تخم مرغ مدیریت شده تر صادر می شود

تخم مرغ مدیریت شده تر صادر می شود

سرپرست دفتر توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: ممنوعیت رسمی برای صادرات تخم مرغ ابلاغ نشده و هم اکنون تخم مرغ ˮمدیریت شده ترˮ صادر می شود.مسعود بصیری در گفت و گو با ایسنا در پاسخ به این سؤال که صحبت های ضد و نقیضی در مورد صادرات تخم مرغ مطرح گردیده است و آیا هم اکنون تخم مرغ صادر می شود یا خیر؟ اظهار داشت: ممنوعیت رسمی برای صادرات تخم مرغ هنوز اعلام نشده است اما با عنایت به تغییراتی که در ایام اخیر در قیمت تخم مرغ رخ داده، صادرات مدیریت شده تر انجام می شود.

وی افزود: نظر کارشناسی دفتر توسعه صادرات این است که صادرات سبب افزایش قیمت تخم مرغ نشده و بایستی صادرات صورت گیرد، چونکه برای کشور ارز آوری دارد و نباید بازارهای هدف صادراتی را از دست داد. ولی مدیران ارشد وزارت خانه امکان دارد نظرات دیگری داشته باشند. یعنی علاوه بر نگاه صادراتی به بازارهای داخل هم توجه نمایند. در واقع متولیان تنظیم بازار داخلی معتقدند اگر یک ریال قیمت تخم مرغ افزایش یابد، علت آن صادرات است و باید ممنوع شود.

به گفته وی از آغاز خرداد ماه مجوز صادرات تخم مرغ صادر نشده و اگر هم صادراتی صورت می گیرد برپایه مجوزهای قبلی بوده است.

سرپرست دفتر توسعه صادرات و زیرساخت های صنایع و بازار افزود: سالانه یک میلیون و ۲۰۰ هزارتن و ماهیانه حدود ۱۰۰ هزارتن تخم مرغ تولید می شود. صادرات ۸۰۰۰ تن تخم مرغ در ماه بگونه ای نیست که تاثیری بر قیمت تخم مرغ بگذارد.

وی با اشاره به اینکه باید بازارهای هدف صادراتی را حفظ نماییم، اظهار نمود: سال آینده مسابقات جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ در قطر برگزار می گردد و به علت نزدیکی به ایران، فرصت خوبی برای صادرات تخم مرغ و دیگر محصولات به این کشور داریم. اگر صادرات را شروع نماییم می توانیم از آنجا به سایر کشورها هم صادرات داشته باشیم.

بصیری در ادامه اظهار داشت: قیمت تخم مرغ درب مرغداری افزایش چندانی نداشته و اگر تخم مرغ در خرده فروشی ها گران به دست مصرف کننده می رسد، دستگاههای نظارتی باید به این گرانفروشی ها رسیدگی کنند.

سرپرست دفتر توسعه صادرات و زیرساخت های صنایع و بازار وزارت جهاد کشاورزی در انتها اضافه کرد: تنظیم بازار تخم مرغ توسط ستاد تنظیم بازار به اتحادیه مرغداران میهن واگذار شده است. این اتحادیه همینطور صادرات تخم مرغ را هم برعهده دارد و دستگاههای نظارتی هم ناظر بر عملکرد این اتحادیه هستند. همینطور این اتحادیه آمادگی توزیع تخم مرغ با قیمت مصوب در هرنقطه از کشور را دارد.
1400/03/27
11:28:21
5.0 / 5
966
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
گل چرم