در گزارش گل چرم اعلام شد؛

وضع نامطلوب تامین نهاده های دامی

وضع نامطلوب تامین نهاده های دامی

به گزارش گل چرم قائم مقام نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور نحوه تامین و واردات نهاده های دامی به کشور را بسیار نامطلوب خواند و اظهار داشت: دام های مولد در حال حذف هستند و این خطر بسیار جدی است.موسی رهنمایی، قائم مقام نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به تجمع دامداران استان های مختلف کشور مقابل سازمان های جهاد کشاورزی این استانها، اظهار داشت: در ایام اخیر، دامداران در استان های اصفهان، کرمان، یزد و فارس مقابل سازمان های جهاد کشاورزی استانها تجمع و اعلام نمودند که اگر شرایط فعلی ادامه یابد، به این تجمعات ادامه خواهند داد و این در وضعیت فعلی جامعه و شیوع بیماری کرونا خطرناکست اما شرایط برای تولیدکنندگان به اندازه ای دشوار شده که این خطر را به جان می خرند.
وی با اعلان اینکه مرغداران و دامداران کشور در وضعیت بسیار دشواری به سر می برند، اضافه کرد: متأسفانه یک سال و نیم است که تولیدکنندگان فریاد می زنند شرایط مطلوب نمی باشد اما کسی صدای آنان را نمی شنود.
بازارگاه بنزی است که بنزین ندارد!
این فعال بخش خصوصی نحوه واردات غلات و نهاده های دامی به کشور را افتضاح خواند و اظهار داشت: شیوه توزیع نهاده ها در سامانه بازارگاه مطلوب است و دامداران از آن رضایت دارند اما این سامانه مانند بنزی است که بنزین ندارد بدین سبب نمی تواند حرکت نماید.
اتفاقی که سال قبل برای مرغ افتاد با ادامه این روند برای دام نیز رخ می دهد و دامداری به شکلی نیست که مانند مرغ بتوان کاهش تولید آنرا در مدت زمان کوتاهی جبران کرد
وی اشاره کرد: این که واحدهای بزرگ دامداری کشور تنها به اندازه مصرف یکروز یا یک هفته خود غله دارند، ریسک بسیار بزرگی است، کشور ما سالیانه به حدود ۱۲ میلیون تن غله نیاز دارد و دستگاه های متولی باید فکری برای این مساله می کردند و چاره ای برای آن می اندیشیدند، دامدار و مرغدار که نمی توانند به دام ها و مرغ ها بگویند مدتی خوراک نخورید تا نهاده تامین شود ضمن این که حاکمیت باید به شکلی برنامه ریزی کند تا واحدهای تولیدی برای سه تا چهار ماه ذخایر غله و خوراک داشته باشند.
رهنمایی با اشاره به این که خشکسالی در سالجاری نیز مزید بر علت شده است، اضافه کرد: در جیره غذایی دام همیشه یک بالانسی وجود دارد بعنوان مثال اگر غله فراوان باشد در جیره از علوفه خشبی کمتر استفاده می شود و یا بالعکس؛ اما باتوجه به خشکسالی امسال برای دامداران این امکان وجود ندارد که کمبود نهاده های دامی را با جایگزینی علوفه خشبی تامین کنند.
وی با اشاره به تأثیرات روانی کمبود خوراک در نابسامانی های بازار نیز اظهار داشت: وقتی که کمبودی ایجاد می شود همه گرفتار وحشت می شوند و تلاش می کنند تا نهاده بیشتری خریداری و ذخیره کنند و همین مساله نیز به بحران بازار دامن می زند.
خشکسالی به کمبود نهاده های دامی و خوراک دامن زده است
رهنمایی با تاکید بر این که شرایط فعلی تولید بسیار بسیار بسیار بحرانی است، افزود: اتفاقی که سال قبل برای مرغ افتاد با ادامه این روند برای دام نیز رخ می دهد و دامداری به شکلی نیست که مانند مرغ بتوان کاهش تولید آنرا در مدت زمان کوتاهی جبران کرد.
وی با اشاره به گرانی علوفه های خشبی که تولید داخل هستند، اضافه کرد: اکنون قیمت کاه و کلش که ارزش غذایی زیادی هم ندارد به کیلویی ۲، ۵۰۰ تومان رسیده در صورتیکه دو سال قبل کیلویی ۵۰۰ تومان بوده است.
رهنمایی افزود: کمبود نهاده های دامی و افزایش مصرف علوفه های خشبی در کنار خشکسالی پیش آمده همچون دلیلهای این امر است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به افزایش چشم گیر هزینه های تمام شده تولید، اظهار داشت: اکنون قیمت تمام شده تولید هر کیلوگرم شیرخام بین ۶ هزار و ۵۰۰ تا ۷ هزار تومان است اما همچنان شیر را از دامدار کیلویی ۴ هزار و ۵۰۰ تومان خریداری می کنند ضمن این که در بحث گوشت قرمز نیز با افزایش هزینه های تولید مواجه هستیم بعنوان مثال قیمت تمام شده تولید هر کیلوگرم گوسفند در وضعیت فعلی بین ۷۰ تا ۸۰ هزار تومان است اما اکنون قیمت خرید هر کیلوگرم گوسفند زنده از دامداران بین ۴۵ تا ۵۵ هزار تومان است.
وضعیت گوسفندداران اسفبارتر از سایر دامداران است
رهنمایی اشاره کرد: این در حالیست که مصرف کنندگان نیز این کالا را چندین برابر قیمت منطقی آن خریداری می کنند و معین نیست چه کسانی این میان سود می کنند؟
اگر هر چه سریع فکری برای این وضعیت نشود و مانند یکسال و نیم گذشته مسئولان با بی تفاوتی از کنار این هشدارها رد شوند، با شرایطی مواجه می شویم که جبران آن ممکن نیست
وی همین طور با اشاره به این که در وضعیت فعلی وضعیت گوسفندداران بسیار اسفبارتر از دامداران دیگر است، اظهار داشت: گوسفند بیشتر تولید گوشت می کند و تک محصولی است همین طور به سبب استفاده از مراتع آنها بیشتر از خشکسالی متأثر هستند.
رهنمایی افزود: اکنون میش های آبستن مولد به کشتارگاه فرستاده می شوند و این اتفاق در حوزه دام سنگین نیز مشاهده می شود که مولدها را حذف می کنند و این براِی آینده کشور بسیار خطرناکست اگر به همین منوال پیش رویم طی سال های آتی با خسارات هنگفتی در حوزه سرمایه ژنتیکی دامی مواجه خواهیم شد.
میش های آبستن به کشتارگاه می روند
وی افزود: قبلاً دامداران گاوهایی را که آبستن نبودند و تا ۲۰ کیلوگرم شیر می دادند، نگهداری می کردند اما اکنون گاوهای غیرآبستن را که ۳۰ کیلوگرم شیر می دهند، به کشتارگاه می فرستند چونکه برای آنها نگهداری این دام ها صرفه اقتصادی ندارد.
رهنمایی اشاره کرد: اگر هر چه سریع فکری برای این وضعیت نشود و مانند یکسال و نیم گذشته مسئولان با بی تفاوتی از کنار این هشدارها رد شوند، با چالشی مواجه می شویم که جبران آن ممکن نیست.


منبع:

1400/02/25
11:01:38
5.0 / 5
1432
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لینک دوستان گل چرم
گل چرم