رییسی تجارت ایران و روسیه را آزاد می كند؟

رییسی تجارت ایران و روسیه را آزاد می كند؟

گل چرم: مذاکرات ایران با کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا در شهریور ماه امسال دنبال خواهد شد تا شاید دو طرف  آزادسازی تجارت مشترک خودرا نهایی کنند.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، ایران در آبان ماه سال ۱۳۹۸، رسما عضویت خود در اتحادیه اقتصادی اورسیا را شروع کرد. عضویتی که بنا بود که در یک دوره سه ساله آزمایشی اجرائی شود و بعد از آن دو طرف نسبت به نحوه ادامه همکاری ها به جمع بندی برسند.
در طول دو سال گذشته، با وجود شیوع ویروس کرونا و تداوم تحریم های اقتصادی مقابل ایران که منجر به کاهش تجارت در آمارهای کلی شد، بررسی ها نشان میدهد که تجارت با اورسیا افت کمتری داشته و حتی در بعضی آمارهای اخیر، بهبودی نسبی را نیز نشان میدهد.
در بین کشورهای اورسیا، تنها کشوری که صادرات بیشتری نسبت به واردات داشته روسیه بوده و ایران در تبادل با دیگر کشورهای عضو این اتحادیه توانسته تراز تجاری مثبت را ثبت کند، هرچند هنوز میزان این همکاریهای مستقیم اقتصادی محدود است.
با این وجود بنظر می رسد گام بعدی دو طرف برای تداوم همکاری ها، آزادسازی روابط تجاری ایران و اورسیا خواهد بود، موضوعی که رئیس سازمان توسعه تجارت از چند ماه قبل خبر از شروع شدن مذاکرات در ارتباط با آن داده بود و حالا می گوید احیانا گام بعدی آن در دولت رییسی دنبال می شود.
حمید زادبوم بعد از برگزاری اولین از دور مذاکرات دو طرف برای آزادسازی روابط تجاری اعلام نموده که گام بعدی در شهریور ماه امسال برداشته خواهد شد.
او توضیح داده: طرفین توافق کردند تا آخر سال جاری میلادی سه دوره مذاکراتی با حضور کامل تیم های مذاکراتی دو طرف اجرا شود و در فاصله این سه دور روسای تیم ها نشست های اختصاصی داشته باشند و هماهنگی لازم برای تسریع در پروسه مذاکرات صورت گیرد.
معاون وزیر و رییس کل سازمان توسعه تجارت لیران افزود: بر طبق مذاکرات تجارت آزاد در آینده نزدیک طرفین در بیشتر کالاها تعرفه گمرکی را به تدریج حذف خواهند کرد. این به تجار دو طرف امکان تجربه تجارت بدون تعرفه را خواهد داد که انتظار می رود این امر تآثیر به سزایی در افزایش حجم تجارت طرفین داشته باشد.
زادبوم اشاره کرد: در طول یک سال و نیم از اجرای موافقت نامه تجارت ترجیحی نیز افزایش حجم تجارت بین دو طرف مشهود بوده و باوجود شیوع کرونا، که از میزان مبادلات تجاری دنیا کاسته است، حجم تجارت ایران و اوراسیا خصوصاً در اقلام تحت پوشش موافقت نامه افزایش چشم گیری داشت.
وی افزود: باتوجه به اهمیت کارکردهای توافقات تجاری در سطح جهان و تسهیل تجارت، انتظار می رود موافقت نامه تجارت آزاد ایران و اوراسیا، موجب تحول قابل توجه در روابط تجاری ایران و این بازار ۱۸۰ میلیونی شود.
منبع:

1400/05/03
12:48:06
5.0 / 5
458
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
گل چرم