با تحقیقات به زراعی و به نژادی انجام می شود؛

افزایش ۴۰ هزار هكتاری كشت پاییزه چغندرقند

افزایش ۴۰ هزار هكتاری كشت پاییزه چغندرقند

یک مقام مسئول اظهار داشت: نیازهای تحقیقاتی برای تحقق برنامه افزایش 40 هزار هکتاری کشت پاییزه چغندرقند، ظرف حداکثر هشت سال آینده تعیین می شود.


به گزارش گل چرم به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، معاون برنامه ریزی مؤسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر چغندرقند اضافه کرد: هم اکنون سطح کشت پاییزه چغندرقند حدود ۲۰ هزار هکتار است که برمبنای برنامه بلندمدت وزارتخانه این سطح مقرر است حداقل به ۶۰ هزار هکتار در استان خوزستان و در دیگر مناطق مستعد برسد.
سعید صادق زاده حمایتی گفت: بیشترین تمرکز پژوهشگران این مؤسسه در زمینه تحقیقات بهزراعی بر روی توسعه کشت پاییزه چغندرقند در مناطق جدید است.
وی با اشاره به این که بطور سنتی، کشت پاییزه چغندرقند در مناطق خوزستان انجام می شود، اظهار داشت: بر طبق تحقیقات مؤسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر چغندرقند، در استان هایی نظیر ایلام، فارس، کرمانشاه، گلستان و اردبیل مناطق مستعد برای کشت پاییزه چغندرقند وجود دارد و هم اکنون داریم روی این مناطق تحقیق می نماییم.
صادق زاده حمایتی به تولید علوفه بوسیله کشت چغندر علوفه ای نیز اشاره نمود و اذعان داشت: ما در کشور با کمبود علوفه برای خوراک دام مواجه هستیم و برنامه ما این است که از محل چغندر علوفه ای، قسمتی از نیاز کشور به علوفه را برطرف نماییم.
وی اضافه کرد: در این راستا کارهای به نژادی و اصلاح رقم های جدید و همین طور کارهای به زراعی برای تعیین نیازهای تحقیقاتی در دستور کار مؤسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر چغندرقند قرار گرفته و امیدواریم در آینده قسمتی از نیازها علوفه کشور با توسعه کشت چغندر علوفه ای تامین شود.
صادق زاده حمایتی افزود: ما درصدد هستیم با اصلاح رقم و تعیین نیازهای تحقیقاتی کاشت، داشت، برداشت و مصرف چغندرعلوفه ای، سطح کشت این محصول به ۲۰ تا ۳۰ هزار هکتار افزایش یابد.
وی از طرح مشترک با مؤسسه تحقیقات فنی و مهندسی و مؤسسه تحقیقات علوم دامی آگاهی داد و اظهار داشت: ما با این موسسه ها، طرح مشترک برای تولید و همین طور تدوین پروتکل تولید و مصرف چغندر علوفه ای داریم که در اختیار کشاورزان قرار خواهیم داد.
معاون برنامه ریزی مؤسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر چغندرقند درباره پروژه های مشترک این مؤسسه با سایر کشورها نیز گفت: ما با کشورهای آلمان و ایتالیا پروژه های مشترک اصلاح رقم چغندرقند داریم و امیدواریم ظرف یک یا دو سال آینده این رقم های مشترک وارد بازار شوند.
وی اضافه کرد: تعدادی از این رقم ها متحمل به خشکی و برخی مقاوم به بیماری هستند.
به گفته وی، مؤسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر چغندرقند از پنج سال پیش پروژه مشترک خودرا با آلمان و با ایتالیا از دو سال پیش آغاز نموده است.

1399/12/25
01:52:16
0.0 / 5
1411
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
گل چرم