یك مقام مسئول خبر داد؛

ذخایر كالاهای استراتژیك ایده آل است

ذخایر كالاهای استراتژیك ایده آل است

به گزارش گل چرم مدیرکل غله و خدمات تجاری تهران اظهار داشت: ذخایر راهبردی کالاهای اساسی شرکت تجاری دولتی ایران، در وضعیت ایده آل قرار دارد.به گزارش گل چرم به نقل از شرکت بازرگانی دولتی ایران، عباس ارشدی با اشاره به اینکه ذخایر راهبردی کالاهای اساسی شرکت بازرگانی دولتی ایران، در شرایط ایده آل قرار دارد، اضافه کرد: در صورت نیازِ مردم به این کالاها، در کوتاه ترین زمان، اقلام اساسی به بازار تزریق خواهد شد.
وی اظهار داشت: کالاهایی مانند برنج، روغن، شکر و نان همچون محصولاتی به حساب می آید که به صورت روزانه مورد مصرف مردم قرار دارند و بنابراین برای توزیع مناسب و پیشگیری از هرگونه مشکل در تأمین ذخایر راهبردی استراتژیک به وجود آمده است.
ارشدی اضافه کرد: طی ماه های گذشته به علت برخی شرایط، التهاباتی در بازار کالاهایی مانند روغن و شکر به وجود آمد که با تدابیر شرکت بازرگانی دولتی و توزیع مداوم در بازار، کمبود این اقلام جبران شد.
مدیرکل غله و خدمات بازرگانی تهران افزود: کالاهای ذخیره شده در شرکت بازرگانی دولتی ایران با تصمیم کارگروه ملی تنظیم بازار بین استان ها توزیع می شود و تابحال هم این روند با مشکلی مواجه نشده است.
ارشدی با اشاره به اینکه ایام نوروز و ماه مبارک رمضان را به خوبی پشت سر گذاشته ایم، تصریح کرد: برنامه ریزی های لازم برای ماه های محرم و صفر که به علت نذورات مردمی، تقاضای کالاهای اساسی افزوده می شود، انجام شده تا این روند گرفتار خلل نشود.
وی ضمن اشاره به التهابات ماه های گذشته در بازار شکر، خاطرنشان کرد: مشکلاتی پیش آمده در بازار شکر به علت دو نرخی شدن قیمت این کالا بود که پس از اعلام نرخ رسمی از جانب ستاد تنظیم بازار و توزیع حواله های استانی، بازار تأمین و آرام شد.
ارشدی با اشاره به اینکه تولید شکر در کنار ذخایر راهبردی در شرایط مناسبی قرار دارد، اضافه کرد: فقط ذخایر این کالا در تهران حدود ۳۰ هزار تن برای توزیع در بخش خانوار و صنعت آماده توزیع است.
مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان تهران با اشاره به اینکه در مراکز ذخیره سازی برنج به میزان کافی موجود است، خاطرنشان کرد: ۲۰۰ هزار تن برنج در تهران از نوع هندی، تایلندی، پاکستانی و باسماتی ذخیره شده است که با عنایت به نیاز جامعه و استان توزیع خواهد شد.
وی با تکیه بر این که تدابیر لازم برای تأمین بازار کالاهای اساسی اندیشیده شده و کمبودی در این حوزه وجود ندارد، اضافه کرد: در صورت نیاز مردم در کوتاه ترین زمان اقلام اساسی به بازار تزریق خواهد شد.
به گفته ارشدی، از آغاز سال تابحال ۲۷ هزار و ۲۶۳ تن برنج و ۱۸ هزار و ۱۰۰ تن شکر در بازار توزیع شده است.
وی در مورد خرید تضمینی گندم هم اظهار داشت: سالجاری در ۱۱ مرکز اقدام به خرید ۱۰۰ هزار تن گندم زیرکشت استان تهران کرده و ذخیره سازی انجام تا در زمان نیاز برای تبدیل به آرد و نان در اختیار مراکز مربوطه قرار بگیرد.
ارشدی تصریح کرد: با عنایت به بارندگی ضعیف در فصل بهار و دیمی بودن بخش کشاورزی کشور میزان خرید گندم تحت تاثیر قرار گرفت و کاهش قابل ملاحظه ای را شاهد می باشیم.
وی با اشاره به اینکه امکان دارد در زمینه گندم در شرایط مطلوبی قرار نداشته باشیم، اظهار داشت: شرکت بازرگانی دولتی ایران بعنوان متولی تأمین کالاهای اساسی در کشور که باید نیازهای کشور را در صورت کاهش تولید از راه واردات تأمین کند، تدابیری در این حوزه اندیشیده است.
مدیرکل غله و خدمات بازرگانی تهران افزود: کشتی های واردکننده گندم در بنادر شهید رجایی، امام خمینی (ره) و چابهار درحال تخلیه هستند و شرایط تأمین این کالا در کشور رو به بهبود قرار دارد.


منبع:

1400/05/06
22:52:11
5.0 / 5
589
تگهای خبر: بازار , تولید , خدمات , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
گل چرم