مافیای واردات دست به کار شدند؟

مافیای واردات دست به کار شدند؟

سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی اظهار داشت: شنیده ها حاکی از این است که تعدادی از مغازه ها خصوصاً در تهران و مشهد که در گذشته لوازم خانگی کره ای عرضه می کردند و حالا کالای ایرانی، اخیراً مغازه های خودرا از جنس خالی کردند و از جانب دیگر عده ای کالاهای خودرا بدون ثبت سفارش به گمرک آورده اند که نشان میدهد مافیای واردات به هر ترتیبی دارد تمام زور خودرا می زند که از این جریان استفاده نماید و واردات آزاد شود.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، در ایام اخیر باردیگر بحث واردات لوازم خانگی کره ای ال جی و سامسونگ بجای بدهی های کره به ایران در رسانه های مختلف مطرح گردیده است. برخی رسانه ها مدعی شدند که آمریکا برای آزاد کردن قسمتی از پول های ایران به کره و شرکت های کره جنوبی مجوز داده که بدهی ایران را تنها بوسیله واردات کالا به ایران پرداخت کنند، اما در این مجوز قید شده که شرکت های جدید امکان صادرات محصولات خود به ایران را ندارند و همان شرکت های پیشین ال جی و سامسونگ باید محصولات خودرا به ایران صادر کنند.
اما جست وجویی در سایت های مختلف انگلیسی زبان نشان میدهد که این خبر اواخر تیرماه در بعضی سایت ها انتشار یافته که البته در آنها اشاره ای به نام شرکتها نشده است. همان زمانی که نخستین بار گمانه زنی هایی از واردات لوازم خانگی کره ای پس از توافق با کشورهای غربی عنوان شد. البته چند روز پس از آن ماجرا، وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) مجوز ورود محصولات لوازم خانگی خارجی به کشور را رد و اعلام نمود که هیچ تصمیمی برای ورود محصولات لوازم خانگی خارجی به کشور ندارد.
روز گذشته هم عباس هاشمی، دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی ایران، اصرار کرد که باید از این فرصت برای واردات اقلام مورد نیاز ازجمله اجزا و قطعات، ماشین آلات و مواد اولیه که تولید داخلی ندارد، استفاده شود، اما نسبت به احتمال انحصار هم هشدار داد و اظهار داشت که بنظر می رسد برخی به دنبال اهدافی هستند که از هر تکانی موج رسانه ای ایجاد می کنند و احیانا عده ای نگران هستند که به قول خودشان مافیای واردات به بهانه کمبود و تامین سلایق مختلف لوازم خانگی وارد کند. اما سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی معتقد می باشد که مافیای واردات وارد میدان شده است.
حمیدرضا غزنوی در گفت و گو با ایسنا، درباره دلیلهای مطرح شدن باردیگر واردات لوازم خانگی کره ای، اظهار نمود: اتفاقاتی افتاده که پیش بینی می شود شرایط برای واردات مهیا می شود. اول این که آمریکایی ها به شرکت های کره و ژاپن که قبلاً به ایران صادرات داشتند، مجوز دادند از محل پول هایی که از صادرات نفت در کره بلوکه شده به ایران محصول صادر کنند.
بگفته وی در این مجوز نام شرکتها برده نشده، اما مشخصاتی که داده شده به لوازم خانگی و خودرو برمی گردد.
سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی با اعلان اینکه در این مجوز ۹۰ روزه پول ایران در مقابل کالاهای صادراتی از این کشور قرار گرفته، اشاره کرد: این نشان میدهد ما تا حالا سر کار بودیم، چونکه امیدوار بودیم هفت میلیارد دلار پول از کره دریافت نماییم که با این مجوز منتفی شده است.
وی با اعلان اینکه شرکت هایی که تا حالا به ایران صادرات داشتند در زمینه خودرو و لوازم خانگی بودند، اشاره کرد: بدین سبب نشانه هایی که در مجوز داده شده نشان میدهد منظور اصلی همین شرکت های لوازم خانگی کره ای است. از جانب دیگر آمریکایی ها تاکید نمودند که به هیچ وجه به ایران پول پرداخت نشود که یعنی به صورتی برای ایران خط و نشان کشیدند. بدین سبب ما باید در این وضعیت هشدار دهیم و شفاف سازی نماییم. کشور دیگر نباید تعیین کند که ما با پول نفت مان اجازه خرید چه چیزهایی را داریم.
از خالی شدن مغازه ها تا ثبت تا واردات کالای بدون ثبت سفارش
غزنوی همین طور با اعلان اینکه ممکنست این مجوز ابتدا خوب به نظر برسد، اما ما باتوجه به پیش بینی هایی که داریم دراین زمینه هشدار می دهیم، اظهار نمود: شنیده ها حاکی از این است که تعدادی از مغازه ها خصوصاً در تهران و مشهد که در گذشته لوازم خانگی کره ای عرضه می کردند و حالا کالای ایرانی، اخیراً مغازه های خودرا از جنس خالی کردند و از جانب دیگر عده ای کالاهای خودرا بدون ثبت سفارش به گمرک آورده اند.
این در حالیست که بگفته وی در دولت نهم و دهم نیز تولید کنندگان بارها شاهد بودند که همین دو برنده ال جی و سامسونگ کالاهای خودرا بدون ثبت سفارش به گمرک می آوردند، قبض انبار می گرفتند و بعد دولت مصوبه می داد افرادی که تا همان تاریخ قبض انبار دارند می تواند کالای خودرا ترخیص کنند. این اتفاق بارها در زمان تکرار شد. بدین سبب بر طبق شنیده ها و تجاربی که از قبل داشتیم، تحلیل ما این است مافیای واردات به هر ترتیبی دارد تمام زور خودرا می زند که از این جریان استفاده نماید و واردات آزاد شود. به عبارتی مافیای واردات زیر پوستی عمل می کنند.
وی همین طور اصرار کرد که بهترین حالت استفاده از این مجوز تامین مواد اولیه و قطعاتی است که در داخل تولید نمی گردد و نباید کالا و قطعاتی که خودمان تولید می نماییم و حتی در مواردی صادر کننده هستیم را به کشور وارد نماییم. چونکه آمریکا و کره به دنبال نابود کردن تولید ما هستند و این مصوبه در امتداد همان طراحی های استعمارگرایانه تحریم است.
این مقام صنفی اصرار کرد که در درجه اول باید درخواست نماییم پول کشور را پس بگیریم و در درجه دوم، اگر امکان آن نبود قطعات و مواد اولیه. نباید اجازه دهیم کشورهای دیگر برای ما تصمیم بگیرند.
به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، دو سال پیش و با تشدید تحریم های آمریکا دو شرکت کره ای ال جی و سامسونگ که در صنعت لوازم خانگی سرمایه گزاری نموده بودند، ایران را ترک کردند. هم اکنون برند این دو شرکت در ایران به جی پلاس و سام تغییر کرده و قطعات آنها از کشورهای دیگری به جز کره به ایران وارد می شود. بدین سبب کالاهای برند ال جی و سامسونگ موجود در بازار بصورت قاچاق وارد می شوند و گارانتی ندارند. وضعیت حدودا مشابهی در صنعت خودرو با برند رنو و پژو نیز رخ داده است.1400/06/17
12:34:38
5.0 / 5
414
تگهای خبر: بازار , تولید , خرید , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
گل چرم