مدیركل امور استانها در وزارت جهاد كشاورزی:

افزایش تقاضای مرغ در كشور

افزایش تقاضای مرغ در كشور

مشاور وزیر و مدیر کل امور استانها در وزارت جهاد کشاورزی ایجاد صف های مرغ را ناشی از افزایش تقاضای گوشت مرغ در کشور دانست و اظهار داشت: هم اکنون ۲.۵میلیون تن مرغ در سال درکشور تولید می شود.به گزارش گل چرم به نقل از مهر، محمدرضا قدسی بامداد دوشنبه در آئین تودیع و معارفه رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با اشاره به اینکه هم اکنون تولید مرغ به میزان نیاز کشور تولید می شود، اضافه کرد: وجود صف های مرغ ناشی از افزایش تقاضای گوشت مرغ است، الان با برنامه ریزی لازم برای تأمین نهاده های کشاورزی هیچ مشکلی در تولید محصولات کشاورزی و دامی در کشور نداریم.
وی ضمن اشاره به افزایش قیمت حبوبات و گوشت در کشور طی سال ۹۹ اظهار داشت: در ماه های پایانی سال قبل با عنایت به افزایش قیمت بعضی از محصولات کشاورزی همچون حبوبات و گوشت قرمز و… سبد مصرفی مردم به سمت مصرف گوشت مرغ بوده و با افزایش تقاضا به گوشت مرغ و مشکلات پیش آمده در توزیع گوشت مرغ شاهد صف های طولانی در کشور بودیم که از این بابت از مردم کشور عذرخواهی می نماییم.
آذربایجان غربی ۵ استان معین تأمین مرغ در کشور است
قدسی از آذربایجان غربی بعنوان ۵ استان معین مهم کشور در زمینه تولید مرغ در کشور نام برد و اظهار داشت: آذربایجان غربی در خیلی از محصولات کشاورزی همچون مرغ یکی از قطب های مهم کشور به حساب می آید در زمینه مرغ جزو ۵ استان معین بوده و علاوه بر نیاز استان نیاز استان های همجوار را هم تأمین می کند.
مدیرکل امور استان ها در وزارت جهاد کشاورزی، صنعت مرغداری را صنعتی پیچیده دانست و اظهار داشت: اگر همه عوامل زنجیره تولید و توزیع مرغ در دست وزارت جهاد کشاورزی باشد میتوان به صورت بهینه مدیریت کرد در حالیکه سایر دستگاه ها هم در این حوزه همکاری دارند و این امر در امر توزیع تاثیر گزار است.
وی ضمن اشاره به تأمین نهاده های دامی علیرغم مشکلات تحریمی و ارزی در شش ماهه اول سال ۹۹ افزود: در نیمه دوم سال قبل با تأمین نهاده های دامی مشکلات تولید حل شد و الان تولید مرغ بر مبنای نیاز سالانه کشور تأمین می شود و مشکلی در این حوزه نداریم.
تنها ۱۵ درصد مرغداری های کشور زنجیره تولید مرغ را تأمین می کنند
قدسی با تکیه بر مدیریت زنجیره تولید در بخش کشاورزی اظهار داشت: هم اکنون ۱۹ هزار مرغداری در کشور، شامل ۱۵ درصد این صنعت زنجیره مرغ را تأمین می کند که این میزان باید با مسیر و ریل گذاری درست افزایش یابد.
مدیرکل امور استان ها در وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه الان ۶۰ درصد هزینه نهاده های دامی به نرخ ارز دولتی تأمین می شود، اضافه کرد: ۴۰ درصد مابقی هزینه نهاده های توسط کشاورزان تأمین می شود که با عنایت به هزینه های بالای تولید باید حمایت های لازم از این بخش صورت گیرد.
قدسی ضمن اشاره به ظرفیت های بالای آذربایجان غربی در بخش کشاورزی همچون تولید ۶.۸ محصولات کشاورزی، رتبه اول در تولید سیب، ظرفیت های بالای استان در بخش صنعت دامداری اظهار داشت: در سالهای گذشته استان در زمینه آبمیوه دارای برند بود و و پیشرو در کشور بود و باید این برند حفظ و تقویت شود.
مدیرکل امور استان ها در وزارت جهاد کشاورزی همینطور ضمن اشاره به احیای دریاچه ارومیه و نقش مهم جهاد کشاورزی اظهار داشت: احیای دریاچه ارومیه نقش مهمی در حفظ سلامت مردم منطقه دارد باید از ظرفیت های علمی و کشاورزی در زمینه صیانت از این زیست بوم بهره کافی را ببریم.
در این مراسم اکبر کرامتی بعنوان رئیس جدید سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی معرفی و از خدمات رسول جلیلی رئیس سازمان سابق با اهدای لوح و هدایایی تجلیل و قدردانی گردید.

1400/01/23
16:56:32
5.0 / 5
1431
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
گل چرم