مالیات جدید خودرو چگونه محاسبه می شود؟

مالیات جدید خودرو چگونه محاسبه می شود؟

طبق طرح مجلس درباره مالیات بر عایدی سرمایه که تا شهریور ماه مقرر است به صحن علنی رود، سود حاصل از فروش خودرو طی مدتی نگهداری مشمول مالیات می شود. مالیات دیگر خودرو در ارتباط با خودرو های لوکس با ارزش بیشتر از یک میلیارد تومان است که تا بهمن ماه باید دریافت شود و مالیات بر نقل وانتقال و شماره گذاری خودرو های تولید داخل و وارداتی هم به قوت خود باقی است.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، مالیات بر عایدی سرمایه طرح مجلس است که مدتی از تصویب کلیات آن می گذرد و اجرای کامل آن به دولت بعدی می رسد؛ بگونه ای که پورابراهیمی - رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس - گفته که ظرف یک ماه آینده تلاش خواهیم کرد تا تمامی نظرات کارشناسان اتاق بازرگانی، صاحب نظران و متخصصان را در مورد بحث مالیات بر عایدی سرمایه جمع آوری و جمع بندی نماییم و تا اواخر شهریور ماه هم گزارش رسمی و نهایی آنرا در کمیسیون اقتصادی تصویب و به صحن علنی عرضه نماییم.
در این طرح، اگر فردی خودرو بخرد و سپس مبادرت به فروش آن کند، باید از محل سود این معامله طبق مدت نگهداری آن سرمایه، بخشی را بعنوان مالیات پرداخت کند.
نحوه محاسبه مالیات بر عایدی سرمایه در بازار خودرو برپایه مدت زمان نگهداری، در سال اول ۳۰ درصد، سال دوم ۲۰ درصد و سال سوم ۱۰ درصد است.
نگهداری خودرو خریداری شده از سال چهارم به بعد معاف از مالیات می شود.
بعنوان مثال، اگر خودرویی به ارزش ۵۰۰ میلیون تومان خریده و بعد از یک سال آن به قیمت ۶۰۰ میلیون تومان فروخته شود، سودی که از این فروش حاصل شده معادل ۱۰۰ میلیون تومان است که مالیات آن برپایه یک سال نگهداری ۳۰ درصد محاسبه می شود و باید ۳۰ میلیون تومان مالیات بپردازید.

اجرای مالیات خودرو های لوکس از بهمن ماه

همچنین، به جز مالیات بر عایدی سرمایه طبق بودجه سالجاری باید صاحبان خودرو های لوکس که ارزش آنها بیشتر از یک میلیارد تومان باشد، تا بهمن سالجاری مالیات بپردازند.

مطابق قانون، تمام مالکان انواع خودرو های سواری و وانت دو کابین دارای شماره انتظامی شخصی به نام خود و فرزندان کمتر از ۱۸ سال و محجور تحت تکفل که در انتها هر سال مجموع ارزش آنها بیشتر از یک میلیارد تومان باشد به شرح زیر مشمول مالیات سالانه خودرو هستند:
۱ - تا ۱.۵ میلیارد نسبت به مازاد یک میلیارد تومان؛ یک درصد
۲- تا مبلغ سه میلیارد نسبت به مازاد ۱.۵ میلیارد تومان؛ دو درصد

۳ - تا مبلغ ۴.۵ میلیارد نسبت به مازاد سه میلیارد تومان؛ سه درصد
۴- نسبت به مازاد ۴.۵ میلیارد تومان؛ چهار درصد
آشنایی با مالیات نقل وانتقال و شماره گذاری خودرو
از طرفی، انواع خودرو های داخلی و وارداتی به استثناء ماشین های راهسازی، کارگاهی، معدنی و کشاورزی و شناورها، مشمول مالیات نقل و انتقال هستند.
در این حوزه، مبنای محاسبه مالیات نقل وانتقال برای خودرو های تولید داخل قیمت فروش آنها و برای خودرو های وارداتی، مجموع ارزش گمرکی و حقوق ورودی آنها مبنای محاسبه این مالیات است.

علاوه براین، انواع خودرو های سبک، سنگین و موتورسیکلت، برپایه رتبه انرژی آنها که به تأیید سازمان ملی استاندارد ایران رسیده است، طبق نرخ های مربوطه مشمول مالیات و عوارض سبز می شوند که اساس مأخذ مالیات و عوارض مبحث این ماده، قیمت فروش کارخانه در مورد تولیدات داخلی و مجموع ارزش گمرکی و حقوق ورودی برای خودرو های وارداتی است.

منبع:

1400/05/01
11:23:45
5.0 / 5
405
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
گل چرم