عرضه نانوپوشش های گالوانیزه برای افزایش مقاومت فولاد در مقابل خوردگی

عرضه نانوپوشش های گالوانیزه برای افزایش مقاومت فولاد در مقابل خوردگی

یکی از شرکت های فناور پوشش های گالوانیزه سرد حاوی نانومواد بمنظور بهبود خواص مقاومت فولاد در مقابل خوردگی به بازار عرضه نموده است.


به گزارش ایسنا، فولاد بعنوان با اهمیت ترین آلیاژ صنعتی در کاربردهای مختلفی همچون خودروسازی، ماشین آلات صنعتی، حمل و نقل ریلی، راه و ساختمان و کشتی سازی در شکل های مختلفی مانند ورق و لوله و نبشی مورد استفاده قرار می گیرد؛ بدین جهت محافظت از فولاد در مقابل عوامل محیطی مانند رطوبت و مواد خورنده و اتمسفر محیط حائز اهمیت می باشد.
گالوانیزاسیون بعنوان یک روش رایج حفاظت کاتدی از فولاد، مبتنی بر خوردگی گالوانیک است. به این شکل که سطح فولاد توسط لایه ای از یک فلز با تمایل بیشتر به خوردگی (دارای پتانسیل خوردگی منفی تر در سری گالوانیک) مانند فلز روی (Zn) پوشش داده می شود. در این حالت، پوشش سطحی در مقابل عوامل محیطی خورده می شود و از لایه زیرین که فولادی است، محافظت می شود.
گالوانیزاسیون یکی از روش های مقرون به صرفه در کاهش خوردگی سازه های فولادی است و مقاومت به خوردگی حاصل از این روش وابسته به ضخامت پوشش اعمالی در سطح فولاد است. روش گالوانیزاسیون به دو صورت سرد و گرم انجام می گیرد.
در روش تولید ورق گالوانیزه سرد بوسیله الکترولیز نمک های روی در داخل یک محلول آبی، پوشش سطحی اعمال می شود. بمنظور بهبود عملکرد پوشش گالوانی در مقابل محیط های خورنده شدید و همین طور امکان اعمال پوشش با ضخامت کمتر که سبب کاهش هزینه تولید می شود، می توان از مواد نانومتری مانند نانوذرات یا نانوالیاف در ساختار پوشش استفاده نمود. وجود نانومواد سبب بهبود چسبندگی پوشش به زیرلایه فولادی و همین طور افزایش قابلیت اعمال رنگ بر سطح نهایی قطعه می شود و مقاومت به خوردگی را بیشتر می کند.
به نقل از ستاد نانو، بر این اساس یکی از شرکت های فناور علاوه براین نانوپوشش دو فناوری دیگر نیز به بازار عرضه نموده است. لاک اکریلات-یورتان آنتی باکتریال حاوی اجزای نانومتری و لاک اکریلات-یورتان محافظت کننده از زیرلایه ها در مقابل اشعه UV محصولات دیگر این شرکت هستند.1400/02/01
21:40:29
5.0 / 5
1414
تگهای خبر: بازار , تولید , ساختمان , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان گل چرم
گل چرم