معاون بهره برداری ذوب آهن اصفهان:

ذوب آهن تا نیمه نخست سال جاری درگیر بحران آب است

ذوب آهن تا نیمه نخست سال جاری درگیر بحران آب است

به گزارش گل چرم اصفهان معاون بهره برداری ذوب آهن اصفهان با اشاره به اینکه به علت کمبود آب از آغاز فروردین ماه دو نیروگاه ذوب آهن اصفهان متوقف و تولید برق این مجموعه به شدت کاهش یافته است، اظهار داشت: به دنبال کم آبی اختلالاتی در استفاده از کوره ها بوجود آمده است و پیشبینی می شود ذوب آهن اصفهان تا نیمه نخست سال جاری درگیر بحران آب باشد.مهرداد تولائیان در گفتگو با ایسنا در مورد نامگذاری شعار سال جاری مقام معظم رهبری با عنوان «تولید؛ پشتیبانی ها، مانع زدایی ها»، اظهار نمود: بحث چالش تأمین مواد اولیه در ذوب آهن کماکان پابرجا می باشد و انتظار داریم مصوبه دولت در مورد اختصاص سهمیه مواد اولیه به ذوب آهن عملی شود و از طرفی مجلس حمایت های لازم را انجام دهد تا ذوب آهن از این طریق بتواند حدود ۳۰ درصد سنگ آهن مورد نیاز خویش را تأمین کند.

وی با اشاره به اینکه سال جاری ذوب آهن با سه کوره بلند فعالیت می کند و به تبع نیازهای این مجموعه صنعتی بیشتر از سال قبل است، اظهار داشت: امیدواریم با تأمین مواد اولیه مورد نیاز خود و مطابق با شعار سال، رکورد برنامه ریزی شده خویش را محقق نماییم و لازم است در این بحث حمایت های لازم از ذوب آهن صورت گیرد.

معاون بهره برداری ذوب آهن اصفهان همینطور تداوم انتشار کرونا در کشور را چالش دیگر ذوب آهن عنوان نمود و اضافه کرد: پیشبینی می شود همانند سال گذشته، تا دو ماه آینده وضعیت کرونا اختلالاتی را در روند تولید و تأمین مواد اولیه از معادن برای ذوب آهن ایجاد نماید.

وی اظهار داشت: سال قبل با انتشار کرونا با دستورالعمل مقطعی استان ها برخی معادن تعطیل شدند و ذوب آهن در تأمین مواد اولیه خود گرفتار مشکل شد و در ماه نخست سال ۹۹ حدود ۵۰ هزار تن از میزان تولید پیشبینی شده خود عقب ماند، البته در ایام آخر سال قبل توانستیم به صورت میلیمتری رکورد سال ۹۸ خویش را بهبود دهیم.

وی همینطور پیش بینی نمود حواشی کرونا به لحاظ نیروی انسانی چه در داخل کارخانه و چه برای صنایع دیگری، معادن و شرکای تجاری ذوب آهن اختلالاتی را بوجود می آورد.

به گفته تولائیان، ذوب آهن در کمیته ریسک خود به دنبال افزایش ذخایر و موجودی مواد اولیه مورد نیاز خود است تا در صورت برخی نوسانات، گرفتار مشکل نشود.

وی با اشاره به اینکه ضمن اشاره به بحران آب در استان اصفهان که گریبان صنعت هم شده است، خاطرنشان کرد: متاسفانه شرایط بارندگی در استان مناسب نبود و این انتقاد را داریم که مدیریت آب استان در سال ۹۹ در جاری سازی رودخانه زاینده رود به درستی عمل نکرد و در این بازگشایی ها نه تنها کشاورزان منفعتی نبردند، بلکه ذخایر پشت سد خالی شد و متاسفانه از روزهای نخست سال جاری درگیر تأمین آب هستیم.

معاون بهره برداری ذوب آهن اصفهان با اشاره به اینکه به علت کمبود آب از آغاز فروردین ماه دو نیروگاه ذوب آهن اصفهان متوقف و تولید برق این مجموعه به شدت کاهش یافته است، اضافه کرد: به دنبال کم آبی اختلالاتی در استفاده از کوره ها بوجود آمده است و پیشبینی می شود ذوب آهن اصفهان تا نیمه نخست سال جاری درگیر بحران آب باشد.

وی با تکیه بر اینکه در سال۱۴۰۰ ذوب آهن با سه کوره بلند اهداف تولیدی بالاتری نسبت به سالهای گذشته دارد، خاطرنشان کرد: بهترین رکورد ذوب آهن با سه کوره بلند ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تن است و این رکورد با دو کوره بلند ۲ میلیون و ۵۳۰ هزار تن بود، اما در سال ۱۴۰۰، تولید ۳ میلیون تن را با سه کوره بلند برنامه ریزی کرده ایم که با عنایت به این هدف باید این موانع برطرف شود.

تولائیان تصریح کرد: مطابق این اهداف و با عنایت به فرمایشات مقام معظم رهبری در بحث تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها، امیدواریم این اتفاق عملیاتی شود.

وی ضمن اشاره به بزرگترین هدف ذوب آهن در سال ۱۴۰۰، توضیح داد: رسیدن به تولید ۳ میلیون تن یکی از اهداف سازمانی ذوب آهن است، از طرفی صادرات سالانه ۴۰ تا ۵۰ درصد تولید این کارخانه برنامه ریزی شده است که هر گونه اختلال در مباحث صادراتی، سیستم ذوب آهن را برهم می ریزد، چونکه بازار داخلی کشش محصولات ذوب آهن را ندارد.

معاون بهره برداری ذوب آهن اصفهان اظهار داشت: ذوب آهن اصفهان طی هشت سال قبل بر روی بازارهای صادراتی منطقه کوشیده است و قطع هر یک از این بازارها، باعث سپردن آن به سایر رقبا می شود.

وی ضمن اشاره به برنامه ریزی ذوب آهن برای تولید محصولات با ارزش افزوده بالا، اظهار داشت: تولید ریل ذوب آهن طی سال قبل از ۲۰ هزار تن در ۹۸ با افزایش ۳ برابر به ۶۰ هزار تن در سال ۹۹ رسید و ذوب آهن در بحث ریل نیاز کشور را به صورت کامل مرتفع کرد.

تولائیان همینطور افزود: ذوب آهن در تولید سایر محصولات با ارزش افزوده همون کلاف، آرک های معدن و... عددی حدود ۲۸۰ درصد افزایش تناژ داشت و افزایش دوبرابری این محصولات را برای سال ۱۴۰۰ در برنامه دارد.

وی با اشاره به اینکه در سال ۱۴۰۰ زیاد به پشتیبانی ها خوش بین نیستم، اظهار نمود: قطعا امسال همین موانع را خواهیم داشت، اما با تمام دردسرها، با عبور از این مانع ها به تولید پایدار و روبه جلو خواهیم رسید.

منبع:

1400/01/28
22:27:47
5.0 / 5
1869
تگهای خبر: بازار , تولید , صادرات , محصول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
گل چرم