جزییات ۳ حمایت دولتی برای تولید فناوری های همگرا

جزییات ۳ حمایت دولتی برای تولید فناوری های همگرا

رییس مرکز فناوری های همگرا با تاکید بر این که تا حالا 125 طرح مورد حمایت این مرکز قرار گرفته است، اظهار داشت: در این مرکز حمایت ها در قالب ˮگرنت هوشمندˮ، ˮوام هوشمندˮ و ˮدوره پیش شتابدهیˮ ارائه می شود.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، دکتر علی محمد سلطانی امروز در مراسم رونمایی از محصولات حوزه فناوری های همگرا اضافه کرد: همگرایی فناوری ها علاوه بر آنکه فناوری های جدیدی را خلق می کند، فرصت های نوینی را به وجود می آورد که اگر بموقع تشخیص داده شود، می تواند مایه شکوفایی و پیشرفت کشور باشد.
وی با تاکید بر این که ما نمی توانیم تصور نماییم که محصول جدیدی به بازار عرضه گردد، ولی حاصل همگرایی فناوری ها نباشد، تصریح کرد: در انقلاب صنعتی چهارم که چند سالی است در دنیا بعنوان نسل آینده صنعتی مطرح گردیده است، همگرایی فناوری ها مشاهده می شود.
سلطانی افزود: چند سالی است که میان چین و امریکا دعوایی برای تشخیص فناوری های آینده و توفق آنها به راه افتاده است و شاهدیم که بحثی در سنای امریکا در زمینه افزایش بودجه بنیاد علوم این کشور از ۸ میلیارد دلار به ۱۰۰ میلیارد دلار مطرح شده و توضیح داده شده است که این بنیاد علم مقرر است به بنیاد علم و فناوری تبدیل و در آن معاونت فناوری تشکیل گردد.
رییس مرکز فناوری های همگرا با تاکید بر این که تمرکز بنیاد علوم و فناوری امریکا بر فناوری های همگرا است، اظهار نمود: امریکا سرمایه گذاری زیادی در این عرصه خواهد داشت و این فناوری ها محور فعالیت این کشور است.
وی فناوری همگرایی را حاصل تلاقی ۴ فناوری "نانو"، "مواد پیشرفته"، "فناوری اطلاعات و الکترونیک" و "علوم شناختی" دانست و تصریح کرد: مرکز فناوری های همگرا از سال ۱۳۹۵ فعالیت خودرا با هدف توسعه محصولات در این ۴ حوزه آغاز نموده است و تمرکز اصلی آن بر توسعه محصولات فناوری تلاقی این ۴ حوزه است.
سلطانی با اشاره به همکاری این مرکز با ستادهای توسعه فناوری کشور، اظهار داشت: طی این چند سال ۱۲۵ طرح مورد حمایت قرار گرفته و امروز ۲۶ فناوری در این مراسم عرضه شده است.
رییس مرکز فناوری های همگرا با تاکید بر این که برای تیم های نوپا دوره های شتابدهی برگزار می نماییم، اضافه کرد: از دل این دوره ها ۶۳ استارت آپ بیرون آمده که حالا مشغول فعالیت در زمینه تولید محصولات و ارائه خدمات هستند.
رییس مرکز فناوری های همگرا با اعلان اینکه امروز از ۲۶ طرح در این عرصه ها رونمایی گردید، اضافه کرد: این طرح ها از طرف مرکز فناوری های همگرا که در ستاد توسعه فناوری نانو مستقر است، حمایت شده اند.
سلطانی با اشاره به حمایت های این مرکز از فناوری های NBIC اظهار داشت: در این مرکز حمایت ها در قالب "گرنت هوشمند"، "وام هوشمند" و "دوره پیش شتابدهی" ارائه می شود. در دوره شتابدهی وظیفه اصلی ما ارتقا و دانش فارغ التحصیلان دانشگاهی با کمک شتابدهنده ها و مراکز نوآوری است.
وی با اشاره به حمایت این مرکز در قالب گرنت هوشمند، توضیح داد: طرح هایی که نیاز است از طرف دولت مورد حمایت قرار گیرند، بصورت گرنت هوشمند حمایت خواهند شد، به این معنا که اگر طرح به نتیجه رسید ریسک کامل آنرا می پذیریم، ولی اگر کم کاری تیم در تجاری سازی مشاهده شود، این گرنت تبدیل به وام خواهد شد.
سلطانی به حمایت مرکز فناوری های همگرا در قالب وام هوشمند اشاره نمود و افزود: وقتی طرح های فناوری مرحله ای جلو برود، وام هوشمند داده می شود، به این معنا که باتوجه به معیارهای موفقیت که در قرارداد درج می شود، وام اعطا شده تبدیل به گرنت هوشمند خواهد شد.
وی به تعدادی از فناوری های رونمایی شده در این مراسم اشاره نمود و اظهار داشت: چاپگرهای زیستی یکی از این حوزه ها است. این فناوری حوزه ای است که به سبب پیوند عضو در دنیا بطور جدی مطرح گردیده است و ما باید در این راستا چاپگر زیستی، جوهر زیستی و بافت را تولید نماییم که مجموعه پروژه هایی که دراین زمینه اجرائی شده است، هر ۳ این حوزه ها را پوشش می دهد.
بگفته رییس مرکز فناوری های همگرا، ۳ شرکت در زمینه تولید چاپگر فعال گردیده است.
سلطانی با تاکید بر ضرورت تولید تجاری جوهرهای زیستی و تایید آن از طرف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در کشور، اظهار داشت: دراین زمینه باید پروژه هایی میان مهندسان و پزشکان اجرائی شود. شرکتها چاپگر و جوهر زیستی را تولید کنند و پزشکان آنها را مورد کارآزمایی بالینی قرار دهند.
بگفته وی عمده پروژه هایی که در زمینه پوست، استخوان و قرنیه اجرائی شده، حاصل همکاری مهندسان و پزشکان است.
رییس مرکز فناوری های همگرا با اشاره به توانمندی دانشگاه ها دراین زمینه بر ایجاد صندوق سرمایه گذاری تخصصی در این عرصه اصرار کرد.1400/03/08
23:19:15
5.0 / 5
1002
تگهای خبر: آموزش , بازار , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
گل چرم