رقم هیبرید چغندر پاییزه با همكاری پژوهشگران كشاورزی دزفول معرفی گردید

رقم هیبرید چغندر پاییزه با همكاری پژوهشگران كشاورزی دزفول معرفی گردید

به گزارش گل چرم سرپرست مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی صفی آباد دزفول اظهار داشت: رقم هیبرید چغندر پاییزه با همکاری پژوهشگران کشاورزی دزفول معرفی گردید.سید محمود طبیب غفاری در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار نمود: رقم هیبرید چغندر پاییزه دیپلویید منوژرم با همکاری مؤسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر چغندر و مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی صفی آباد دزفول نام گذاری شد.
وی اظهار داشت: این رقم با خاصیت های تحمل به ساقه رفتن و مقاومت به بیماری لکه برگی سرکوسپورایی چغندرقند و مناسب برای کشت پاییزه مناطق غربی کشور در شصت و سومین نشست کمیته معرفی رقم با نام «هما» معرفی گردید و اخیراً توسط رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی تأیید شد.
سرپرست مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی صفی آباد دزفول عنوان کرد: پژوهشگران بخش تحقیقات چغندرقند مرکز صفی آباد و گروهی از پژوهشگران مؤسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر چغندرقند و مراکز تحقیقات فارس و گلستان در تولید این رقم مشارکت داشتند.
طبیب غفاری با اعلان اینکه برای تولید این رقم ۱۰ میلیارد ریال اعتبار در قالب پنج پروژه ملی هزینه شده است، اظهار داشت: استفاده از این رقم سبب افزایش ۲۰ درصدی عملکرد نسبت به شاهد (رقم شریف) خواهد شد و استفاده از آن در کشت پاییزه سبب صرفه جویی ارزی ۸۰۰ هزار یورویی در هر سال برای کشور خواهد شد.
به گزارش گل چرم به نقل از مهر، مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی صفی آباد دزفول بعنوان بزرگ ترین مرکز تحقیقات جنوب غرب کشور است که بعد از بررسی ها و مطالعات اولیه ای که از اراضی آبخور سد بزرگ دز در سال ۱۳۳۹ شروع شده بود، بطور رسمی در سال ۱۳۴۲ در قلب اراضی ۱۲۵ هزار هکتاری شبکه آبیاری دز در شمال خوزستان راه اندازی شد.


منبع:

1400/01/14
19:51:13
5.0 / 5
2953
تگهای خبر: آموزش , تولید , كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
گل چرم