طلای جهانی ارزان تر شد

طلای جهانی ارزان تر شد

قیمت طلا در معاملات روز دوشنبه بازار جهانی به دنبال قویتر شدن دلار آمریکا و بازارهای سهام تحت تأثیر بهبود چشم انداز اقتصادی و بازده بالاتر اوراق قرضه دولتی، کاهش پیدا کرد.به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، بهای معاملات هر اونس طلا برای تحویل فوری ۰.۱ درصد کاهش پیدا کرد و به ۱۷۳۰ دلار و ۴۸ سنت رسید. در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا با ۰.۱ درصد کاهش، به ۱۷۲۸ دلار و ۱۰ سنت رسید. طلا هفته گذشته اولین کاهش هفتگی خود در سه هفته گذشته را به ثبت رسانده بود.

مایکل مک کارتی، استراتژیست ارشد بازار در شرکت "سی ام سی مارکتس" در اینباره اظهار داشت: بازده اوراق خزانه تهدید بزرگی برای طلا در کوتاه مدت است. اگر فروش گسترده اوراق قرضه قوت بگیرد، طلا امکان دارد به سرعت به پایین ۱۷۰۰ دلار سقوط کند.

بازده اوراق خزانه آمریکا نزدیک به بالاترین رکورد یک سال گذشته که در ۱۸ مارس به آن صعود کرده بود، قرار دارد. دلار هم معاملات هفته جاری را تحت تأثیر بهبود چشم انداز اقتصادی آمریکا و عرضه واکسن با قدرت شروع کرد.

دلار قویتر معاملات طلا که به این ارز قیمت گذاری می شود را برای خریداران غیرآمریکایی گرانتر می کند.

عامل دیگری که در معاملات روز جاری قیمت طلا را تحت فشار کاهشی قرار داد، صعود بازارهای سهام آسیایی تحت تأثیر هزینه هزاران میلیارد دلاری آمریکا و بهبود چشم انداز اقتصاد جهانی بود.

بر اساس گزارش رویترز، فعالان بازار حالا منتظرند که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا بسته هزینه زیرساخت را روز چهارشنبه اعلام نماید که برآورد می شود بین سه تا چهار تریلیون دلار باشد.

به گفته مک کارتی، به نظر می آید طلا بین انتظارات تورمی و انتظارات برای نرخ های بهره بالاتر گیر افتاده باشد. عدم حرکت قیمت طلا منعکس کننده بلاتکلیفی بازار هم اکنون و متعاقب آن عدم حرکت قیمت قابل توجه است.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۰.۷ درصد کاهش، به ۲۴ دلار و ۸۷ سنت رسید. هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با ۰.۲ درصد کاهش، ۲۶۶۹ دلار و ۹۸ سنت بود. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با ۰.۴ درصد کاهش، ۱۱۸۰ دلار و ۳۶ سنت معامله شد.

منبع:

1400/01/10
10:58:41
5.0 / 5
1683
تگهای خبر: بازار , خرید , فروش , قیمت گذاری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
گل چرم