فراخوانی برای عرضه ایده های قابل تجاری سازی یكی از اقلام پرمصرف در اتاق عمل

فراخوانی برای عرضه ایده های قابل تجاری سازی یكی از اقلام پرمصرف در اتاق عمل

به گزارش گل چرم با برگزاری چالشی در زمینه ساخت سیمان استخوانی ارتوپدی بر پایه متاکریلات از تیم ها و محققان درخواست شده است تا ایده های قابل تجاری سازی و تولید انبوه خویش را در این عرصه تا ۲۵ مرداد ماه عرضه کنند.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، برنامه چالش های فناوری و نوآوری (اینوتن) چالشی در زمینه ساخت سیمان استخوانی ارتوپدی بر پایه متاکریلات است که علاقه مندان می توانند حداکثر تا ۲۵ مردادماه، طرح مفهومی خویش را در چارچوبی که در سایت اینوتن مشخص شده، مدون و سپس از راه سامانه اینوتن به صورت آنلاین ثبت کنند. در انتها مرحله اول طرح های دریافتی در کمیته داوران ارزیابی شده و در نهایت، شرکت کنندگان برتر (اعم از فرد یا گروه) جهت ساخت نمونه آزمایشگاهی از طرح خود وارد مرحله دوم چالش خواهند شد.
برگزیدگان مرحله نخست، سه ماه فرصت خواهند داشت تا ضمن تکمیل مستندات فنی و اقتصادی طرح خود، یک «نمونه آزمایشگاهی» مطابق با طرح اولیه خویش را طی مرحله دوم ارائه نمایند. در انتها مرحله دوم جهت انتخاب طرح برتر، مستندات فنی و اقتصادی و هم نمونه آزمایشگاهی عرضه شده از جانب هر شرکت کننده توسط هیات داوران ارزیابی و برنده نهایی معرفی می شود.
یکی از مسائل مهم در مورد کاشتنی ها یا همان ایمپلنت های ارتوپدی، تثبیت آنها داخل بدن است. این مساله خصوصاً در ارتباط با کاشتنی های ارتوپدی فلزی بسیار مهم می شود؛ چون که زیست فعال نیستند، امکان ایجاد عفونت دارند، در داخل بدن در معرض سایش هستند و همینطور احتمال ایجاد لقی کاشتنی در موضع بافت بعد از گذشت زمان وجود دارد. بنابراین استفاده از یک ماده تثبیت کننده نظیر سیمان ­های استخوانی ضروری می باشد. سیمان های استخوانی ارتوپدی رایج عموماً بر پایه پلیمر پلی­ متیل­ متاکریلات (PMMA) هستند که علاوه بر استقامت مناسب، زمان گیرش خوبی دارند و به تثبیت بهتر کاشتنی کمک می­ کنند. متاسفانه این ماده تولید داخلی ندارد. از طرفی عموماً دمای تولیدشده حین گیرش سیمان با این ماده بالاست که این مساله به نکروز یا مرگ بافت منجر می­ شود. هدف از این چالش، تهیه سیمان استخوانی PMMA با زمان گیرش نهایی کمتر از ۱۵ دقیقه، استقامت ۹۰ تا ۱۲۰ مگاپاسکال و دمای گیرش تولیدشده کمتر از ۸۰ درجه سانتی گراد است.

به نقل از ستاد نانو، این محصول یکی از اقلام پزشکی اساسی و پرمصرف در اتاق عمل به شمار می آید که تنها نمونه های خارجی آن در بازار موجود است. تاکنون، مطالعات بسیاری در ارتباط با سیمان استخوانی در کشورمان ایران صورت گرفته است. لیکن به دلیل روش های تولید آزمایشگاهی و غیرصنعتی، تابحال این محصول برای تولید انبوه تجاری سازی نشده است. مبحث محوری این چالش، تجاری سازی سیمان استخوانی برپایه پلی متیل متاکریلات برای تولید انبوه است. از طرفی به دلیل دمای بالا حین گیرش سیمان، از چالش های این محصول، عرضه راهکاری برای پایین آوردن دما برای پیشگیری از نکروز و مرگ بافت است. همینطور از چالش های دیگر این دسته از سیمان ها، عدم زیست فعالی آن هاست که در صورت ساخت کامپوزیت مناسب با زمینه ی پلی متیل متاکریلات، بدون کاهش در خواص استقامت و زمان گیرش، حل آن مطلوب و گامی رو به جلو بشمار می رود.
منبع:

1400/04/11
15:44:20
5.0 / 5
728
تگهای خبر: آنلاین , بازار , تولید , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
گل چرم