در گفت وگو با گل چرم اعلام شد

ماندگاری ویروس كرونا در محیط های آبی و فاضلاب

ماندگاری ویروس كرونا در محیط های آبی و فاضلاب

گل چرم: به اعتقاد محققان، ویروس کرونا در محیط های آبی بخصوص در فصول سرد ماندگاری بالایی دارد، ولی نتایج تحقیقات نشان می دهد که استفاده از روش های نوین گندزدایی و کلرزنی می تواند به میزان ۹۰ درصد از انتقال این ویروس به انسان جلوگیری نماید، ضمن آنکه اپراتورهای تصفیه خانه‎های آب و مجموعه های تفریحی آبی باید ارزیابی ریسک و آنالیز کیفی آب را در اولویت قرار دهند.


دکتر مهدی شفیعی، مدیرعامل یکی از شرکتهای دانش بنیان فعال در زمینه بومی سازی سامانه های گندزدایی در گفتگو با ایسنا، اظهار داشت: از آنجایی که ماندگاری و مقاومت ویروس کووید- ۱۹ نسبتا زیاد است، سیستم های مدرن تصفیه می توانند نقش مهمی در حفاظت سلامت عمومی جامعه ایفا کنند.
وی افزود: طبق آخرین مطالعات صورت گرفته، بقای ویروس کرونا در محیط های آبی با دمای پایین، نسبتا زیاد است و ازاین رو بسترهای آبی و فاضلابی در فصول سرد می توانند بستر خطرناکی برای انتقال کرونا ویروس باشند.
شفیعی با تکیه بر این که ویروس کرونا نسبت به دیگر میکرو ارگانیسم های موجود در آب، مانند "اشرشیا کلی" دارای مقاومت و طول عمر بیشتری است، اظهار نمود: یافته های علمی نشان داده است که ویروس کرونا توانایی زنده ماندن خود در محیط های آبی، فاضلاب و زباله را حفظ می کند؛ ازاین رو ویروس کووید-۱۹ می تواند از راه فاضلاب به انسان منتقل شود.
مدیر عامل این شرکت دانش بنیان ضمن اشاره به اثرات تصفیه پساب در کاهش و قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا، تصریح کرد: پساب های تصفیه شده برای آب شرب و حتی آبیاری فضای سبز در این حوزه موثر است؛ ازاین رو تصفیه فاضلاب می تواند نقش بسزایی در کاهش انتقال ویروس کرونا داشته باشد. تصفیه فاضلاب معمولاً تا ۹۰ درصد در حذف ویروس موثر است.


وی با تکیه بر این که فرایندهای اصلی حذف ویروس ها در فاضلاب، بر اساس روش گندزدایی شیمیایی با استفاده از روش کلریناسیون است، تصریح کرد: بهترین و موثرترین روش گندزدایی با کلر، استفاده از پکیج های الکترولیز مولد هیپوکلریت سدیم در محل است؛ چون که این روش به دلیل عدم افت غلظت و مصرف به اندازه نیاز، دارای بیشترین کارایی و کمترین اثرات جانبی کلر است.
شفیعی خاطرنشان کرد: با عنایت به تکثیر این ویروس در محیط های آبی، لازم است اپراتور تصفیه خانه های آب و مجموعه های تفریحی آبی ارزیابی ریسک و آنالیز کیفی آب را در اولویت قرار دهند. گندزدایی آب با کلر راه موثری جهت پیشگیری از انتشار کرونا است.
این محقق اضافه کرد: به صورت معمول پساب ها توسط شبکه های جمع آوری شهری که شامل فاضلاب خانگی و فاضلاب بیمارستان هایی که بیماران کرونایی دارند، جمع آوری می شوند. این حجم فاضلاب ها بعد از انتقال به تصفیه خانه و احتمال این که غلظت ویروسی (تجمع ویروس) بیشتر شده باشد، از فرآیندهای مختلف تصفیه فاضلاب عبور کرده، گندزدایی شده و تصفیه می شوند.
وی افزود: تصفیه ثانویه فاضلاب تا ۹۰ درصد در کاهش ویروس موثر است، از فرایندهای اصلی غیر فعال سازی ویروس ها در فاضلاب، گندزدایی شیمیایی مثل کلریناسیون و اشعه UV است، ضمن آنکه تصفیه آب های سطحی آلوده به فاضلاب در تأمین آب خام هنگام انتشار کرونا بسیار مهم می باشد.
به قول این محقق، ویروس کرونا در معرض بعضی از غیرفعال کننده ها مانند نور خورشید، مواد شیمیایی، اکسیداتیو و دمای بالا، غیرفعال می شوند.
مدیر عامل این شرکت دانش بنیان اظهار نمود: دستورالعمل های در ارتباط با کیفیت آب شرب کشور کانادا نشان داده است که تصفیه متداول آب و گندزدایی با کلر (بررسی کدورت، گندزدایی، pH، دما) سبب کنترل ویروس خواهد شد، بگونه ای که در فرایند تصفیه مانند فیلتراسیون بعنوان یکی از چندین فرآیند موثر در کنترل ویروس کرونا، قادر به حذف ۹۹ درصدی ویروس ها خواهد شد.


وی با اشاره به اینکه هیچ دستورالعمل بهداشتی خاصی جهت محافظت کارمندان در مقابل ویروس کووید-۱۹ در عملیات تصفیه فاضلاب وجود ندارد، تصریح کرد: سفارش کارشناسان بهداشت جهانی در این حوزه شامل مراقبت های اولیه، اطلاع رسانی و همکاری مردم در کنترل کرونا ویروس می باشد و این یعنی برای کسانی که در این حوزه کار می کنند، با رعایت دستورالعمل های بهداشتی می توانند بدون دغدغه مبادرت به اجرای عملیات تصفیه آب و فاضلاب کنند.
شفیعی در ادامه با بیان اثرات سیستم های نوین تصفیه در حذف ویروس کرونا از پساب، اظهار داشت: استفاده از سیستم های گندزدایی نوین سبب از بین بردن RNA ویروس کوید- ۱۹ خواهد شد و این ویروس بدون پوشش را به کلی از محیط های آبی حذف خواهد نمود.
وی ضمن اشاره به برخی مطالعات در این حوزه خاطرنشان کرد: غلظت تمامی میکروارگانیسم های ویروسی در فاضلابی با دبی ۵ لیتر در ثانیه بعد از انجام مراحل تصفیه و تزریق ماده گندزدا با غلظت ۵ ppm به صفر رسید که نشان از کارایی سیستم های گندزدایی الکتروکلرینیشن در حذف ویروس کرونا است.
منبع:

1400/04/01
11:03:34
5.0 / 5
1167
تگهای خبر: كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
گل چرم