از مهرماه سال گذشته تا ۲۰ فروردین امسال؛

۱۱ هزار تن ماهی استخوانی در دریای خزر صید شد

۱۱ هزار تن ماهی استخوانی در دریای خزر صید شد

یک مقام مسئول اظهار داشت: ۱۱ هزار و ۶۱ تن ماهی استخوانی از مهرماه سال قبل تا ۲۰ فروردین سال جاری در آب های دریای خزر صید شد.


به گزارش گل چرم به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، مدیرکل دفتر امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران با اشاره به اینکه ۱۱ هزار و ۶۱ تن ماهی استخوانی از مهرماه سال قبل تا ۲۰ فروردین سال جاری در آب های دریای خزر صید شد، اظهار داشت: مجموع این صید نسبت به مدت مشابه سال قبل تقریباً یک درصد رشد داشته است.
مختار آخوندی اضافه کرد: صید ماهیان استخوانی در فصل صید سال ۱۴۰۰-۱۳۹۹ در استان های گلستان و گیلان به ترتیب حدود ۲۳ درصد و ۱۴ درصد افزایش و در استان مازندران ۱۴ درصد کاهش نشان داده است.
وی میزان صید ماهیان استخوانی در استان گیلان را ۵۴۱۳ تن، مازندران ۴۵۹۶ تن و گلستان را ۱۰۵۲ تن عنوان نمود.
آخوندی تصریح کرد که سال ۹۹-۹۸ در مجموع ۱۰ هزار و ۹۱۰ تن ماهی استخوانی از دریای خزر صید شد.
وی اظهار داشت: از کل صید سال ۱۴۰۰-۱۳۹۹ حدود ۵۶ درصد در ارتباط با صید ماهی سفید، ۱۸ درصد ماهی کفال و ۱۴ درصد ماهی کپور بوده است.
مدیرکل دفتر امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران با بیان اینکه ۱۴ گونه ماهی اقتصادی از گونه های ماهیان استخوانی در دریای خزر صید می شود، اذعان داشت: سه گونه ماهی سفید، کفال و کپور ۸۸ درصد صید ماهیان استخوانی را به خود اختصاص داده اند.
وی اظهار داشت: سال گذشته، ۱۱۷ شرکت تعاونی پره فعال در دریای شمال کشور داشتیم.
آخوندی به رهاسازی سالانه ۲۵۰ میلیون قطعه بچه ماهی به روش مصنوعی و ۳۵ میلیون قطعه بچه ماهی به روش طبیعی با مشارکت جامعه صیادان اشاره نمود و بیان داشت: به دلیل صیدهای غیرمجاز، آلودگی های زیست محیطی و ورود پساب شهری و صنعتی به آب رودخانه ها، کمتر از ۱۰ درصد بچه ماهی های رها شده به دریا می رسند.
وی افزود: مقرر است در مورد اثربخشی تولید و رهاسازی بچه ماهی به آب دریا، بررسی بیشتری از جانب مؤسسه تحقیقات علوم شیلاتی صورت گیرد.
مدیرکل دفتر امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران در همین حال اظهار داشت: در سالجاری، هدف این است که تکثیر طبیعی بچه ماهی را از ۳۵ میلیون قطعه به ۴۵ میلیون قطعه افزایش دهیم.

1400/02/24
13:02:18
5.0 / 5
1537
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
گل چرم