افزایش قیمت هایی كه تأثیر چندانی در افزایش درآمد تولیدكنندگان ندارد

افزایش قیمت هایی كه تأثیر چندانی در افزایش درآمد تولیدكنندگان ندارد

به گزارش گل چرم یک فعال بخش کشاورزی اظهار داشت: متاسفانه سو استفاده بعضی از افراد و تعدد حلقه های واسط در زنجیره های تولید تا مصرف در افزایش قیمت های محصولات کشاورزی تأثیر مستقیم گذاشته و این در شرایطی است که افزایش قیمت ها تأثیر چندانی در افزایش درآمد تولیدکنندگان ندارد.سید وحیدرضا ابطحی در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه یکی از چالش های اساسی در بخش کشاورزی و درآمدزایی کشاورزان چگونگی عرضه محصولات کشاورزی تولیدی، دسترسی به بازار های مصرف کنندگان و پائین بودن سهم دریافتی کشاورزان از قیمتی است که مصرف کنندگان نهایی پرداخت می کنند، اظهار نمود: از دید مصرف کنندگان نهایی پرداختی آنها بابت قیمت محصولات کشاورزی و باغی واقعی نیست.

وی افزود: چگونگی عرضه محصولات کشاورزی و دستیابی مصرف کنندگان به قیمت های عادلانه یا به عبارت دیگر تنظیم بازار مصرف و تعادل بخشی به قیمت های پرداختی توسط مصرف کنندگان نهایی از چالش های اساسی در بخش کشاورزی و اقتصاد ملی است.

این فعال بخش کشاورزی افزود: در اینجا نقش تشکل ها، تعاونی های روستایی و کشاورزی و رویکرد بازار محور آنها به عنوان متولیان واقعی تولیدکنندگان بخش کشاورزی و نمایندگان آنها در عرضه محصولات کشاورزی نمایان می شود. تعاونی ها و تشکل های کشاورزی و روستایی با وارد شدن به عرصه تنظیم بازار و عرضه مستقیم محصولات کشاورزی به عنوان نمایندگان تولیدکنندگان می توانند از یک سو موجبات افزایش درآمد تولیدکنندگان و اعضای خویش را فراهم نموده و از طرف دیگر در عرضه مستقیم محصولات به مصرف کنندگان و کاهش تعداد حلقه های واسط بین تولیدکنندگان و مصرف کنندگان نقش اساسی ایفا کنند. این رویکرد در بعضی از زمان ها نقش و اهمیت دو چندان پیدا می کند.

مدیرعامل اسبق اتحادیه سراسری تعاونی های کشاورزی باغداران ایران اشاره کرد: متاسفانه سو استفاده تعدادی از افراد و تعدد حلقه های واسط در زنجیره های تولید تا مصرف در افزایش قیمت های محصولات کشاورزی تأثیر مستقیم گذاشته و این در حالیست که افزایش قیمت ها تأثیر چندانی در افزایش درآمد تولیدکنندگان ندارد و نقشی در اقتصاد ملی ایفا نمی نماید. به عنوان مثال می توان به افزایش قیمت های ناگهانی محصولات باغی همچون سیب درختی، پرتقال و کیوی در هفته های گذشته نام برد که در این افزایش قیمت هم تولید کنندگان و هم مصرف کنندگان متضرر شده اند. حتی این افزایش قیمت به نحوی بوده است که موجبات نارضایتی مقام رهبری و تذکر ایشان را فراهم نموده است.

ابطحی با اشاره به اینکه شرکت های تعاونی روستایی و کشاورزی به عنوان باسابقه ترین بنگاه های اقتصادی اجتماعی برآمده از درون روستاها وظایف متنوعی برعهده دارند، اظهار داشت: همچون این وظایف به نقش موثر آنها در تولید محصولات کشاورزی، تهیه و تأمین نهادهای کشاورزی و در تکمیل حلقه های زنجیره های تولید تا مصرف در فرایند های جمع آوری، فرآوری، بسته بندی و عرضه محصولات کشاورزی و پشتیبانی از تولید می توان اشاره نمود.

وی در ادامه اظهار داشت: خیلی از این تشکل ها با حمایت اعضای خود که تولیدکنندگان واقعی هستند نسبت به عرضه محصولات به صورت مستقیم و با کاهش هزینه های غیر ضرور و حداقل هزینه ها نسبت به عرضه محصولات کشاورزی اقدام نموده اند. خوشبختانه این اقدام موثر تشکل ها و تعاونی های روستایی و کشاورزی در کاهش قیمت های محصولات باغی تأثیر بسزایی داشته است و این سیر نزولی در قیمت ها همچنان ادامه دارد. البته ممکنست تعدادی از افراد و ساختارهای در رابطه با سوداگران در عرضه محصولات کشاورزی و باغی مخالف باشند که این خود نشان دهنده نقش درست و عملکرد مثبت تشکلها در عرضه مستقیم محصولات کشاورزی و باغی است. بدین سبب اگر این تشکل ها در طول سال به نقش خود عمل کنند و به عنوان نمایندگان واقعی تولیدکنندگان نسبت به عرضه محصولات اقدام نمایند تاثیرات مثبت آن در طول سال نمایان بوده و در کاهش تعداد شبکه های سوداگری در عرضه محصوالات کشاورزی تأثیر خواهند داشت.

این فعال بخش کشاورزی اشاره کرد: این انتظار وجود دارد که در طول سال و با برنامه ریزی منسجم و هدفمند موجبات مداخله تشکلها در بازارهای محصولات کشاورزی برقرار شود. به صورت یقین این مداخله هم به نفع اعضای تشکل ها بوده و هم کام مصرف کنندگان را شیرین خواهدنمود.

به گفته وی مداخله تشکل ها در عرضه مستقیم محصولات کشاورزی این امید را به وجود می آورد که تولیدکنندگان با جدیت بیشتری در تولید محصولات کشاورزی فعالیت کند و مصرف کنندگان نهایی هم از قیمتهای عادلانه تری برخوردار شوند. ذکر این نکته هم اهمیت دارد که اگر تشکل ها در تکمیل وظایف خود به عرضه مستقیم محصولات اقدام نمایند این ظرفیت برای آنها به وجود خواهد آمد که در صادرات محصولات کشاورزی هم نقش آفرینی داشته باشند و با تعادل بخشی به بازار مصرف داخلی نقش موثر در تأمین محصولات کشاورزی جهت بازارهای صادراتی را ایفا کند. در این صورت این تعادل بخشی به قیمتها از ممنوعیت های ناگهانی صادراتی جلوگیری کرده و جایگاه بازارهای صادراتی حفظ خواهد شد.

ابطحی در آخر اظهار داشت: در اینجا نقش دولت ها، سیاستگذاران و قانون نویسان در پشتیبانی از تشکل ها اهمیت پیدا می کند که با سیاست گذاری و قانونگذاری درست در جاهایی که قانون شفاف نبوده و نیاز به تفسیر یا وضع قوانین جدید است در پشتیبانی از تشکل ها، تعاونی های روستایی و کشاورزی نقش خویش را ایفا کنند.

منبع:

1400/01/01
12:32:09
5.0 / 5
1380
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
گل چرم