آبخیزداری منجر به مهار ۹۸ میلیون مترمكعب از سیلاب های اخیر شد

آبخیزداری منجر به مهار ۹۸ میلیون مترمكعب از سیلاب های اخیر شد

به گزارش گل چرم یک مقام مسئول از مهار ۹۸ میلیون مترمکعب از سیلاب های اخیر توسط زیرساخت های آبخیزداری و آبخوانداری در سطح حوزه های آبخیز کشور و بهره برداری از آن در جهت مدیریت خشکسالی اطلاع داد.


به گزارش گل چرم به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، ابوالقاسم حسین پور اظهار داشت: در این نوبت از بارندگی، طرح های آبخیزداری و آبخوان داری در ۱۰ استان کشور آبگیری شدند و ضمن پیشگیری از بروز خسارات سیل، در شرایط خشکسالی حاکم بر کشور، حیات تازه ای به مناطق زیر پوشش طرح های مذکور دادند.
حسین پور با تکیه بر لزوم توسعه زیرساخت های آبخیزداری و آبخوان داری در جهت مدیریت توأمان مخاطرات طبیعی همچون سیل و خشکسالی، اضافه کرد: پهنه بحرانی سیل های اخیر، در محدوده ۲۵۴ حوزه آبخیز در سطح ۹ میلیون هکتار از حوزه های آبخیز استان های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، اصفهان، سمنان، یزد، گیلان و تهران را در برگرفت.
مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان داری سازمان جنگلها خاطرنشان کرد: طرح های آبخیزداری و آبخوان داری با کنترل سیل های اخیر توانستند در مناطقی از کشور که با کاهش ۹۰ درصدی بارندگی در شرایط بحران خشکسالی و کمبود آب قرار داشتند، نظیر سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان و خراسان جنوبی با تقویت منابع آبی، نجات بخش مناطق مذکور باشند.
حسین پور اظهار داشت: گسترش سامانه های آبگیر باران در چارچوب طرح های آبخیزداری و آبخوان داری، عامل مهمی در ارتقای بهره وری نزولات آسمانی، جلوگیری از خسارات سیل، افزایش توان محیطی در رویارویی با خشکسالی، پشتیبانی از تولید کشاورزی و پایداری حیات عرصه های طبیعی به حساب می آید.


منبع:

1400/02/20
11:07:46
5.0 / 5
1495
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
گل چرم