قائم مقاوم وزیر صنعت در امور بازرگانی:

نظام تولید متناسب با توزیع رشد نكرده است

نظام تولید متناسب با توزیع رشد نكرده است

فارس قائم مقاوم وزیر صمت در امور بازرگانی با اشاره به اینکه خراب شدن محصولات کشاورزی به علت قیمت پائین همه ساله، بارها تکرار می شود، علت اصلی این مشکل را نامتناسب بودن رشد کمی و کیفی نظام تولید صنعتی و کشاورزی با نظام توزیع دانست.


محمدصادق مفتح پنج شنبه ۶ خرداد در نشست تخصصی بنکداران مواد غذایی کشور که به میزبانی شیراز برگزار شد، ضمن اشاره به این که میزان قابل توجهی پیاز تولیدی کشاورزان در فارس و بخشی از محصولات تولیدی کشاورزان کرمان به علت قیمت پائین این محصولات و مقرون به صرفه نبود درحال خراب شدن است، متهم اصلی این مورد را وزارت خانه های بازرگانی و صمت دانست و بر ضرورت متناسب سازی نظام های تولید و توزیع تصریح کرد.
قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی با بیان اینکه بخش زیادی از بازار و اصناف به ناحق درحال خروج از بازارند، اظهار داشت: بعضی از مشاغل جایگاه وجودی و فلسفه خودشان را از دست داده اند، تنها به این علت که ما توانایی بازتعریف فعالیت آنها را نداشتیم.
مفتح در بخش دیگری از سخنان خود بیان نمود: بنکداران مواد غذایی و بهداشتی به علت نقش مهمی که تأمین سبد غذ ایی خانوار دارند باید اتحادیه کشوری داشتند تا به جای رقابت با یکدیگر همسو با هم و در کنار هم فعالیت کنند.
او اظهار داشت: نظام فروش ما از این رقابت هایی که بین بنکداران استانهای مختلف است استفاده می نماید و آنها در در مقابل هم قرار داده است.
مفتح با اشاره به اینکه بخش اعظم هزینه ها در بخش توزیع مصرف می شود و در نظام توزیع ما پول دورریز و پولی که خروجی ندارد زیاد است، اضافه کرد: برپایه تحقیقی که چند سال پیش انجام شد مشخص شد که در کشور ما هزینه زنجیره تولید معادل هزینه زنجیره توزیع است که این یک فاجعه است و قطعا با شرایطی که پیش آمده هم اکنون نسبت هزینه تولید به هزینه توزیع ۴۰ به ۶۰ است و هزینه توزیع بیشتر شده است.
او اظهار داشت: اصناف باید اتحادیه کشوری تشکیل دهند و اتحادیه ای مثل بنکداران مواد غذایی که یک اتحادیه مفصلی است و تولید را به مصرف متصل می کند باید ملی و کشوری باشد.
مفتح اضافه کرد: حذف یا تضعیف بنکداران به ضرر نظام توزیع کشور است کاری که هم اکنون فروشگاه های زنجیره ای انجام می دهند حذف این اتحادیه است و اگر صنف بنکداران تغییر ساختار ندهند و اتحادیه کشوری تشکیل ندهند به سادگی حذف می شوند.
منبع:

1400/03/07
15:13:11
5.0 / 5
658
تگهای خبر: اتحادیه , بازار , تولید , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
لینک دوستان گل چرم
گل چرم