كشت ۲ هزار هكتار پنبه در استان های ایلام و لرستان

كشت ۲ هزار هكتار پنبه در استان های ایلام و لرستان

به گزارش گل چرم مجری طرح پنبه وزارت جهاد کشاورزی از کشت ۲ هزار هکتار پنبه در استان های ایلام و لرستان برای اولین بار اطلاع داد.


به گزارش گل چرم به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، ابراهیم هزارجریبی در بازدیداز مزارع پنبه در منطقه هلیلان استان ایلام و کوه دشت لرستان، در ارتباط با اهمیت کشت پنبه در کشور اظهار نمود: پنبه یکی از گیاهان مهم صنعتی است که ماده اولیه صنایع نساجی را تولید می کند و پنبه دانه آن در خوراک دام و صنایع روغن کشی استفاده می شود.
وی اضافه کرد: پنبه یکی از گیاهان مهم دارای ریشه های عمیق است که در کنار گیاهان زراعی مانند گندم در تناوب زراعی منطقه مؤثر است.
هزارجریبی ضمن اشاره به اینکه وزارت جهاد کشاورزی برنامه توسعه کشت پنبه را در دستور کار قرار داده است، اظهار داشت: طبق برنامه ریزی انجام شده برای سالجاری، میزان سطح زیر کشت را ۱۶ درصد افزایش خواهیم داد تا به تولید پیشبینی شده در برنامه ششم توسعه که بالغ بر ۳۲۷ هزار تن وش پنبه است، دست پیدا نماییم.
وی اضافه کرد: در مناطق مختلف کشور سطح تولید را افزایش داده ایم و استان ایلام و لرستان اخیرا به جمع این استان ها اضافه شده است که مناطقی گرم و مساعد کشت پنبه هستند.
مجری طرح پنبه وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: در سال جدید، برنامه کشت ۱۸۰۰ هکتار پنبه در منطقه هلیلان و دهلران در استان ایلام و ۲۰۰ هکتار در منطقه کوه دشت لرستان را داریم که این کشت در دو فصل بهار و تابستان صورت خواهد گرفت.
وی اضافه کرد: هم اکنون ۵۰۰ هکتار در منطقه هلیلان کشت شده و امیدواریم در صورت فراهم بودن شرایط میزان کشت در استان ایلام به بیشتر از ۱۸۰۰ هکتار برسد.
هزارجریبی ضمن اشاره به خرید قراردادی پنبه توسط کارخانجات نساجی اظهار داشت: پنبه و نهاده های در رابطه با این محصول، توسط شرکتهای متقاضی و شرکتهای نساجی به صورت کشت قراردادی خریداری می شود.
وی در ارتباط با اشتغالزایی این محصول در استان ایلام و لرستان خاطرنشان کرد: از آن جایی که پنبه یک گیاه اشتغال زا است، در نظر داریم صنایع مربوطه بخصوص کارخانجات پنبه پاک کنی و تولید بذر را در استان ایلام و لرستان راه اندازی نماییم تا از فرآورده های جانبی آن هم در حوزه اشتغالزایی استفاده گردد.
مجری طرح پنبه وزارت جهاد کشاورزی ابراز امیدواری کرد: برنامه کشت پنبه در این دو استان بتواند نقطه عطفی در توسعه کشاورزی، اشتغال و بهبود خاک منطقه باشد و بتوانیم درآمد کشاورزان را افزایش دهیم.


منبع:

1400/03/02
12:55:29
5.0 / 5
1173
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان گل چرم
گل چرم