وزارت صمت در پاسخ به در آستانه فساد قرار گرفتن كالاهای گروه ۲۷:

كالای اساسی مهمست یا لوازم آرایش؟!

كالای اساسی مهمست یا لوازم آرایش؟!

به گزارش گل چرم معاون امور تجاری داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) ابراز امیدواری کرد که با اتخاذ تصمیمات جدید، 40 میلیون دلار کالای گروه 27 که دارای ثبت سفارش و مجوزهای قانونی می باشد تا آخر سال ترخیص شود، اما در پاسخ به انتقاداتی که نسبت به تعلل در آستانه فساد قرار گرفتن این کالاها به وزارت صمت وارد شده، اظهار داشت: ترخیص واردات کالاهای اساسی اهمیت دارد یا لوازم آرایشی؟


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، عباس قبادی در یک برنامه خبری درباره دلیل ترخیص نشدن کالاهای گروه ۴ و ۲۷ که دارای ثبت سفارش و تخصیص ارز بودند، اظهار داشت: طی ۱۱ ماهه اول امسال بیش از ۲۰ میلیون تن کالا، معادل حدود ۳۲ میلیارد دلار وارد کشور شده است. کالاهای گروه ۲۷ کمتر از ۵۰ میلیون دلار است که که در مقابل کل واردات عدد کوچکی است.
وی ادامه داد: در زمینه واردات سایر کالاها به جز گروه ۲۷ مشکلاتی در بحث تحریم ها و محدودیت های ارزی وجود داشت که با تدابیر اتخاذ شده بخش عمده ای از این کالاها به کشور وارد شد. بطور کلی اولویت وزارت صمت واردات مواد اولیه، کالاهای ضروری و اقلام مورد نیاز جامعه که با سفره مردم سر و کار دارد، است.
این مقام مسئول در ادامه درباره کالاهای گروه ۲۷ نیز اشاره کرد: کالاهای رسوب شده در گمرک در گروه ۲۷ رقم قابل توجهی نیست و نمی توان با اهمیت به آن پرداخت. چونکه در مقطعی که با محدودیت ارزی مواجه بودیم قرار شد با برگزاری جلسات کارشناسی در این رابطه تصمیم گرفته شود. چونکه ترس ما این بود در میان این کالاها، کالاهای ممنوعه نیز وارد کشور شود. در نهایت با برگزاری جلسات قرار شد کالاهای گروه ۲۷ که دارای ثبت سفارش و منشاء ارز هستند و بانک مرکزی نظر خاصی از نظر تامین ارز آنها نداشته باشد وارد کشور شود.
وی در پاسخ به اینکه در صورت فاسد شدن کالاها ضرر و زیان وارد کنندگان جبران می شود یا نه؟ اشاره کرد: شما الان پاسخ دهید روغن، گندم و برنج کشور اهمیت دارد یا کالاهای گروه ۲۷؟ واردات کالاهای اساسی اهمیت دارد یا لوازم آرایشی؟ بدین سبب باید در کشور اولویت بندی شود و برمبنای کالاهای مورد نیاز و محدودیت های ارزی واردات صورت گیرد.
قبادی در ادامه در پاسخ به اینکه برای این کالاها که ثبت سفارش انجام و حقوق مکتسبه به وجود آمده چه تصمیمی گرفته خواهد شد، اظهار نمود: شرایط تحریم شرایط ویژه و خاصی است که کشور را با محدودیت های شدید ارزی مواجه کرده است. اگر بانک مرکزی کد تخصیص ارز را نداده یا تامین ارز نکرده به سبب محدودیت های ارزی بوده است. دوم اینکه در قالب کمیته ماده ۱۱ بخشنامه اجرائی قانون مقررات صادرات و واردات این مساله در دست پیگیری است تا مسئله طوری مدیریت شود که محدودیت ارزی نداشته باشید و خسارتی هم به این کالاها وارد نشود. روز گذشته هم جلسه ای با دستگاه های متولی برگزار شده و تصمیمات خوبی گرفته شده است.
وی همین طور ابراز امیدواری کرد که تا آخر سال کالاهای گروه ۲۷ ترخیص شود و اظهار داشت: برخی اقلام گروه ۲۷ طی چند ماه گذشته به کشور وارد شده و برخی هم اخیراً به کشور رسیده و ورود این کالاها به کشور مربوط به اوایل سال نیست. اما این روند نباید به شکلی باشد که کالاهای غیرضروری با فشار رسانه ای به کشور وارد شود.
قبادی با اعلان اینکه ترخیص کالاهای اساسی موجود در بنادر به سرعت پیگیری می شود، اشاره کرد: هم اکنون بیش از دو میلیون تن ذرت در بنادر وجود دارد که همه تلاش ما این است که ذرت که نیاز روزانه کشور است زودتر ترخیص شود.
گفتنی است که هم اکنون دو گروه کالایی ۴ و ۲۷ امکان ورود به کشور ندارند. گروه ۴ شامل کالاهای ممنوعه مثل لوازم خانگی است که از سال ۱۳۹۷ امکان ثبت سفارش برای آنها وجود ندارد. گروه کالایی ۲۷ گروهی با اولویت ارزی غیرفعال است، یعنی بانک مرکزی منشا ارز این کالاها را تایید نمی نماید. این در حالیست که تایید منشا ارز، مهر تایید نهایی ترخیص کالا از گمرک است. در گروه ۴ حدود ۸۰ میلیون دلار کالا پیش از ممنوعیت وارد گمرک شده بود که ترخیص آن متوقف گردید. از اواخر سال قبل و با مصوبه هیات دولت و شرایط تعیین شده، قسمتی از کالاهای این گروه ترخیص ولی بخش زیادی با اختتام زمان مصوبه در گمرک باقی ماند که در میان آنها نیز کالاهای فاسد شدنی وجود داشت.
همین طور از مدت ها قبل بخش قابل توجهی کالا از گروه ۲۷ در زمان قبل ممنوعیت وارد شده بود ولی امکان ترخیص نیافت. لوازم آرایشی و بهداشتی، لوازم التحریر، سیستم تهویه هوا، کیسه فیلتر صنعتی، پارچه رومبلی، ماشین آلات راه سازی، وسایل ورزشی، وسایل جانبی لوازم خانگی، تجهیزات و لباس ایمنی، میوه موز و کمپوت آناناس برخی اقلام، از انواع زیاد کالاهایی هستند که در قالب گروه ۲۷ حالا در گمرک مانده اند. این کالاها به گمرک اظهار شده و اغلب تشریفات گمرکی مربوط به آنها انجام و تمامی مجوزهای قانونی ستاندن و ارائه شده، آماده ترخیص هستند، ولی از آنجایی که دارای اولویت ارزی غیر فعال اند کد رهگیری(ساتا) از طرف بانک برای تائید منشاء ارز آنها صادر نشده و امکان ترخیص قطعی پیدا نکرده اند.
بتازگی مهرداد جمال ارونقی، معاون فنی گمرک ایران از قرار گرفتن ۴۰ میلیون دلار کالاهای گروه ۲۷ در معرض فساد و یا متروکه شدن آگاهی داده بود که البته بتازگی طی جلسه ای با حضور مسئولان سازمان های مختلف همچون گمرک، بانک مرکزی و وزارت صمت، وضعیت کالاهای گروه ۲۷ تعیین تکلیف شده و صاحبان کالا می توانند برای ترخیص اقدام نمایند.
منبع:

1399/12/14
13:04:38
0.0 / 5
2716
تگهای خبر: سفر , صادرات , كالا , لباس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
گل چرم