شناورهای برنج رسید، چانه زنی ها شروع شد!

شناورهای برنج رسید، چانه زنی ها شروع شد!

گل چرم: با ورود کشتی های حاوی برنج به گمرک و بنادر قبل و حتی پس از شروع ممنوعیت فصلی حالا صاحبان این کالا تکلیف مشخصی نداشته و پیگیر ترخیص محموله های وارداتی هستند، بدین جهت گمرک ایران از وزارت جهاد خواسته در مورد برنج های وارداتی که پیش از ممنوعیت به بنادر رسیده ولی پس از آن قبض انبار شده اند تکلیف ترخیص را مشخص نماید، این در حالیست که قبل تر در این رابطه هشدار داده شده بود ولی دستگاه های ذیربط اقدامی نکردند.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، به سبب پشتیبانی از تولید داخل، بطور معمول هر ساله ممنوعیت فصلی واردات برنج از اول مرداد ماه شروع و تا اختتام آبان ادامه دارد، ولی برای امسال، قبل از اعمال ممنوعیت فصلی باتوجه به شرایط واردات برنج امسال که با کاهش قابل توجهی حدود ۷۰ درصد نسبت به سال قبل روبه رو شده و موجودی آن در گمرک و بنادر نیز کمتر از ۴۰ هزار تن بود فعالان حوزه برنج خواهان عدم اعمال ممنوعیت فصلی بودند.
ممنوعیت به تعویق نیفتاد و دردسر ترخیص شروع شد
با وجود بررسی های صورت گرفته در ستاد تنظیم بازار مصوب شد که ممنوعیت فصلی واردات برنج از اول مرداد ماه اعمال شود ولی ترخیص برنج، مشروط به این شد که اگر کالا تا ۳۱ تیر ماه یعنی پیش از شروع ممنوعیت، تاریخ ورود خورده و قبض انبار صادر شده باشد در صورت داشتن ثبت سفارش امکان ترخیص دارد.
گفته شد بود شناور ها در راه هستند کسی کاری نکرد
اما در فاصله چند روز به اعمال ممنوعیت فصلی، گزارش گمرک ایران از این حکایت داشت که حدود ۱۰ کشتی حاوی برنج از کشورهای مبدأ به سمت بنادر ایران حرکت کرده اند ولی احیانا تاریخ ورود آنها و زمانی که قبض انبار می شود پس از شروع ممنوعیت فصلی خواهد بود و در این صورت امکان ترخیص ندارد، بدین جهت گمرک ایران از وزارت صمت خواسته بود باتوجه به کاهش ذخایر برنج و نیاز بازار جهت جلوگیری از افزایش قیمت این کالا، ممنوعیت فصلی را به تعویق بیندازد، ولی در هر صورت چنین اقدامی صورت نگرفت.
شناورهای برنج آمد ولی تاریخ دیر شد
اما تازه ترین خبرها از این حکایت دارد که شناورهای حاوی برنج به بنادر ایران رسیده اند، ولی با وجود این که برخی محموله ها پیش از شروع ممنوعیت به بنادر رسیده چون تاریخ اعلامیه ورود و یا قبض انبار آنها بعد شروع ممنوعیت است، گمرک از ترخیص این کالا به سبب مصویه مربوطه که تاکید دارد باید تاریخ ورود پیش از اول مرداد باشد، ممانعت کرده است.
صاحبان کالا درخواست ترخیص دارند
این در حالیست که صاحبان برنج های وارداتی درخواست ترخیص این کالا را دارند، به هر حال در سال قبل نیز اعمال ممنوعیت فصلی زمانی صورت گرفته بود که هزار تن برنج از ماه ها قبل در بنادر مانده و امکان ترخیص نداشت و حتی گفته می شد در آستانه فساد قرار گرفته است و ظاهرا صاحبان کالا به سبب نیاز داخل و عدم تکرار تجربه گذشته مایل به ماندن کالا در بنادر تا اختتام ممنوعیت فصلی نیستند.
گمرک: برنج ها پیش از ممنوعیت آمده ولی نمی توانیم ترخیص کنیم
بر این اساس در مکاتبه صورت گرفته بین معاون فنی گمرک ایران و معاون توسعه صنایع تبدیلی و کسب و کارهای وزارت جهاد کشاورزی این مساله مورد توجه قرار گرفته و خواهان تعیین تکلیف شده است.
در این نامه آمده است«با توجه به این که ورود کالا به ۱۲ مایلی آب های سرزمینی یک کشور از نظر حقوقی، ورود کالا به قلمرو سیاسی آن شمرده می شود، صاحبان محموله های برنج وارداتی درخواست ترخیص این کالاهای رسیده را دارد. بدین جهت اگر کشتی های حامل برنج های وارداتی پیش از تاریخ ممنوعیت فصلی برنج به کشور رسیده و در لنگرگاه و بنادر پهلو بگیرند، فارغ از این که اعلامیه ورود و یا قبض انبار آنها چه زمانی صادر گردیده است، آیا اجازه ترخیص از گمرک را پیش از مقررات مربوطه دارند یا خیر؟»
بر این اساس گمرک از وزارت جهاد خواسته تا در این رابطه به قید فوریت پاسخ را اعلام تا صاحبان کالا که پیگیر این جریان هستند تکلیف کالای خودرا بدانند.
منبع:

1400/05/18
10:07:25
5.0 / 5
773
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
گل چرم