به بهانه افزایش ۲۱ درصدی مصرف محصولات فولادی

رشد تولید و مصرف فولاد اقتصاد پویاتر

رشد تولید و مصرف فولاد اقتصاد پویاتر

به دنبال افزایش تولید شمش و محصولات فولادی طی ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۹ به ترتیب به میزان ۱۱ و ۱۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته، میزان مصرف شمش و محصولات فولادی هم در کشور طی همین مدت، به ترتیب ۱۹ و ۲۱ درصد افزایش یافته است. این در حالی است کارشناسان این حوزه معتقدند رشد مصرف فولاد، خبری خوب و نشان دهنده توسعه صنعتی و پویاتر شدن اقتصاد کشور است.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، طبق آمار انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، همانطور که پیش تر هم اشاره شده بود، فولادسازان از آغاز فروردین ماه تا آخر بهمن ماه ۱۳۹۹، ۲۷ میلیون و ۷۲۴ هزار تن شمش (بیلت، بلوم و اسلب) تولید کردند که این میزان نسبت به ۲۴ میلیون و ۹۳۷ هزار تن ساخته شده در مدت ۱۱ ماه سال ۱۳۹۸، رشد ۱۱ درصدی تولید را ثبت نمود.
همینطور میزان تولید محصولات فولادی (تیرآهن، میلگرد، ناودانی، نبشی، انواع ورق و غیره) در کشور طی ۱۱ ماهه ۱۳۹۹، ۲۰ میلیون و ۲۱۱ هزار تن بوده و تولید این محصولات طی مدت مشابه سال ۱۳۹۸، ۱۸ میلیون و ۳۵۰ هزار تن بوده است که نشانگر رشد ۱۰ درصدی تولید محصوللت فولادی بوده است.
حالا طبق آمار جدید انجمن مذکور (انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران)، از آغاز فروردین تا آخر بهمن سال گذشته، ۱۶ میلیون و ۸۶۷ هزار تن انواع محصولات فولادی (تیرآهن، میلگرد، ناودانی، نبشی، انواع ورق و غیره) مصرف شده که نسبت به ۱۳ میلیون و ۹۴۱ هزار تن محصولات فولادی مصرفی طی ۱۱ ماهه سال قبل از آن ( ۱۳۹۸) رشد ۲۱ درصدی دیده می شود.
همینطور طی ۱۱ ماهه ۹۹، با رشد ۱۹ درصدی مصرف شمش فولادی در کشور از ۱۸ میلیون و ۵۸۹ هزار تن در ۱۱ ماهه سال ۹۸، به حدود ۲۲ میلیون و ۱۲۹ هزار تن شمش فولادی رسیده است.

رشد مصرف فولاد، نشان دهنده توسعه صنعتی و پویاتر شدن اقتصاد کشور
این در شرایطی است که خداداد غریب پور- رئیس سابق هیات مدیره سازمان توسعه و نوسازی معادن و صناعی معدنی ایران (ایمیدرو)، اواسط سال ۱۳۹۹ که از همان زمان افزایش مصرف فولاد در کشور مشهود بود، با اشاره به اینکه فولاد صنعتی "مادر" است، اعلام نموده بود که رشد مصرف فولاد، اتفاقی مثبت برای اقتصاد کشور است؛ چونکه میزان سرانه مصرف فولاد نشان دهنده میزان توسعه صنعتی کشور بوده؛ فلذا متناسب با افزایش مصرف محصولات فولادی میتوان اظهار داشت که اقتصاد کشور پویاتر خواهد بود.

افزایش ۹.۴ درصدی تولید و ۱۰ درصدی مصرف آهن اسفنجی
میزان تولید آهن اسفنجی هم با رشد ۹.۴ درصدی طی ۱۱ ماهه ۱۳۹۹ نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۸ (۲۵ میلیون و ۴۴۹ هزار تن)، به ۲۷ میلیون و ۸۴۲ هزار تن رسیده است. ضمن اینکه میزان مصرف آهن اسفنجی هم طی ۱۱ ماهه ۹۹ با ۱۰ درصد افزایش، به ۲۷ میلیون و ۲۳ هزار تن رسید. این رقم در مدت مشابه سال ۹۸، قریب به ۲۴ میلیون و ۵۰۷ هزار تن بوده است.
همینطور شایان ذکر است که طی ۱۱ ماهه ۱۳۹۹ میزان صادرات شمش پنج میلیون و ۶۰۰ هزار تن، محصولات فولادی حدود دو میلیون و ۶۴۰ هزار تن و آهن اسفنجی ۸۱۹ هزار تن بوده که در مقایسه با رقم تولید مدت مشابه سال ۱۳۹۸ (شش میلیون و ۳۵۱ هزار تن شمش، سه میلیون و ۲۷۵ هزار تن انواع محصولات فولادی و ۹۴۲ هزار تن آهن اسفنجی)، به ترتیب ۱۲، ۱۹ و ۱۳ درصد کاهش صادرات بوجود آمده است.
در مقابل، از آغاز فروردین ماه تا آخر بهمن ماه ۱۳۹۹، ۵۰۰۰ تن شمش و ۸۴۷ هزار تن انواع محصولات فولادی وارد شد که در مقایسه با میزان واردات در ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۸ (۳۰۰۰ تن شمش و ۴۴۵ هزار تن انواع محصولات فولادی)، افزلیش به ترتیب ۶۷ و ۹۰ درصدی واردات به کشور رخ داده است.
منبع:

1400/01/10
00:37:17
5.0 / 5
1526
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
گل چرم