وزیر جهاد كشاورزی خبر داد؛

خرید ۵۰ هزار تن پیاز مازاد از كشاورزان

خرید ۵۰ هزار تن پیاز مازاد از كشاورزان

وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: تا حالا باهدف جلوگیری از زیان کشاورزان بیش از 50 هزار تن پیاز از آنها خریداری شده است.به گزارش گل چرم به نقل از صداوسیما، کاظم خاوازی علت انباشت و خراب شدن پیاز کشاورزان در بعضی نقاط کشور را رعایت نشدن الگوی کشت خواند و اضافه کرد: وزیر جهاد کشاورزی برنامه الگوی کشت را به همه استانها ابلاغ کرده است اما کشاورزان برخی مناطق همچون جنوب کرمان بدون هماهنگی با وزارت جهاد کشاورزی مبادرت به کاشت پیاز کردند و موجب شدند بازار پیاز از تعادل بیرون رود.
وی با بیان اینکه وزارت جهاد تا حالا با خرید بیش از ۵۰ هزار تن پیاز اهتمام کرده از این قشر زحمت کش حمایت کند، اظهار داشت: حمایت ها باز هم ادامه خواهد داشت، اما کشاورزان عزیز هم باید همکاری کنند و در مناطقی که سفارش می شود گیاه دیگری را کاشت کنند تا با انباشت برخی محصولات مواجه نشویم.
وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه در همین راستا مصوبه ای به کمیسیون زیربنایی هیئت وزیران ارسال شده است، اظهار داشت: با تصویب این مصوبه بحث الگوی کشت با یک قانون مندی بیشتری پیگیری می شود و دیگر به سبب نبود اطلاعات کافی یا تمایل کشاورزان به سود بیشتر، شاهد بروز مشکلاتی نظیر انباشت محصوات زراعی در کشور نخواهیم بود.
خاوازی همین طور با بیان اینکه از ۱۱ فروردین مسئولیت ساماندهی کارگروه مرغ به وزارت جهاد داده شده است، اظهار داشت: بازار مرغ تحت کنترل است و نقاط حساس بررسی و پایش شدند.
وی برنامه ریزی نامناسب را یکی از نیازهای اصلی بازار مرغ خواند و اظهار داشت: استان سیستان و بلوچستان روزانه به ۲۵۰ تن مرغ نیاز دارد، اما تولید مرغ در این استان فقط ۲۵ تن است و باید مرغداری های مجهزی در این استان راه اندازی شود.
وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه برای سیستان و بلوچستان، آذربایجان شرقی و چهارمحال و بختیاری و جنوب کرمان مجوزهایی برای راه اندازی مرغداری داده شده است، اظهار داشت: مشکلات کمبود مرغ ماه های گذشته در بازار به سبب کمبود تولید نبوده است.
وی با اعلان اینکه تا مدتی پیش با وجود توزیع روزانه ۱۹۰۰ تن مرغ در تهران باز هم بازار تشنه بود، اظهار داشت: الان روزانه حدود ۱۲۰۰ تن مرغ برای تهران عرضه می شود، اما به رغم کاهش عرضه بازار آرام هست.
خاوازی با تاکید بر اینکه هم اکنون با همکاری سایر نهادها همچون وزارت صنعت، تعزیرات و وزارت کشور روند تولید و توزیع مرغ به آرامش رسیده است، درباب قاچاق تخم مرغ نطفه دار و جوجه یک روزه هم اظهار داشت: میزان قاچاق خیلی بالا نبود، اما بلافاصله با همکاری دستگاه های امنیتی همان میزان کم هم شناسایی شد و از ورود آن جلوگیری شد.
وی با اعلان اینکه بازار مرغ بصورت مداوم رصد می شود، اظهار داشت: یکی از اقدامات کارگروه، رصد و برنامه ریزی بلندمدت برای تولید مرغ طی دو سال آینده کشور است، چون هر گوشتی که امروز در بازار عرضه می شود حاصل برنامه ریزی ۱۶ ماه قبل است و این برنامه ریزی باید مداوم باشد تا مردم و دولت آینده باردیگر گرفتار مشکلات و عدم توازن در بازار مرغ نشوند.

1400/02/03
13:16:08
5.0 / 5
1499
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
گل چرم