ماكارونی ایرانی در عراق و افغانستان آفریقا را از دست دادیم!

ماكارونی ایرانی در عراق و افغانستان آفریقا را از دست دادیم!

گل چرم: مشاور انجمن صنفی کارفرمایان کارخانجات ماکارونی با اعلان اینکه 70 درصد صادرات ایران به کشورهای عراق و افغانستان انجام می شود، برخی موانع صادرات ماکارونی را تشریح نمود و اظهار داشت که به سبب مشکلات ناشی از تحریم، نبود خطوط کشتیرانی و نیامدن رایزن ها به ایران، کشورهای آفریقایی را از دست داده ایم.


رسول مژده شفق در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: به سبب مشکلات ناشی از تحریم، امکان مبادلات پولی و بانکی به بسیاری از کشورهای آفریقایی و آسیایی وجود ندارد، عمده صادرات ایران به کشورهای عراق و افغانستان و مقداری هم به کشور پاکستان انجام می شود. مبادلات پولی نیز بوسیله ریال و برمبنای نرخ روز دلار محاسبه می شود.
بگفته وی کشورهای آفریقایی نیر در گذشته یکی از بازارهای هدف صادرات ماکارونی ایرانی بودند، اما در سالهای اخیر به سبب مشکلات ناشی از تحریم، نبود خطوط کشتیرانی و نیامدن رایزن ها به ایران هزینه های مضاعف برای صادرات به بازارهای آفریقا به تولیدکنندگان و صادرکنندگان تحمیل شده، بطوریکه باید ماکارونی را به بنادر یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس ببرند، تخلیه و بارگیری کنند، اسناد را تحویل دهند و بعد باردیگر محموله بارگیری شود.
مشاور انجمن صنفی کارفرمایان کارخانجات ماکارونی با اشاره به اینکه در این شرایط هزینه مضاعفی برای صادرات ماکارونی تحمیل می کند که قدرت چانه زنی برای رقابت در بازارهای هدف را می گیرد، اشاره کرد: همین شرایط سبب شده کشورهای آفریقایی را از دست بدهیم، چونکه رقبای ایران مثل ترکیه و مصر بمراتب ماکارونی را ارزان تر از ایران در این کشورها عرضه می کنند.
بگفته وی مشکل سوم صادرکنندگان تعهدات بازگشت ارز است که دولت با یک تصمیم خلق الساعه از سال ۱۳۹۷ همه صادرکنندگان را مکلف کرد برمبنای میزان صادراتی که انجام دادند پیمان سپار باشند یا به عبارت دقیق تر برگشت ارز حاصل از صادرات برمبنای نرخ نیما یکی از چالش های اصلی صادرکنندگان است. چونکه نرخ ارز برای صادرات با نرخی که باید به دولت برگردانند متفاوت می باشد. تولیدکنندگان برمبنای نرخ ارز آزاد تولید می کنند، اما دولت با نرخ ارز نیما از آنها خرید می کند.
تناقض کاهش نرخ ارز و افزایش قیمت مواد اولیه
شفق همین طور با اعلان اینکه کاهش نرخ ارز از حدود پنج ماه پیش به مشکل دیگر برای صادرکنندگان تبدیل گشته، اظهار نمود: کاهش نرخ ارز موجب کاهش انگیزه صادرات می شود. این در حالیست که در ماه های اخیر به سبب افزایش شدید هزینه های تولید قیمت تمام شده بالا رفته است. این یک تناقض است که از طرفی نرخ ارز کاهش و از جانب دیگر قیمت تمام شده بالا رفته است. بدین سبب امکان این که صادر کنندگان بتوانند با قیمت قبلی صادر کنند از بین رفته است و قیمت پایه صادراتی به شدت افزایش خواهد یافت که امکان صادرات را از بین می برد.
بگفته وی ظرفیت صادرات کشور در بهترین حالت زیر ۱۰۰ هزار تن و حدود ۷۰ تا ۸۰ هزار تن است. در سالهای اخیر نیز صادرات این محصول بین ۵۰ تا ۶۰ هزار تن در نوسان بوده است.
منبع:

1400/04/05
23:26:08
5.0 / 5
804
تگهای خبر: بازار , تولید , خرید , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان گل چرم
گل چرم