رئیس سازمان امور عشایر:

عشایر با خشكسالی سختی مواجهند

عشایر با خشكسالی سختی مواجهند

رئیس سازمان امور عشایر ایران با اعلان اینکه عشایر در بعضی از نقاط کشور با خشکسالی بسیار سختی مواجهند، از دولت خواست در زمینه کوچ ماشینی عشایر به این سازمان کمک نماید.به گزارش گل چرم به نقل از سازمان امور عشایر ایران، شاهپور علایی مقدم گفت: برنامه هایی برای کوچ سالم و بهداشتی عشایر طراحی نموده ایم و امیدواریم دولت کمک نماید تا عشایر کوچ خودرا با کمترین مشکل انجام دهند.
وی با تاکید بر اختصاص یارانه و کمک برای کوچ ماشینی عشایر، اظهار داشت: با محاسباتی که انجام داده ایم با ۶۰ تا ۶۵ میلیارد تومان می توانیم قسمتی از هزینه های کوچ ماشینی عشایر را پرداخت نماییم و اگر بخواهیم کوچ به خوبی و مدیریت شده صورت گیرد و کمترین هزینه را از نظر مسائل بهداشتی و درمانی برای کشور داشته باشد، دولت و مجلس و سازمان برنامه و بودجه این بودجه را اختصاص بدهند.
علایی مقدم تصریح کرد: سال قبل نیز ما این مساله را پیگیری کردیم اما متأسفانه تا حالا موفق نشده ایم یارانه کوچ ماشینی را بگیریم و انتظار ما این است سازمان برنامه و بودجه و دولت کمک کنند.
رئیس سازمان امور عشایر ایران بیان داشت: به تمام استانها ابلاغ گردیده و همکاران ما در سراسر کشور مدیریت می کنند تا کوچ را که تقریباً از ۱۵ اردیبهشت ماه شروع می شود به تعویق بیندازیم و کمک ها و مساعدت هایی بوسیله اتحادیه ها و تعاونی های عشایری صورت گیرد تا عشایر بصورت ماشینی کوچ کنند.
وی اضافه کرد: ستاد و کمیته هایی در استانها تشکیل شده و فعال می باشند تا عشایر با کمترین مشکل از قشلاق و میانبند عبور و به شرایط ییلاق و مراتع دسترسی پیدا کنند.
علایی مقدم همین طور بر رعایت مسائل و اصول بهداشتی در زمان کوچ و ارائه خدمات بهداشتی به عشایر در راه کوچ اصرار کرد و اظهار داشت: باید مراقبت نماییم کوچ عشایر برمبنای مصوبات ستاد ملی کرونا صورت گیرد.
عشایر با خشکسالی بسیار سختی مواجه هستند
رئیس سازمان امور عشایر ایران با اشاره به اینکه عشایر عزیز در بعضی از نقاط با خشکسالی بسیار سختی مواجهند، اظهار داشت: امسال نسبت به سال قبل با دو مؤلفه یکی کاهش بارش ها و افزایش میانگین دما و دوم تشدید بیماری کرونا مواجه هستیم.
علایی مقدم اضافه کرد: علوفه مرتعی در استان های جنوبی کاهش پیدا کرده و میانگین بارش کشور نسبت به ۵۰ سال قبل بسیار کم شده و در برخی از مناطق این کاهش بارش تا ۷۰ درصد است.

1400/01/18
23:47:04
5.0 / 5
1486
تگهای خبر: اتحادیه , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
گل چرم