صعود طلا چراغ سبز گرفت

صعود طلا چراغ سبز گرفت

به گزارش گل چرم تحلیل گران با آغاز افزایش فشارهای تورمی و در شرایطی که دورنمای اقتصادی نامعلوم، بانک مرکزی آمریکا را مجبور می کند همچنان صبر کرده و سیاستهای پولی انبساطی را ادامه دهد، منتظر صعود طلا به سطح 1850 دلار هستند.به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، مفسرین می گویند طلا در موقعیت خوبی قرار دارد برای اینکه سرمایه گذاران به دنبال پناهگاه امن دارایی در مقابل تورم هستند. تجدید علاقه به طلا بعد از انتشار آماری روی داد که نشان داد شاخص قیمت مصرفی آمریکا در آوریل برمبنای سالانه ۴.۲ درصد افزایش داشت که بزرگترین رشد در ۱۳ سال قبل بود. در این بین، قیمت تولیدکننده آمریکا هم برمبنای سالانه ۶.۲ درصد رشد کرد که بزرگترین افزایش قیمت ثبت شده بود.

بهای هر اونس طلا در معاملات روز جمعه بازار آمریکا با ۱۴ دلار و ۱۰ سنت معادل ۰.۸ درصد افزایش، در ۱۸۳۸ دلار و ۱۰ سنت بسته شد و برای کل هفته حدود ۰.۴ درصد رشد هفتگی ثبت نمود.

بارت میلک، مدیر استراتژی کالا در شرکت تی دی سکیوریتیز در گفت و گو با کیتکونیوز اظهار نمود: بااینکه تورم رشد کرده اما هنوز زود است بگوییم دائمی یا موقتی است. شرکت تی دی سکیوریتیز هم اکنون بر این باور است که تورم موقتی است. بااینکه قیمتهای کالا همچنان بالاتر می رود اما در اقتصاد جهانی ظرفیت کافی برای پذیرش سیکل افزایشی قیمت وجود دارد. ایشان سپس اضافه کرد: باتوجه به افزایش تورم و موضع بانک مرکزی آمریکا برای حفظ سیاست پولی فعلی، طولی نخواهد کشید که اونس طلا به بالای ۱۸۵۰ دلار صعود می کند. اگر این سطح قیمت که هدف اولیه در هفته جاری است، شکسته شود، هدف بعدی شکستن قیمت ۱۹۰۰ دلار خواهد بود.

شون لاسک، یکی از مدیران شرکت والش تریدینگ هم اظهار نمود: به افزایش قیمت طلا خوش بین است برای اینکه تورم واقعی است. بااینکه تورم بالاتر موجب رشد بازده اوراق قرضه می شود اما هر گونه کاهش قیمت طلا به سبب رشد بازده اوراق قرضه، فرصتی برای خرید این فلز باارزش خواهد بود. وی افزود: ابهامات فراوانی وجود دارد و بنا بر این بانک مرکزی آمریکا برای تحکیم سیاست پولی مردد است و این مساله به نفع طلا خواهد بود.

کارستن فریتچ، تحلیلگر فلزات باارزش کومرس بانک روز جمعه در یادداشتی نوشت: رشد بازده اوراق قرضه به ۱.۷ درصد مانع از این شده که اونس طلا بالای قیمت ۱۸۵۰ دلار را بشکند. با توجه به این که بازده اوراق قرضه آمریکا تا رکورد ۱.۷ درصد صعود کرده اما همچنان ۲.۵ درصد پایینتر از نرخ فعلی تورم است. حتی اگر نرخ تورم در طول سال کاهش پیدا کند، نرخهای بهره واقعی به میزان قابل توجهی منفی می ماند. بنا بر این تداوم سیاست پولی فوق تسهیلی هر گونه رشد بازده اوراق قرضه را محدود می کند. فریتچ اظهار نمود: حالا که قیمتها برای صعود بیشتر چراغ سبز گرفته اند، انتظار دارد شاهد تجدید علاقه خرید طلا باشد.

به گفته لاسک، علاوه بر موضوع تورم، تقاضا برای دارایی امن تحت تاثیر تنشهای ژئوپلیتیکی در خاورمیانه، تقاضا برای خرید طلا در هفته جاری را تقویت خواهدنمود.

هر چند بازار طلا در فضای تورمی نیروی صعودی جدید را مشاهده می کند اما برخی از مفسرین خاطرنشان کردند که این فلز باارزش با موانعی نظیر رقابت رو به رشد رمزارزها روبروست. مایک مک گلون، تحلیلگر ارشد کالای بلومبرگ اینتلیجنس در ایمیلی به کیتکونیوز اعلام نمود اگر به خاطر بیتکوین نبود، قیمت اونس طلا بالاتر می رفت. قیمت مس به رکورد بالایی صعود کرده و قیمت اونس طلا هم در حقیقت باید در حدود ۲۳۰۰ دلار معامله می شد.

بر اساس گزارش کیتکونیوز، در هفته جاری همه نگاهها به تورم دوخته شده و سرمایه گذاران منتظر انتشار گزارش جزئیات نشست سیاست پولی آوریل بانک مرکزی آمریکا در روز چهارشنبه هستند. بازارها همین طور گزارشهای بیشتری درباره ساخت و ساز و فروش خانه و آمار تولید آمریکا دریافت خواهند کرد.

منبع:

1400/02/26
13:53:16
5.0 / 5
1340
تگهای خبر: بازار , تولید , خرید , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
گل چرم