گزارش گل چرم؛

نگاهی به نوسان قیمت کالاهای اساسی

نگاهی به نوسان قیمت کالاهای اساسی

بررسی قیمت کالاهای اساسی در تیرماه سال ۱۴۰۰ نشان داده است که نرخ ها با شیب ملایم تر به روند افزایشی خود ادامه داده اند.به گزارش گل چرم به نقل از مهر، روند قیمت کالاهای اساسی طی یکسال گذشته باوجود وعده های مکرر مسؤلان همچنان افزایشی بوده، به شکلی باعث کاهش تقاضا بخصوص در اقلامی همچون گوشت و برنج شده است.
قاسمعلی حسنی دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی تهران در این رابطه می گوید: هم اکنون به علت افزایش قیمت های افسارگسیخته کالاها بخصوص کالاهای خوراکی، تقاضا به شدت کاهش یافته است. دولت سیزدهم باید فکری اساسی برای سفره معیشت مردم بیاندیشد چونکه این وضعیت قیمت ها باعث کوچک شدن سفره مردم شده و خیلی از کالاها از سبد غذایی مردم حذف گردیده است.
افزایش ۷۹.۳ درصدی قیمت برنج خارجی
در این بین، بررسی آمار عرضه شده از جانب وزارت صمت از قیمت کالاهای اساسی در تیر ماه سال ۱۴۰۰ نشان داده است که نرخ انواع کالاهای اساسی نسبت به تیر ۱۳۹۹ با افزایش محسوسی همراه بوده که البته نسبت به ماه های قبل شیب ملایم تری داشته است.
بر همین مبنا، قیمت هر کیلوگرم برنج پاکستانی باسماتی درجه یک با ۲۷.۴ درصد افزایش از ۱۹ هزار و ۳۷۹ تومان در تیر ماه ۱۳۹۹ به ۲۴ هزار و ۶۹۳ تومان در تیر ماه ۱۴۰۰ افزایش پیدا کرده است.
قیمت هر کیلوگرم برنج تایلندی هم در تیر ۱۴۰۰ نسبت به تیر ۱۳۹۹ با ۷۹.۳ درصد افزایش از ۸ هزار و ۸۷۵ تومان به ۱۵ هزار و ۹۱۳ تومان افزایش پیدا کرده است.
همچنین قیمت هر کیلوگرم برنج طارم اعلا تیر ۱۴۰۰ نسبت به تیر ۱۳۹۹، ۳۹.۴ درصد افزایش داشته و از ۲۶ هزار و ۳۶۵ تومان به ۳۶ هزار و ۷۵۴ تومان رسیده است.
قیمت هر کیلوگرم برنج هاشمی درجه یک هم طی مدت یاد شده ۳۹ درصد افزایش پیدا کرده و از ۲۵ هزار و ۶۷۷ تومان به ۳۵ هزار و ۶۸۵ تومان رسیده است.
قیمت هر کیلوگرم شکر سفید نیز ۶۱.۶ درصد افزایش پیدا کرده و از ۸ هزار و ۳۰۳ تومان در تیر ۹۹ به ۱۳ هزار و ۴۱۵ در تیر ۱۴۰۰ افزایش پیدا کرده است.
قیمت هر کیلوگرم گوشت گوساله هم در تیر ماه ۱۴۰۰ نسبت به تیر ماه ۱۳۹۹ به میزان ۴۹.۹ درصد افزایش و از هر کیلوگرم ۷۷ هزار و ۵۲۲ تومان به ۱۱۶ هزار و ۲۱۵ تومان رسیده است.
قیمت هر کیلوگرم گوشت گوسفندی طی مدت یاد شده ۳۴.۴ درصد افزایش پیدا کرده و از ۹۴ هزار و ۶۱۷ تومان به ۱۲۷ هزار و ۱۶۲ تومان رسیده است.
قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ تازه هم در تیر ماه ۱۴۰۰ نسبت به تیر ماه ۱۳۹۹ به میزان ۵۷.۶ درصد افزایش پیدا کرده و از هر کیلوگرم ۱۶ هزار و ۷۸۰ تومان به ۲۶ هزار و ۴۴۷ تومان رسیده است.منبع:

1400/06/10
11:32:06
5.0 / 5
757
تگهای خبر: اتحادیه , سفر , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
گل چرم