معاون گمرك خبر داد

آغاز 9 توافق وارداتی در مناطق آزاد

آغاز 9 توافق وارداتی در مناطق آزاد

گل چرم: طبق اعلام معاون فنی گمرک ایران، توافقات بین گمرک ایران و مناطق آزاد در جریان واردات و ترانزیت کالا بین مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به مرحله اجرا رسیده است.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، در اواخر اردیبهشت سال جاری و در نشستی مشترک بین دبیرخانه شورای مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و همین طور گمرک ایران ۹ توافق در حوزه واردات کالا صورت گرفت و پس از نهایی شدن آن روز گذشته ابلاغ و از امروز همزمان با ۱۹ خردادماه در دستور کار قرار گرفته است.
مهرداد ارونقی - معاون فنی گمرک ایران - با بیان این خبر به ایسنا به تعدادی از مواد توافق شده، اشاره نمود.
وی اظهار داشت که از این پس واردات کالا به مناطق آزاد و ویژه اقتصادی یا ترانزیت کالا بین مناطق فقط برمبنای ثبت آماری کالا و اعلام توسط دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی صورت خواهد گرفت و دیگر نیازی به انجام ثبت سفارش نیست.

ارونقی تصریح کرد: ستاندن و ارائه ثبت سفارش جهت واردات کالا از مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و سایر مبادی ورودی به قلمرو گمرکی ضرورت دارد.
این مقام مسئول در گمرک ایران به دیگر مفاد این توافق مشترک نیز اشاره داشت و اظهار داشت که پس از بحث هایی که در ارتباط با ترانزیت خودرو بین مناطق آزاد وجود داشت در نهایت اینطور توافق شد که ترانزیت خارجی خودرو های سواری دارای پلاک و شماره گذاری شده در مناطق آزاد بعد از انجام ثبت آماری مورد تایید دبیرخانه شورای عالی، درخلال مناطق آزاد تجاری، صنعتی بلامانع است ولی مشمول خودرو های آمریکایی و لوکس نخواهد بود.
به گفته ی ایشان، از دیگر توافقات می توان به افزایش تعرفه کالاهای همراه مسافر اشاره نمود که قرار شده با همکاری گمرک ایران تعداد ردیف تعرفه های کالاهای مجاز همراه مسافر بالا رفته و در دستور کار قرار گیرد.
طبق اعلام ارونقی، برگشت حقوق ورودی مواد اولیه وارداتی به مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و همین طور اقدام جهت رفع مشکلات تسویه ارزی کالاهای وارده به این مناطق از دیگر توافقات صورت گرفته بین گمرک ایران و شورای عالی مناطق آزاد است.

منبع:

1400/03/20
12:35:45
5.0 / 5
1405
تگهای خبر: كالا , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
گل چرم