مروری بر پیام های روسای اتاق بازرگانی

اقتصاد ایران از روزهای دشوار ۱۳۹۹ عبور می كند؟

اقتصاد ایران از روزهای دشوار ۱۳۹۹ عبور می كند؟

گل چرم: با شروع سال 1400، غلامحسین شافعی - رئیس اتاق تجاری ایران - و مسعود خوانساری - رئیس اتاق تجاری تهران - در پیام هایی به استقبال از تغییرات اقتصادی جدید امسال رفتند.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، هر چند برای رصد تغییرات احتمالی در اقتصاد ایران باید لااقل به سال ۱۴۰۰ چند هفته فرصت داد اما براورد خیلی از فعالان اقتصادی این است که در صورت استفاده از فرصت های موجود، می توان انتظار داشت که لااقل قسمتی از دغدغه ها و نگرانی های اقتصادی کشور در سال قبل دیگر تکرار نشود. موضوعی که در پیام های تبریک نوروزی روسای اتاق ایران و تهران نیز خودرا نشان میدهد.
غلامحسین شافعی در پیام خود، به قسمتی از مشکلات اقتصاد ایران در سال ۱۳۹۹ پرداخته و ابراز امیدواری کرده که مقدمات لازم برای عبور از لااقل قسمتی از آنها فراهم گردد.
در قسمتی از پیام رئیس اتاق تجاری ایران آمده: حفظ امید در وضعیت دشوار مفهوم واقعی خودرا نشان میدهد. در سالی که سختی ها دوچندان شد و مسیرهای عبور از چالش ها محدودتر بود، اهمیت حفظ امید را بیشتر دریافتیم چه اگر این چنین نباشد، قانون طبیعت را نادیده انگاشته ایم.
اقتصاد ایران در سال ۱۳۹۹ سومین سال رکود را پشت سر گذاشت که آثار آن در بین تمامی اقشار جامعه پدیدار است. در شرایطی که تحریم های ناجوانمردانه بلای جان اقتصاد ایران شده بود، کرونا نیز به بازار آمد و سلامت جامعه و اقتصاد را توأمان مورد تهدید قرار داد.
باوجود تمامی دشواری ها، فعالان اقتصادی در صف نخست مقابله با تحریم و کرونا، موفق شدند چرخ تولید و صادرات را بگردانند و به سهم خود از افزایش دشواری ها جلوگیری نمایند.
در روزهای آخر این سال سخت، نشانه های مثبتی برای ایجاد گشایش در روابط بین المللی نمایان شد که امیدها را برای اختتام تحریم های ظالمانه زنده کرده است. از جانب دیگر با رواج واکسن های کرونا، امیدواری زیادی برای اختتام پاندمی این ویروس در سال جدید به وجود آمده است.
بروز این نشانه های مثبت در شروع بهار ۱۴۰۰، نویدبخش کاهش دشواری ها در راه ورود به قرن تازه است.
مسعود خوانساری، رئیس اتاق تجاری تهران نیز در پیام نوروزی خود، ابرازی امیدواری کرده که شرایط نسبت به قبل بهبودی نسبی پیدا کند. در بخش هایی از پیام او آمده: دوستان عزیز سال کرونازده ۱۳۹۹، دورکاری ها، فاصله گذاری های اجتماعی و نیستی ها با وجود همه تلخی ها به ما تصریح کرد که زندگی و در کنار هم زیستن چه گوهر بی مانندی است که شاید قدرش را نمی دانستیم. همین طور کرونا در کنار همه ابعاد منفی بزرگش، تلنگر مهمی به کسب وکارها زد که استفاده از فناوری روز، جهان وب و گسترش زیرساخت های الکترونیک دیگر، نه یک نیاز، بلکه یک ضرورت است.
مرور کارنامه فعالان اقتصادی و کارآفرینان ایران در آستانه ورود به قرنی جدید، بیان کننده آنست که بخش خصوصی ایران در طول یکصد سال قبل با تشکل گرایی و هم صدایی در قالب کارهای اتاق های تجاری، اتحادیه ها، انجمن ها و... توانسته همیشه مطالبه گر ظاهر شود و در دشوارترین مقاطع سیاسی، اقتصادی و اجتماعی هم چون سالهای جنگ جهانی، قحطی، اشغال ایران، ملی شدن نفت، انقلاب، جنگ تحمیلی، تحریم و کرونا در کنار و یاری رسان مردم باشد. ورود به قرن جدید فرصت مناسبی برای بازبینی در سیاست های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و... را در کشور فراهم آورده است. امیدوارم دولت با اجرای درست قانون بهبود محیط کسب وکار، برداشتن موانع پیش روی تولید و تجارت، کاهش تصدی گری دولتی و واگذاری کار به فعالان دلسوز اقتصادی، تقویت دیپلماسی اقتصادی و البته سرعت بخشیدن به واکسیناسیون کرونا؛ امید را امسال به کسب وکارها، تولید و مردم هدیه دهد.
منبع:

1400/01/02
13:52:17
5.0 / 5
1536
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
گل چرم