آخر خواب زمستانی اقتصاد ایران

آخر خواب زمستانی اقتصاد ایران

اتاق بازرگانی ایران در جدید ترین گزارش خود اعلام نموده عدد کل شامخ به بالاترین سطح در خود در ۱۷ ماه گذشته رسیده است.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، اتاق بازرگانی نتایج بررسی های دوره هفدهم شامخ(شاخص مدیران خرید) را منتشر نموده و ارزیابی از بنگاه های اقتصادی نشان داده است که در بهمن ماه بالاترین عدد خود در تمام دوره های اخیر را به ثبت رسانده است.
بر مبنای اعلام اتاق عدد کل شامخ با عبور از مرز ۵۰ واحد، به ۵۳.۷۳ واحد رسیده که بالاترین عدد ثبت شده در این آمارگیری است. این شاخص در طیفی بین عدد صفر تا ۱۰۰ تعریف می شود. اگر عدد کمتر از ۵۰ باشد، به مفهوم قرار گرفتن کشور در رکود اقتصادی می باشد و اگر این عدد از مرز ۵۰ بگذرد به مفهوم ورود به دوره رشد مثبت است.
عدد شامخ در حالی به بیشتر از ۵۳ رسیده که در ماه قبل، در حدود ۴۸ قرار گرفته بود و بدین سان برای اولین بار در ماه های گذشته، اقتصاد ایران وضعیت رو به رشد پیدا کرده است.
شاخص میزان فعالیتهای کسب و کار در بهمن ماه (۵۶.۷۱) نسبت به دیماه (۵۰.۰۱) افزایش داشته است و طی ۱۷ ماه از شروع طرح به بیشترین مقدار خود رسیده است. این شاخص در همه بخش های کشاورزی، خدمات، صنعت و ساختمان، بهبود قابل توجهی نسبت به دیماه را نشان داده است و بخش ساختمان بیشترین افزایش را داشته است.
شاخص میزان سفارشات جدید مشتریان (۵۳.۴۳) برخلاف دیماه (۴۳.۹۹) به میزان قابل توجهی افزایش داشته و بیشترین رکورد خویش را از آغاز شروع طرح ثبت کرده است. اغلب فعالان اقتصادی دلیل عمده آنرا، افزایش تقاضا در ماه های پایانی سال می دانند، بخصوص در بخش صنعت که این شاخص بیشترین مقدار را داشته است، افزایش تقاضای داخلی و خارجی بر آن مؤثر بوده است.
شاخص قیمت خرید مواد اولیه یا لوازم خریداری شده (۷۹.۹۲) نسبت به ماه قبل (۷۲.۷۶) شدت افزایش بیشتری داشته است. شدت افزایش قیمت مواد اولیه که طی دو ماه اخیر اندکی کمتر شده بود، مجدداً در بهمن ماه افزایش یافته است. بر مبنای نتایج مرکز آمار ایران در بهمن ماه از شاخص قیمت مصرف کننده، این شاخص در بهمن ۲۹۲.۸ به دست آمده است که نسبت به دیماه (۲۸۵.۷) مقدار ۲.۵ درصد افزایش داشته است.
بر مبنای داده های به دست آمده از بنگاه های بخش صنعت، شاخص مدیران خرید صنعت در بهمن ماه ۵۸.۳۴ است، این شاخص که طی ۹ ماه گذشته بیشترین مقدار خویش را به ثبت رسانده، نشان دهنده رونق در اغلب فعالیتهای صنعتی است. در بهمن ماه برای نخستین بار طی ۲۹ دوره از آغاز شروع طرح همه زیرشاخص های اصلی شامخ صنعت عدد بالای ۵۰ را ثبت کرده اند.
شاخص مقدار تولید محصولات در بخش صنعت (۵۹.۵۸) نسبت به ماه قبل (۴۸.۶۵) افزایش داشته و رونق اغلب فعالیتهای صنعتی را نشان داده است. شرکت ها از یک سو به علت افزایش تقاضا و از طرفی با نزدیک شدن به پایان سال به منظور تأمین سفارشات قبلی و انجام تعهدات قبلی خود میزان تولید را افزایش داده اند. افزایش سرعت انجام و تحویل سفارشات (۶۳.۷۹) با شیب بیشتر نسبت به دیماه (۵۸.۴۹) هم مؤید این مورد است.
منبع:

1399/12/13
22:51:15
0.0 / 5
2177
تگهای خبر: تولید , خدمات , خرید , ساختمان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
گل چرم