برنج ایرانی تا ۴۷ هزار تومان قیمت خورد

برنج ایرانی تا ۴۷ هزار تومان قیمت خورد

گل چرم: گزارش های رسمی نشان میدهد که قیمت برنج ایرانی در بازار تا بیش از 47 هزار تومان هم رسیده و قیمت برنج خارجی نیز پا به پای آن درحال حرکت است.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، حدود دو سالی می شود که دیگر برنج وارداتی ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت نمی کند و واردات آن با ارز سامانه نیما انجام می شود، از آن زمان به بعد و باتوجه به حجم واردات قیمت برنج خارجی نیز رو به افزایش رفت و از حدود ۷۰۰۰ تا ۸۰۰۰ تومان به مرز قیمتی رسیده که حالا چندان با برنج ایرانی تفاوت قیمتی ندارد.


برنج ایرانی ۴۴ درصد گران گردید
بررسی قیمت برنج بر طبق آخرین گزارش مرکز آمار ایران، نشان میدهد که هر کیلو برنج درجه یک ایرانی در اردیبهشت ماه امسال بطور متوسط حدود ۳۶ هزار تومان فروش رفته در صورتیکه حداقل قیمت ۳۰ هزار و حداکثر آن تا ۴۷ هزار و ۱۰۰ تومان بوده است.

برنج ایرانی در اردیبهشت ماه پارینه هر کیلو ۲۵ هزار تومان و در فروردین امسال با افزایش ۱۰ هزار تومانی بطور متوسط تا ۳۵ هزار تومان قیمت خورده است، این تغییر نشان میدهد نسبت به ماه قبل ۱.۹ و در مقایسه با پارینه ۴۴.۴ درصد افزایش قیمت دارد.


افزایش قیمت برنج خارجی از ۱۲ به ۲۰ و حتی ۳۰ هزار تومان

در ارتباط با وضعیت برنج وارداتی در اردیبهشت پارینه هر کیلو حدود ۱۲ هزار تومان بوده که در فروردین امسال با افزایش دو برابری به ۲۴ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده است. در ماه قبل قیمت برنج خارجی بطور متوسط ۲۴ هزار و ۶۰۰ تومان بوده ولی حداقل ۲۳ و حداکثر ۳۰ هزار تومان هم برای آن در معاملات ثبت شده است.

بر این اساس، برنج خارجی در اردیبهشت امسال نسبت به ماه قبل ۰.۶ و در مقایسه با پارینه ۱۰۶ درصد گران شده است.

دپوی ۴۳ هزار تنی در گمرک و بنادر

اما بررسی آخرین وضعیت واردات برنج در آمار گمرک ایران از این حکایت دارد که در سال قبل ۹۳۶ هزار و ۸۰۹ تن برنج به ارزش ۸۶۸ میلیون و ۵۳۳ هزار دلار واردات انجام شده است.

در فروردین امسال نیز میزان واردات برنج ۹۹ هزار تن به ارزش یک میلیون دلار بوده و هم اکنون حدود ۴۳ هزار تن برنج در بنادر دپو شده است.

منبع:

1400/03/15
15:30:30
5.0 / 5
1048
تگهای خبر: بازار , فروش , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
گل چرم