مدیركل امور عشایری استان سمنان:

80 هزار تن نهاده دامی برای زمستان عشایر استان سمنان نیاز است

80 هزار تن نهاده دامی برای زمستان عشایر استان سمنان نیاز است

به گزارش گل چرم مدیرکل امور عشایری استان سمنان با اعلان اینکه تامین نهاده دامی باید در اولویت قرار گیرد، اظهار داشت: 80 هزار تن نهاده دامی برای زمستان عشایر استان نیاز است.به گزارش گل چرم به نقل از مهر، محمد سعیدی ظهر دوشنبه در جلسه شورای امور عشایری استان سمنان به میزبانی سالن مدیریت بحران استانداری سمنان ضمن بیان این که طی سال قبل ۱۳ هزار تن نهاده دامی بین عشایر استان سمنان توزیع شده است، اظهار داشت: از این مقدار هفت هزار و ۳۰۰ تن جو خام و مابقی آن کنسانتره پایه و خام بود.
وی ضمن بیان این که طی چهارماهه اول سال جاری افزون بر ۱۲ هزار و ۵۰۰ تن نهاده های دامی به عشایر استان سمنان اعطا شد، اضافه کرد: در ایام آینده نیز دو هزار و ۵۰۰ تن نهاده دامی دیگر هم در میان عشایر استان سمنان توزیع شده است.
پایش دام عشایر از روزهای آینده
مدیرکل امور عشایری استان سمنان بابیان این که برمبنای آخرین برآورد، برای زمستان گذرانی عشایر استان بیش از ۸۰ هزار تن نهاده های دامی نیاز است، اظهار داشت: نهاده های دامی برای زمستان گذرانی عشایر استان سمنان در مناطق قشلاقی می بایست تامین شود.
سعیدی ضمن بیان این که در کنار توزیع نهاده های دامی، ۲۶۰ تن آرد، تامین آب، لایروبی قنوات، ارائه تسهیلات به عشایر استان سمنان خدمات دهی شد، اشاره کرد: پایش دام عشایر استان سمنان از روزهای آینده شروع می شود و ارائه خدمات به عشایر برمبنای سرانه دام خواهد بود.
وی ضمن بیان این که از هشت تیر تا حالا یک هزار و ۵۴۰ رأس دام سبک عشایر استان سمنان کشتار شد، اشاره کرد: باتوجه به ابلاغیه سازمان برای خشک سالی خرید تضمینی دام سبک عشایر استان سمنان سرعت بیشتری باید گیرد.
افزایش جمعیت عشایری استان سمنان
مدیرکل امور عشایری استان سمنان بابیان این که برمبنای آخرین سرشماری، تعداد خانوار عشایری در استان سمنان سه هزار و ۶۷۲ خانوار است، اظهار داشت: تعداد خانوار عشایری استان سمنان در آخرین سرشماری به نسبت سرشماری سال ۱۳۹۷، ۱۵.۵ درصد بالا رفته است.
سعیدی بابیان این که طی ماه های گذشته ۹ میلیارد تومان تسهیلات برای عشایر استان سمنان تخصیص یافت، اشاره کرد: از این مقدار تا حالا شش میلیارد تومان آن توزیع و سه میلیارد تومان دیگر در آینده نزدیک توزیع می شود.
وی بابیان این که پشتیبانی از عشایر استان سمنان مستمر و بی وقفه باید صورت گیرد، اضافه کرد: طرح پلاک کوبی عشایر استان سمنان بصورت ۱۰۰ درصدی با جدیت دنبال می شود.

رفع مشکلات عشایری
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار سمنان نیز در این جلسه با اعلان اینکه یک تیم اقتصادی مأمور رصد مستمر و رفع مشکلات اقتصادی، معیشتی و زیرساختی عشایر استان شده است، اظهار داشت: تخصیص نقدینگی، خرید مدت دار دام و تهیه نهاده های دامی با یک برنامه مشخص از مهم ترین اهداف این شورا در استان است.
علیرضا شریفی نژاد بابیان این که می بایست هم اکنون به سمت آینده ای روشن درباب عشایر استان در کمترین زمان ممکن حرکت نماییم، اشاره کرد: باتوجه به شرایط خشکسالی حاکم بر کشور و استان سمنان، تمام مصوبات جلسه شورای عشایر استان باید بصورت پایدار و منظم رصد و اجرا شود.
وی اضافه کرد: لایروبی قنوات و آب رسانی، اعطای تسهیلات ارزان به عشایر، تسریع بهسازی جاده های عشایری و تسریع در انجام پلاک کوبی ۱۰۰ درصدی دام های سبک عشایر استان سمنان می بایست در دستور کار قرار گیرد.


منبع:

1400/04/29
12:31:57
5.0 / 5
730
تگهای خبر: خدمات , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
گل چرم