در قالب یك تفاهمنامه؛

برقی كردن چاه های كشاورزی با انرژی های تجدیدپذیر كلید خورد

برقی كردن چاه های كشاورزی با انرژی های تجدیدپذیر كلید خورد

به گزارش گل چرم با امضای تفاهمنامه ای میان شرکت توانیر و شرکت بهینه سازی مصرف سوخت، برای اولین بار در کشور، برقی کردن چاه های کشاورزی از راه انرژی های تجدیدپذیر کلید خورد.به گزارش گل چرم به نقل از وزارت نیرو، برپایه این تفاهمنامه که میان محمدحسن متولی زاده، مدیرعامل شرکت توانیر و علی مبینی دهکردی، مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت منعقد شد، ۶۰ هزار چاه کشاورزی در طول سه سال برق دار می شود.
محمدحسن متولی زاده، مدیرعامل توانیر در مراسم امضای این تفاهمنامه اظهار داشت: با اجرای کامل این طرح ۲۰۰۰ مگاوات نیروگاه خورشیدی راه اندازی می شود و این طرح در جهت اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی و رونق تولید است چون که با تحقق صرفه جویی در مصرف نفت گاز و آزاد کردن این ظرفیت برای صادرات بخصوص در شرایط کنونی، اهمیتی دوچندان می یابد.
مدیرعامل شرکت توانیر اضافه کرد: با برق دار شدن چاه های کشاورزی، هزینه های کشاورزان کاسته می شود و ۸۰ درصد هزینه های جاری آنها نسبت به زمان استفاده از سیستم دیزلی کمتر می شود. همینطور با آمدن برق سر چاه، امکان آبیاری نوین فراهم می شود و بهره وری آبیاری افزایش می یابد.
به گفته این مقام مسئول، برای سوخت رسانی به چاه های کشاورزی دیزلی باید سالانه بیشتر از ۴۰ تا ۵۰ هزار نفتکش جاده پیما در جاده های کشور تردد کنند که حذف این حجم تردد هم نقش مهمی در کاهش حوادث جاده ای ایفا می کند.
صرفه جویی ۱.۶ میلیارد دلاری با تغییر منبع برق چاه های کشاورزی
علی مبینی دهکردی، مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت همینطور در همین خصوص اظهار داشت: در فاز اول این طرح، ۱۱ هزار چاه کشاورزی از راه انرژی های تجدید پذیر برقی می شود. برپایه این تفاهمنامه، کشاورزان بابت خرید و نصب پنل خورشیدی و تجهیزات مورد نیاز شبکه، هزینه ای پرداخت نکرده و تنها برای خرید تجهیزات اختصاصی مانند ترانس هزینه می کنند.
وی با اشاره به اینکه این تفاهمنامه برپایه مصوبه سال شورای اقتصاد و قانون بودجه ۱۴۰۰ کل کشور میان دو شرکت به امضا رسید، عنوان کرد: برپایه مصوبه شورای اقتصاد ۱.۶ میلیارد دلار از محل صرفه جویی سوخت مایع چاه های کشاورزی برای برقی کردن چاه های کشاورزی با سوخت گازوئیل، اختصاص یافته است.
این مقام مسئول ضمن اشاره به اینکه با اجرای این کار تنوع بخشی در منابع تولید برق بیشتر از گذشته پیگیری می شود، افزود: با اجرای این طرح صنعت سلول های خورشیدی توسعه می یابد و بسترهایی برای فعالیت این صنعت در مقیاس های بزرگ تر فراهم می شود. همینطور اجرای این طرح سبب پاک تر شدن محیط زیست شده و زنجیره ارزش بوجود می آورد. در عین حال شرکتهای اسکو و بهره برداری را به کار می گیرد که در نهایت رونق بیشتر اشتغال را به دنبال دارد.
مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت توضیح داد: با برقی کردن چاه های کشاورزی در چارچوب این تفاهمنامه، در زمستان که چاه های کشاورزی خاموش است، برق خورشیدی به شبکه تزریق و در زمستان هم برق بخشی از مصرف کنندگان عمده از این طریق تأمین می شود.

1400/03/24
09:22:01
5.0 / 5
1373
تگهای خبر: تولید , خرید , صادرات , كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
گل چرم