نایب رئیس كمیسیون برنامه بودجه و محاسبات مجلس:

نسبت پشتیبانی صندوق بازنشستگی باید بهبود یابد

نسبت پشتیبانی صندوق بازنشستگی باید بهبود یابد

لرستان نایب رییس کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: نسبت پشتیبانی صندوق بازنشستگی باید بهبود یابد.


محمد خدابخشی در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: بازنشستگان لشکری و کشوری داریم هم بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی داریم.
وی خاطرنشان کرد: بازنشستگان تأمین اجتماعی تا جایی که به تأمین منابع مربوط است با عنایت به مطالبات سازمان تأمین اجتماعی از دولت داشته در مجلس شورای اسلامی کوشیده ایم که دولت مطالبات تأمین اجتماعی را پرداخت کند که سازمان تأمین اجتماعی دستش باز باشد که همسان سازی را برای بازنشستگان به مرحله اجرا در بیاورد.
وی تصریح کرد: در سال ۹۹ و ۱۴۰۰ اتفاقات خوبی رقم خورده است همچون اینکه از مجموع ۵ هزار میلیاردی که منظور شده بود حدود ۲ هزار میلیارد دولت به تأمین اجتماعی پرداخت کرد و این شروع خوبی بود.
نایب رییس کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات مجلس افزود: بخشی از همسان سازی برای سازمان تأمین انجام شد و در بودجه ۱۴۰۰ در بند و تبصره ۲ از مجموع ۱۵۰ هزار میلیارد تومان که در آنجا پیشبینی شده بود مبلغ ۸۹ هزار میلیارد تومان را مجلس به سازمان تأمین اجتماعی اختصاص داد و با عنایت به این که این رقم بسیار خوبی است.
خدابخشی بیان نمود: سازمان تأمین اجتماعی هم اکنون دستش باز است که همسان سازی را به شکل مطلوبی اجرا نماید.
وی افزود: در ارتباط با بازنشستگان کشوری و لشکری جزئیات که وابسته به دولت می باشد در قانون بودجه بیاوریم و همسان سازی را با عنایت به برنامه داشتیم دولت مکلف بوده که حقوق بازنشستگان را ۹۰ درصد با حقوق شاغلین همسان کند.
نایب رییس کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات مجلس افزود: در سال ۹۹ کارهای خوبی انجام شد و در سال ۱۴۰۰ هم در تبصره قانون ۱۲ بودجه که به حقوق و مزایا اختصاص دارد با عنایت به افزایش حقوق در ارتباط با شاغلین و بازنشستگان که شرایط شغلی یکسان داشته اند همسان سازی که در ۹۹ اتفاق افتاده در سال ۱۴۰۰ هم همسان می ماند.
خدابخشی اظهار داشت: حقوق بازنشستگان حدود ۹۰ درصد حقوق شاغلین خواهد بود.
وی اظهار نمود: برای حقوق بازنشستگان کشوری هم تلاشهای خوبی صورت گرفته اما مردم بدانند صندوق های بازنشستگی مشکلات زیادی دارند شاخصهای مه برای ارزیابی صندوق های بازنشستگی هست وقتی با کشورهای دیگر مقایسه می شود نگران کننده است.
نایب رییس کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات مجلس خاطرنشان کرد: شاخص مهمی که مطرح است نسبت پشتیبانی برای این صندوق ها است که این نسبت در واقع نسبت شاغلین به بازنشستگان است که این باید بازار تز ۵ باشد در سازمان تأمین اجتماعی حدود ۴.۵ است و برای بازنشستگان کشوری و لشکری زیر یک است.
خدابخشی تصریح کرد: این به عوامل مختلف بستگی دارد که باید تلاش نماییم نسبت به بهبود بدهیم که همچون کاری که برای صندوق باید انجام بدهیم یکی از تومان آن به افزایش جمعیت وابسته است.
وی افزود: با عنایت به این که امید به زندگی افزایش پیدا کرده که این می تواند تاثیر مثبتی بر صندوق نگذارد هم اکنون کسی که ۳۰ سال خدمت کرده حدود ۲۸ سال هم این فرد بازنشستگی می گیرد یا خانواده آن مستمری می گیرد.
نایب رییس کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات مجلس بیان نمود: ازاین رو نیاز هست تعداد سالهای که خدمت می کند و سن بازنشستگی یک بازبینی در آن صورت گیرد لازم است که بررسی شود تا شاخصهای مربوط را بهبود بدهیم.1400/01/21
11:36:01
5.0 / 5
1823
تگهای خبر: بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
لینک دوستان گل چرم
گل چرم