معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه:

وزارت خارجه می تواند نقش فراوانی در توسعه و ارتقاء مراودات خارجی داشته باشد

وزارت خارجه می تواند نقش فراوانی در توسعه و ارتقاء مراودات خارجی داشته باشد

به گزارش گل چرم اولین جلسه وبیناری سیدرسول مهاجر، معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه با روسای نمایندگی های وزارت امور خارجه در استان های سراسر کشور برگزار شد.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، کوشش برای تحقق تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص ((تولید، مانع زدایی ها و پشتیبانی ها))، تقویت تجارت خارجی و صادرات استانها و همینطور تدوین برنامه های اقتصادی دفاتر وزارت امور خارجه طی سال 1400، مهم ترین مباحث مطروحه در نشست را تشکیل می دادند.
معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه در این جلسه اظهار داشت: باوجود اینکه وزارت امور خارجه مسئول تجارت خارجی کشور نمی باشد ولی بعنوان یک تسهیل کننده و نقش آفرین می تواند نقش فراوانی در توسعه و ارتقاء مراودات خارجی کشور داشته باشد. وزارت خارجه های دنیا دفاتر استانی ندارد ولی تاسیس دفاتر وزارت خارجه کشورمان در تمامی استانهای کشور به نیت کمک و مساعدت در استفاده هرچه بیشتر از ظرفیت های اقتصادی استانها صورت گرفته است.
وی اظهار داشت: دفاتر استانی از راه ظرفیت سازی و ارتباط گیری حرفه ای و کارآمد با نهادها و موسسات اقتصا ی استان ها می تواند نقش برجسته ای در ارتقاء مناسبات اقتصادی با کشور های هدف صادراتی و بخصوص حوزه همسایگان داشته باشند.

مهاجر تصریح کرد: تعامل نزدیک روسای دفاتر استانی با مقامات اقتصادی استان در بخش های دولتی و خصوصی و برقراری ارتباط موثر با اتاق های بازرگانی و تجار موفق کاملا ضروریست و نقش بارزی در شناسایی و کاهش مشکلات شرکتهای مختلف در سطح استانی خواهد داشت. وزارت خارجه باید شرکت ها را در راه برقراری ارتباطات اقتصادی و صادرات و وارداتشان مساعدت و راهنمایی نماید.
او مهم ترین وظیفه و علت تاسیس دفاتر استانی را مسائل اقتصادی و سپس کنسولی ذکر کرد که هر دو به خاطر نیازهای مقابله با تحریم های ظالمانه آمریکا بوده است.
وی اظهار داشت: فعالیتهای اقتصادی در وزارت خارجه اهمیت یافته و میزان نقش افرینی اقتصادی دفاتر استانی و هم سفارتخانه های ایران در خارج از کشور بیشتر از پیش تعیین کننده شده است.

سید رسول مهاجر اظهار داشت: تشکیل جلسه و کسب اطلاعات شرکت ها، موسسات و تجار فعال در حوزه های مختلف واردات و صادرات کالا و خدمات، معرفی فرصت های سرمایه گذاری استان ها و به روز رسانی اطلاعات اقتصادی استانها از وظایف اصلی نمایندگی های استانی است و این گونه اطلاعات و ظرفیت های اقتصادی استانها باید به نمایندگی های کشورمان در خارج و سفارتخانه های خارجی در داخل منتقل گردد و زمینه جذب سرمایه هرچه بیشتری را برای استانها فراهم نماییم.
معاون دیپلماسی اقتصادی در این جلسه تشکیل وبینار های مختلف بین مقامات رسمی استانی و هم اتاق بازرگانی و شرکتهای خصوصی و تجار با مقامات رسمی و خصوصی کشورهای خارجی و سفارتخانه های کشورمان در خارج را اقدامی بسیار مهم دانست که طی سال قبل در پرتو همه گیری کرونا با همت وزارت خارجه در اغلب کشورهای جهان و خصوصا همسایگان صورت گرفت و تداوم این شیوه خصوصا در شرایط کنونی کرونا می تواند مورد توجه باشد.
منبع:

1400/02/11
16:19:59
5.0 / 5
1760
تگهای خبر: تولید , خدمات , صادرات , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
گل چرم