعادل بازار مرغ را ناشی از وقفه یک هفته ای در عرضه و افزایش تقاضای مرغ دانست و اضافه کرد: کوشش برای تنظیم بازار شب عید و ماه مبارک رمضان سبب این وقفه یک هفته ای در عرضه و در نتیجه افزایش قیمت مرغ در بعضی استانها بود.
به گفته دبیر ستاد تنظیم بازار، الان به میزان کافی کنجاله و ذرت در اختیار بخش تولید قرار گرفته است، اما وجود برخی مشکلات در توزیع سبب بی نظمی در عرضه مرغ شد.

1399/12/06
22:01:41
0.0 / 5
1640
تگهای خبر: بازار , تولید , فروش , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
گل چرم