معاون اول رئیس جمهور اعلام كرد؛

نظارت بر بازار در روزهای نوروز بی وقفه صورت گیرد

نظارت بر بازار در روزهای نوروز بی وقفه صورت گیرد

گل چرم: معاون اول رئیس جمهور از مسئولین ذیربط خواست در روزهای تعطیلات نوروزی روند نظارت و بازرسی را با جدیت ادامه دهند تا اقلام و کالاهای مورد نیاز با قیمت مناسب در دسترس مردم قرار گیرد.به گزارش گل چرم به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور، در جلسه کارگروه تنظیم بازار و کالاهای اساسی با تاکید بر استمرار نظارت و بازرسی ها بر بازار در روزهای نوروز، از رشد تولید در بخش صنعت و کشاورزی در یک سال قبل آگاهی داد و اظهار داشت: تولیدکنندگان کشور در سال ۹۹ کارهای بزرگی انجام دادند و تحریم ها را به فرصت تبدیل کردند.
وی با اعلان اینکه انتظار نظام از وزارتخانه های جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت، ساماندهی توزیع برخی اقلام و کالاهای اساسی است، اظهار داشت: در روزهای پیش رو، عده ای به دنبال زیر سوال بردن خدمات دولت هستند و تلاش می کنند با ایجاد اختلال و تشنج در بازار، خدمات چندین ساله دولت را تحت تاثیر قرار دهند.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به برنامه ریزی های انجام شده برای تولید و توزیع مرغ و نیز جلوگیری از تخلفات، نسبت به ساماندهی بازار مرغ طی روزهای آینده ابراز امیدواری کرد و اضافه کرد: سال ۹۹ سالی سخت برای مردم ایران بود و فشارهای تحریمی آمریکا از شروع سال ۹۷ روز به روز بر اصلی ترین منبع درآمدی کشور بیشتر شد و آمریکا کوشش کرد با تمام از واردات برخی کالاها به کشور جلوگیری کند.
واردات ۱۰ میلیارد دلار دارو و کالای اساسی به کشور
جهانگیری در ادامه صبر، بردباری و مقاومت مردم را در تحمل مشکلات و دشواری های ناشی از تحریم ها، بی نظیر توصیف کرد و ضمن تشکر از مردم ایران، که موجبات یأس و ناامیدی دشمنان را فراهم کردند و سیاست فشار حداکثری آمریکا را به شکست کشاندند، اشاره کرد: در ابتدای سال ۹۹ برآوردهای بانک مرکزی این بود که امکان تامین هشت میلیارد دلار برای واردات کالاهای اساسی و دارو امکان پذیر نیست اما با همت مدیران بانک مرکزی به میزان ۱۰ میلیارد دلار کالاهای اساسی و دارو به کشور وارد شد.
ضرورت همراهی بخش تولید با تصمیمات دولت
وی با یادآوری اینکه تولید برخی کالاهای اساسی نظیر مرغ و روغن وابستگی زیادی به واردات دارد، اشاره کرد: با توانمندی که در مدیران وزارتخانه های جهاد کشاورزی و صمت وجود دارد انتظار می رود مشکل تامین مرغ و روغن در مدت زمان کوتاهی حل شود و وضعیت بازار این دو کالا به تعادل برسد.
جهانگیری با قدردانی از تولیدکنندگان مرغ و روغن از آنان خواست همراهی و همکاری لازم را با سیاست ها و تصمیمات دولت انجام دهند تا شاهد افزایش رضایتمندی در بین مردم باشیم.
تبدیل تهدید به فرصت در بخش تولید
وی با اعلان اینکه تولیدکنندگان کشور در سال ۹۹ کارهای بزرگی انجام دادند، اضافه کرد: گزارش ها نشان میدهد رشد تولید در بخش صنعت و کشاورزی امسال قابل توجه بوده و این یعنی تولیدکنندگان کشور تحریم ها را به فرصت تبدیل کردند.
استمرار نظارت و بازرسی در روزهای نوروز
معاون اول رئیس جمهور همین طور از اقدامات صورت گرفته برای تامین و توزیع مناسبت میوه در روزهای پایانی سال قدردانی کرد و با تاکید بر اینکه باید پای حقوق مردم قاطعانه ایستاد، از مسئولین ذیربط خواست در روزهای تعطیلات نوروزی روند نظارت و بازرسی را با جدیت ادامه دهند تا اقلام و کالاهای مورد نیاز با قیمت مناسب در دسترس مردم قرار گیرد.
جهانگیری در ادامه این جلسه با قدردانی از کادر پزشکی و درمان کشور و نیز تولیدکنندگان دارو و تجهیزات پزشکی گفت: سال قبل در همین ایام تامین ماسک یکی از دغدغه های مهم کشور بود اما به فضل الهی و با همت بخش تولید، امروز صادرکننده محصولات و تجهیزات مورد نیاز مقابله با کرونا هستیم؛ درباب تامین واکسن کرونا رویکرد اصلی دولت این است که ضمن کوشش برای تولید واکسن داخلی، از منابع معتبر خارجی نیز واکسن مورد نیاز کشور را که از طرف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تأیید شود، خریداری کند.
وی گفت: بنظر می رسد سال ۱۴۰۰ سال گشایش و حل مشکلات خواهد بود و امیدوارم مشکلات و فشارها در سال ۱۴۰۰ از دوش مردم برداشته شود.
تعدیل قیمت ها در بازار میوه
در این جلسه قائم مقام وزیر صمت گزارشی درباب توزیع میوه در کشور ارائه کرد و از تاثیر مثبت توزیع گسترده میوه در میادین میوه و تره در ایجاد تعادل در قیمت ها آگاهی داد.
همچنین دبیر کارگروه تنظیم بازار نیز با تاکید بر سیر نزولی قیمت میوه در بیشتر استان های کشور، کیفیت میوه های توزیع شده را مطلوب توصیف کرد و از تزریق محصولات دیگری نظیر برنج، پوشاک و آجیل و خشکبار از ذخایر موجود به بازار و تعدیل قیمت این کالاها آگاهی داد.
مدیرعامل شرکت تجاری دولتی ایران نیز در این نشست گزارشی از میزان ذخایر گندم و روغن ارائه کرد و اظهار داشت: کارخانجات تولید روغن به صورت سه شیفت فعال می باشند و هیچ نوع مشکل و نگرانی در جریان تامین روغن وجود ندارد.
در ادامه این جلسه موضوع قیمت مرغ و روغن مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و تصمیمات لازم برای جلوگیری از تخلفات و تامین این دو کالا با قیمت مناسب گرفته شد.
برخورد جدی با مرغداران متخلف
در این جلسه همین طور ضمن تاکید بر اینکه فعلاً هیچ برنامه ای برای افزایش قیمت ها وجود ندارد، گزارشی از برنامه واردات مرغ منجمد طی روزهای آینده ارائه و قرار شد با مرغدارانی که به امید افزایش قیمت و انتظارات تورمی از ارسال مرغ به کشتارگاه خودداری می کنند، برخورد شود.


منبع:

1400/01/04
13:44:17
5.0 / 5
1328
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان گل چرم
گل چرم