تولید پیاز مازاد بر مصرف

تولید پیاز مازاد بر مصرف

رئیس سازمان نظام صنفی کشاورزی اظهار داشت: هزینه تولید هر کیلو پیاز 1800 تومان است اما قیمتی که دولت برای خرید تضمینی تعیین کرده کمتر از 600 تومان است. برای کشاورز با این قیمت ها حتی برداشت پیاز از روی زمین هم مقرون به صرفه نیست.محمد شفیع ملک زاده در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه در الگوی کشت و تنظیم بازار با مشکلاتی مواجه هستیم، اظهار نمود: برخی مواقع تولید به حدی زیاد می شود که بازار کشش ندارد و اشباع می شود و قیمت ها پایین می آید و برخی مواقع نیز عکس آن رخ می دهد. از طرفی از محصولات اساسی به خوبی حمایت نمی گردد و از کشاورزان و تولیدکنندگان نیز به خوبی حمایت نمی کنیم؛ در نتیجه همه به سمت کاشت محصولاتی می روند که با وجود ریسک بالا در تولید درآمد بالایی هم دارد.

وی افزود: برای مثال سال هاست که در کاشت محصولاتی چون پیاز، گوجه فرنگی، خیار و هندوانه با معضلاتی مواجه هستیم، برای اینکه ضعف بزرگی در اجرای الگوی کشت داریم و زیر ساخت های لازم برای اجرا فراهم نشده است و کشاورز نمی تواند طبق برنامه ای که وزارت جهاد به آن داده جلو برود و چون تضمینی برای فروش محصولش وجود ندارد، به انتخاب خودش و باتوجه به شناخت از بازار مبادرت به کاشت محصول می کند.

رییس نظام صنفی کشاورزی افزود: در منطقه جنوب کرمان حدود ۲.۷ برابر برنامه ای که وزارت جهاد به تولیدکنندگان برای کاشت داده بود کشت پیاز انجام شده است. یعنی ۵۵۰۰ هکتار کاشت پیاز در منطقه جنوب کرمان در نظر گرفته شده بود که در بیش از ۱۴ هزار هکتار کاشت انجام شده است. بنا بر این پیاز در بازار اشباع شده و هزینه تولید آن بیشتر از قیمتش در بازار است.

به گفته وی هزینه تولید هر کیلو پیاز ۱۸۰۰ تومان است اما قیمتی که دولت برای خرید تضمینی تعیین کرده کمتر از ۶۰۰ تومان است. برای کشاورز با این قیمت ها حتی برداشت پیاز از روی زمین هم مقرون به صرفه نیست و بنا بر این تعدادی از کشاورزان پیازهایشان را از روی زمین جمع نمی کنند.

سود اصلی به جیب دلال می رود

وی اشاره کرد: با ورود دلالان و برهم زدن بازار قیمت پیاز به شدت کاهش قیمت داشته و دولت به جهت اینکه خسارت را به حداقل برساند، بوسیله سازمان تعاون روستایی خرید تضمینی پیاز را انجام داده است. اما این خرید تضمینی به نفع کشاورز نیست، برای اینکه باید پیاز حداقل ۲۰۰۰ تومان از کشاورز خریداری شود و با احتساب سود حدود ۳۰۰۰تومان به دست مصرف کننده برسد. ولی هم اکنون پیاز کیلویی ۵۰۰ تومان از کشاورز خریداری می شود و ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ تومان هم فروخته می شود.

ملک زاده در پاسخ به اینکه آیا شورای قیمت گذاری اصلاح قیمت صیفی جات را در دستور کار خود قرار داده است یا خیر، اظهار داشت: تا حالا شورای قیمت گذاری محصولات کشاورزی حدود ۴ جلسه برگزار کرده و در این جلسات قیمت برخی ازمحصولات کشاورزی اصلاح و ابلاغ گردیده است. ولی هنوز اصلاح قیمت های محصولاتی چون پیاز، سیب زمینی، گندم، جو، برنج و گوجه فرنگی جزو دستور جلسه قرار نگرفته است.

راهکار مقطعی و بلند مدت

رییس نظام صنفی کشاورزی با اعلان اینکه مازاد نیاز، تولید پیاز صورت گرفته و این پیازها به فروش نرفته است، اظهار داشت: راه حل مقطعی برای حل مشکلاتی از این دست این است که فروشگاه های عرضه مستقیم محصولات کشاورزی بیشتر شود و غرفه هایی در اختیار کشاورزان قرار بگیرد که خودشان محصولاتشان را بدون واسطه به دست مصرف کننده برسانند تا سود اصلی بجای جیب دلال به کشاورز برسد و مردم هم هزینه کمتری بپردازند یا اینکه به کشورهای همسایه صادر شود.

وی در آخر اظهار داشت: راه کار بلندمدت نیز این است که زیرساخت های لازم ایجاد شود. نیازمند انبار برای ذخیره سازی هستیم تا در زمان اوج برداشت محصولات در جای مناسبی ذخیره و در زمان مناسب ارائه شود. همین طور لازم است به صنایع فرآوری و تبدیلی نیز توجه بیشتری شود تا مازاد محصولات فرآوری و صادر شود. در نهایت نیز بایستی الگوی کشت اجرا شود.
1400/01/09
13:45:20
5.0 / 5
1412
تگهای خبر: بازار , تولید , خرید , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لینک دوستان گل چرم
گل چرم