تبعات گسترده كرونا برای صنعت گردشگری

گردشگر ها چه زمانی باز می گردند؟

گردشگر ها چه زمانی باز می گردند؟

گل چرم: هرچند خیلی از کشورهای جهان با شروع روند واکسیناسیون تلاش می کنند خودرا برای آینده بعد از کرونا آماده کنند اما بنظر می رسد قسمتی از حوزه های اقتصادی به زمانی طولانی تر برای بازگشت به روال عادی نیاز دارند.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، بعد از شیوع جهانی ویروس کرونا، خیلی از دولت ها تلاش کردند با اعمال محدودیت های جدی در رفت و آمد و فعالیت برخی مشاغل، سرعت شیوع ویروس را کاهش دهند. هرچند میزان محدودیت ها در کشورهای مختلف متفاوت بود اما تعدادی از حوزه های اقتصادی و بطور خاص در بخش خدمات از کرونا صدمه ای جدی دیدند.
با اعمال محدودیت های جدی، صنعت گردشگری یکی از بخش هایی بود که با بیشترین لطمه مواجه گردید و تعداد مسافران در سراسر جهان به شدت کاهش پیدا کرد. اتاق تجاری تهران در گزارش جدید خود با اشاره به معضلاتی که این صنعت در ماه های گذشته با آن روبه رو شده، پیش بینی کرده که بازگشت به شرایط عادی، لااقل تا سال ۲۰۲۳ ممکن نباشد.
طبق گزارش انتشار یافته از طرف موسسه آنکتاد، اقتصاد جهانی بیش از ۴ تریلیون دلار بر اثر زیان وارد شده به صنعت گردشگری در سالهای ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ متضرر می شود.
این پیش بینی با در نظر گرفتن اثرات مستقیم این پاندمی بر صنعت گردشگری و همین طور اثرات غیرمستقیم آن بر صنایع وابسته به صنعت گردشگری صورت گرفته است. این گزارش که با همکاری سازمان جهانی گردشگری تدوین شده، تاکید دارد که سرعت ترمیم این صنعت در دنیا و کاهش این رقم زیان، به میزان و سرعت واکسیناسیون کووید-۱۹ در دنیا بستگی دارد.
باتوجه به توزیع نابرابر واکسن در سرتاسر جهان و سرعت بالای واکسیناسیون در کشورهای توسعه یافته، ضررهای ناشی از این پاندمی در این کشورها درحال کاهش است؛ اما در کشورهای درحال توسعه وضعیت رو به وخامت است. آمارهای مربوط به واکسیناسیون کرونا در جهان حاکی از آنست که در بعضی کشورهای توسعه یافته تا ۶۰درصد از جمعیت واکسینه شده اند، در صورتیکه در خیلی از کشورهای درحال توسعه حداکثر یک درصد جمعیت واکسن دریافت کرده اند. با توجه به این که در بعضی از کشورهای درحال توسعه حدود ۶۰ درصد تولید ناخالص داخلی از صنعت گردشگری حاصل می شود، اقتصاد آنها با چالش جدی روبه رو است.
برمبنای پیش بینی ها شرایط صنعت گردشگری تا سال ۲۰۲۳ یا حتی بعدتر از آن به شرایط پیش از پاندمی برنخواهد گشت که عمده دلیلهای آن محدودیت های سفر، روند کند واکسیناسیون جهانی، عدم اعتماد مسافران برای مسافرت و شرایط بد اقتصادی و کاهش درآمدهاست.
حجم ضرر و زیان ناشی از این پاندمی بر صنعت گردشگری و متعاقباً اقتصاد جهانی، بسیار بالاتر از پیش بینی زیان ۱.۲ تا ۳.۳ هزار میلیارد دلاری است که آنکتاد در تابستان ۲۰۲۰ تخمین زده بود. طبق گزارش جدید آنکتاد، تعداد گردشگران ورودی در بازه زمانی ژانویه تا دسامبر ۲۰۲۰ در حدود یک میلیارد یا ۷۴ درصد کاهش یافته است. این رقم برای سه ماهه اول ۲۰۲۱ حاکی از کاهش ۸۸ درصدی مسافران ورودی است و برای کشورهای درحال توسعه که بیشترین لطمه را در این صنعت دیدند بین ۶۰ تا ۸۰ درصد کاهش مشاهده می شود.
در عین حال، طبق گزارش سرمایه گذاری ۲۰۲۱ انتشار یافته توسط آنکتاد، شیوع همه گیری کرونا سبب افزایش قابل توجهی در اقدامات سیاست های سرمایه گذاری در بخش بهداشت همچون افزایش غربالگری شده است، در عین حال انگیزه های جدیدی برای سرمایه گذاری در بعضی بخش ها همچون گردشگری سلامت به وجود آورده است. خیلی از کشورها درحال ارزیابی مجدد سیاست های ملی و بین المللی در مورد سرمایه گذاری در بخش بهداشت هستند. کارهای پیشگامانه ترویج و تسهیل سرمایه گذاری به شکل گسترده ای در کشورهای توسعه یافته و همین طور درحال توسعه، خصوصاً در آمریکای لاتین و کارائیب و اقتصادهای درحال گذار در دست اقدام است. یکی از این اقدامات سازماندهی کمپین هایی برای ترویج گردشگری پزشکی است. برای مثال کشور جامائیکا یکی از راهکارهای خودرا ترویج گردشگری پزشکی و جایگاه یابی این کشور بعنوان یکی از مراکز جهانی گردشگری سلامت می داند. باتوجه به پتانسیل های بالقوه ای که کشور ایران در این عرصه دارد، با برنامه ریزی درست و به دور از سیاست زدگی، می توان از این فرصت بهره برداری کرده و تبدیل به قطب منطقه ای در گردشگری سلامت شد.
منبع:

1400/04/27
11:33:45
5.0 / 5
760
تگهای خبر: تولید , خدمات , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
گل چرم