در گزارش گل چرم اعلام شد؛

حمایت كشاورزان از طرح تقویت امنیت غذایی كشور

حمایت كشاورزان از طرح تقویت امنیت غذایی كشور

به گزارش گل چرم رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور اظهار داشت: نظام صنفی از طرح تقویت امنیت غذایی کشور و رفع موانع تولیدات کشاورزی حمایت می کند.محمدشفیع ملک زاده، رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور در گفتگو با خبرنگار مهر عنوان کرد: کمیسیون کشاورزی مجلس در این دوره نشان داده است که می خواهد نسبت به دوره های قبل مؤثرتر، فعال تر و مسئولانه تر با مسائل کلیدی بخش کشاورزی برخورد کند و با عرضه و تصویب طرح های مترقی، نقش مؤثری را در توسعه پایدار بخش کشاورزی کشور رقم بزند.
وی ضمن اشاره به تدوین طرح تقویت امنیت غذایی کشور و رفع موانع تولیدات کشاورزی، اظهار داشت: اساس ایده تدوین و عرضه این طرح مهم هم در جهت تحقق شعار سال و منویات مقام معظم رهبری در خصوص حذف ریشه ای موانع و مشکلات عرصه های تولیدی بخش کشاورزی بوده که اقدامی شایسته است.
ملک زاده افزود: مانع زدایی و تدارک بستر لازم برای اجرای طرح های حائز اهمیت و توسعه ای بخش، مانند قانون تمرکز و افزایش بهره وری کشاورزی با استفاده از تمامی ظرفیت های دولتی و غیردولتی از ضروریات مهم و راهبردی در جهت توسعه پایدار بخش به حساب می آید، ازاین رو تشکیل ستاد هماهنگی و تنظیم بازار محصولات کشاورزی با ترکیب پیشنهاد شده مورد حمایت کشاورزان و نظام صنفی خواهد بود.
وی افزود: ساماندهی تشکل های متنوع در زیربخش های مختلف کشاورزی با هدف حمایت، هدایت و نظارت صحیح و یکپارچه بر شبکه تعاونی ها و تشکل های بخش کشاورزی از نقاط قوت و برجسته طرح پیشنهادی و مورد توافق این نظام بشمار می رود.
ملک زاده اضافه کرد: همینطور در این قانون به برنامه ریزی بلند مدت برای حل مشکل زیرساخت ها در کشاورزی ما توجه خاص شده که عامل اصلی وابستگی شدید ما به نهاده ها و ملزومات اولیه تولید در زیربخش های مختلف شامل زراعی، باغی، دامی، مکانیزاسیون و غیره است و امیدواریم با نظارت های مستمر مجلس بخصوص کمیسیون کشاورزی و پیگیری ها و جدیت ذینفعان و تشکل های پیشرو همچون نظام صنفی کشاورزی شاهد به ثمر نشستن و تحقق عملی اقدامات در این حوزه باشیم.
این فعال بخش خصوصی افزود: از دیگر نکات مهم و اساسی در این طرح، تسهیل شرایط در زمینه بیمه تأمین اجتماعی کشاورزان، تدارک شرایط لازم برای ایجاد و تکمیل زنجیره های تأمین و تولید، توسعه کشت قراردادی، تأمین مالی مناسب و مواردی از این قبیل است.
ملک زاده افزود: صدور مجوزهای تولیدی هم متأسفانه به یکی از معضلات و موانع عمده در رشد و توسعه سرمایه گذاری در کشاورزی بدل شده در حالیکه بحث صدور مجوزها باید در کوتاه ترین فرایند و با کمترین هزینه برای متقاضیان و کارآفرینان بخش صورت گیرد.
این فعال بخش خصوصی افزود: پشتیبانی از فعالیتهای غیرصنعتی و خرده مالکی که بیشتر از ۸۰ درصد زیر بخش های مختلف کشاورزی ما را تشکیل می دهد، بسیار مهم و حیاتی می باشد اما متأسفانه در این طرح توجه چندانی به آن نشده است.
وی تصریح کرد: امیدواریم که با تلاش شبکه نظام های صنفی کشاورزی در رایزنی های جدی با نمایندگان شهرها و مناطق مختلف کشور و همراهی اعضای محترم کمیسیون کشاورزی این خلأ قانونی هم مرتفع شود.
وی افزود: همینطور رفع تعارضات منابع آبی کشاورزی یکی از موانع جدی توسعه پایدار کشاورزی کشور است ازاین رو به صورت جد از نمایندگان خواهان توجه به پیشنهادات نظام صنفی کشاورزی در خصوص رفع همپوشانی ها و مداخلات اجرایی بین وزارت خانه های نیرو و جهاد کشاورزی و سپردن مدیریت واحد آب کشاورزی به متولی بخش کشاورزی هستیم، موضوعی که در قوانین مختلف کشور هم تصریح شده ولی متأسفانه به درستی اجرا نمی گردد.


منبع:

1400/03/27
17:18:17
5.0 / 5
1282
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
گل چرم