ایران ظرفیت صادرات ۲ تا ۵ هزار تن بذر ذرت را دارد

ایران ظرفیت صادرات ۲ تا ۵ هزار تن بذر ذرت را دارد

به گزارش گل چرم معاون موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال پیشبینی کرد: امسال ۸ تا ۱۰ هزار تن بذر هیبرید ذرت در کشور تولید شود.به گزارش گل چرم به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، صمد مبصّر اظهار داشت: با عنایت به کاهش سطح کشت ذرت به علت خشکسالی و موجودی ذخایر بذر ذرت از سال ۹۹، سال جاری کشت ۳ هزار و ۳۰ هکتار بذر هیبرید ذرت برنامه ریزی شده است.
وی اضافه کرد: این برنامه برای کشت ۱۶ رقم بذر هیبرید است که ۱۱ رقم آن منشا داخلی و ۵ رقم دیگر دارای منشا خارجی هستند.
مبصّر عنوان کرد: با عنایت به پیشبینی ذخیره ۸ تا ۱۰ هزار تنی بذر هیبرید ذرت از سال قبل در انبارهای سرد، مشکلی برای تأمین بذر سال ۱۴۰۱ نداریم.
وی ضمن اشاره به کشت ۴۰۰ هزار هکتار ذرت در سال گذشته، اظهار داشت: سال جاری سطح کشت ذرت به دلیل خشکسالی، حدود ۳۰۰ هزار هکتار پیشبینی شده است.
معاون موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال، سطح تولید بذر هیبرید ذرت در سال ۹۹ را ۵۴۶۶ هکتار عنوان نمود و عنوان کرد: از این سطح ۱۸ هزار و ۲۳۸ تن بذر تولید شد که بعد از ارزیابی های کیفی، ۱۷ هزار و ۱۵۵ تن آن گواهی و نزدیک به ۱۸۰۰ تن به علت غیراستاندارد بودن از چرخه بذری خارج شد.
وی با اشاره به اینکه مزارع بذر ذرت در استانهای اردبیل، البرز، مرکزی، قزوین، کرمانشاه، خراسان رضوی و خوزستان راه اندازی شده اند، اظهار داشت: حدود ۸۰ درصد سطح زیر کشت بذر هیبرید ذرت در استان اردبیل و در منطقه مغان و ۲۰ درصد مابقی در سایر استان ها است.
مبصّر اضافه کرد: سال قبل هم در این مزارع ۱۶ رقم بذر هیبرید کشت شد که ۱۴ رقم آن هیبرید سینگل کراس و دو رقم هم هیبرید تری وی کراس بودند.
وی توضیح داد: سال ۹۹ با عنایت به همکاریهای خوب بین سازمان حفظ نباتات کشور، موسسه تحقیقات گیاهپزشکی و موسسه تحقیقات خاک و آب با مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال در بهبود تغذیه و حفاظت از مزارع تولید بذر، سال خوبی برای تولید بذر ذرت بود به صورتی که عملکرد این مزارع ۴۰ تا ۵۰ درصد بیشتر از میانگین سنوات قبل ارزیابی شد.
معاون موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال، نیاز بذر ذرت برای کشت در سطح ۴۰۰ هزار هکتار را حدود ۱۳ تا ۱۵ هزار تن عنوان و تصریح کرد: سال ۹۹ بیشتر از نیاز کشور بذر هیبرید ذرت تولید شد و ازاین رو مقرر شد ۴ تا ۵ هزار تن از بذرهای تولیدی برای کشت در سال ۱۴۰۱ در انبارهای سرد نگهداری شوند و علاوه بر این ذخیره استراتژیک بذر ذرت، به علت کاهش سطح کشت ذرت در سال ۱۴۰۰ بر اثر خشکسالی، کاهش ذخایر آب پشت سدها و کاهش دبی چاه های آب و به دنبال آن کاهش کشت بذر ذرت در سالجاری، در کل موجودی انبارها به حدود ۸ هزار تن رسیده است.
وی اظهار داشت: پیشبینی می نماییم بخشی از بذرهای ذرت موجود در انبارها بعنوان ذخایر استراتژیک نگهداری و قسمتی دیگر با تلاش تولیدکنندگان بذر و پشتیبانی وزارت متبوع، صادر شود.
مبصّر با اذعان به این که صادرات بذر از نظر ثبت قانونی و تجاری سازی و همینطور سازگاری و رقابت با ارقام تولیدی در کشور مقصد باید فرایند سه تا چهار ساله را طی کند، عنوان کرد: با این وجود تابحال ۲۰۰ تن بذر هیبرید ذرت به کشورهای عراق، آذربایجان و ترکمنستان صادر گردیده است.
وی اظهار داشت: هم اکنون ما ظرفیت صادرات ۲ تا ۵ هزار تن بذر ذرت را به کشورهای همسایه بخصوص ترکیه داریم، چونکه هزینه تولید بذر در ایران کمتر از اغلب کشورهای همسایه است و از طرفی زیرساخت های فنی کشور برای صدور گواهی نامه های بین المللی مانند OECD و گواهی نارنجی ISTA فراهم است و صادرات بذر از ایران می تواند به اقصی نقاط دنیا صورت گیرد.
مبصّر، تعداد شرکتهای مجاز تولید بذر ذرت در ایران را ۱۸ شرکت عنوان نمود و اظهار داشت: این شرکت ها باید صادرات مازاد تولیدات خویش را در برنامه کاری خود بگنجانند.
وی درباره ارقام جدید ذرت هم عنوان کرد: سال ۹۹ نزدیک به ۷۷ درصد کشت بذر ذرت از رقم ۷۰۴ بود و مابقی کشت با ۱۵ رقم دیگر انجام شد، اما سال جاری سطح کشت رقم ۷۰۴ از ۷۷ درصد به ۶۰ درصد کاهش یافته است، چونکه این رقم قدیمی است و برای افزایش سهم ارقام جدید برنامه ریزی شده است.
مبصّر همینطور اذعان داشت: بذر ذرت به صورت عمده در ماه های اردیبهشت و خرداد کشت و برداشت از مزارع بذری در ماه های شهریور و مهر انجام می شود و حجم بسیار محدودی هم تولید بذر در خوزستان به صورت کشت تابستانه و در اواخر تیرماه انجام می شود.


منبع:

1400/05/19
22:17:41
5.0 / 5
465
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
گل چرم