قطعی برق چه بلایی بر سر تولید آورد؟

قطعی برق چه بلایی بر سر تولید آورد؟

به گزارش گل چرم اتاق بازرگانی تهران در گزارشی به بررسی تبعات قطعی برق در روزها و هفته های گذشته بر روی واحدهای تولیدی پرداخته است.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، از آغاز خرداد ماه سال جاری، تحت تأثیر افزایش دمای هوا و اوجگیری مصرف برق، وزارت نیرو اعلام نمود که چاره ای جز اجرای برخی خاموشی ها نخواهد داشت. هرچند این وزارت خانه از عرضه جداول خاموشی در این عرصه اطلاع داد اما برخی قطعی های بی برنامه و طولانی باعث نارضایتی مردم شد.
در ایام گذشته وزارت نیرو اعلام نموده که دیگر خاموشی بدون برنامه نداشته ایم و البته در صورتیکه باز هم ظرفیت تولیدی از میزان مصرف کمتر باشد، احتمال اولویت بندی و قطع کردن برق واحدهای صنعتی به منظور حفظ برق خانه ها وجود دارد.
هرچند قطعی برق در واحدهای مسکونی فشار زیادی بر مردم وارد می نماید اما قطع برق واحدهای اقتصادی هم تبعات خاص خویش را خواهد داشت و در صورت طولانی مدت شدن یا پرتکرار احتمال آنکه هزینه ای جدید در این عرصه به وجود آید، مطرح است.
اتاق بازرگانی تهران در گزارشی به بررسی تبعات احتمالی همین مبحث در ایام گذشته پرداخته و از برخی بنگاه های اقتصادی در این حوزه نظرخواهی کرده است.
بر مبنای گزارشی که معاونت کسب و کار اتاق تهران بعد از گردآوری پرسشنامه های این پژوهش به دست آورده و به صورت تفصیلی در هفتادوششمین جلسه شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی استان تهران هم به بحث و بررسی گذاشته شد، میزان خسارات وارد شده به بنگاه های مورد ارزیابی بین ۱۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان برآورد شده است.
این طرح مطالعاتی که تبعات قطعی پی درپی برق بر ۵۱ بنگاه صنعتی عضو اتاق تهران را مورد عارضه یابی قرار داده، نشان داده است که ۸۲ درصد از بنگاه های ارزیابی شده فاقد زیرساخت جایگزین تأمین برق بوده اند در حالیکه ۶۵ درصد از آنان اعلام نموده اند که به واسطه قطعی برق، صدمه های جدی به دستگاه ها و تجهیزات تولیدشان وارد شده است.
همینطور این تحقیق نشان داده است که از مجموع ۵۰ بنگاه مورد ارزیابی قرار گرفته، ۴۰ درصد از آنان اعلام نموده اند که مواد اولیه تولیدی خویش را به واسطه قطعی برق از دست داده اند. این در شرایطی است که ۴۳ درصد از بنگاه های موردنظر بر کاهش کیفیت و بهداشت محصولات تولیدی خود به علت قطعی های مکرر برق طی هفته های اخیر اعلام نموده اند.
بروز مشکلات بیکاری نیروی انسانی در ساعات کاری و کاهش بهره وری، تاخیر در تحویل سفارشات و همینطور تاخیر در انجام امور اداری و دولتی همچون عدم تکمیل بموقع اظهارنامه مالیاتی و عرضه لیست حق بیمه، از دیگر خسارات وارد شده به دنبال قطعی های اخیر در شبکه برق کشور در مراکز صنعتی است که از جانب کارآفرینان و صاحبان واحدهای تولیدی مورد ارزیابی قرار گرفته در این پژوهش، اعلام شده است.
همچنین، بر مبنای مطالعه صورت گرفته از جانب معاونت کسب و کار اتاق تهران، بخش عمده ای از صاحبان کارگاه های تولیدی از عدم اطلاع رسانی دقیق از زمانبندی قطعی برق، انتقاد داشته اند و یادآور شده اند که قطعی های اخیر در شبکه برق کشور بخصوص در شهرک ها و نواحی صنعتی، به کاهش تولید و به تبع آن افزایش قیمت تمام شده محصولات، دامن زده است.1400/04/24
12:19:33
5.0 / 5
736
تگهای خبر: تولید , كیفیت , محصول , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
گل چرم