تاثیر تحولات افغانستان بر بازار طلا و ارز ایران

سکه ۱۰۰ هزار تومان گران گردید

سکه ۱۰۰ هزار تومان گران گردید

به گزارش گل چرم طبق تحلیل عضو هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران، طی یک هفته اخیر برخلاف آنکه پیشبینی ها در جهت افزایش اونس جهانی طلا بود اما هر اونس طلا با افت روبرو شد. این درحالیست که تحولات سیاسی کشور همسایه تأثیر خویش را در نوسانات نرخ ارز در داخل داشت و سبب شد که همچنان روند صعودی قیمت سکه و طلا در بازارهای داخلی ادامه دار باشد.


ایوب اکبری پور در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه در هفته ای که گذشت شاهد تغییرات چندانی در قیمت های داخلی نبوده ایم اما در حوزه تحولات و نوسانات جهانی، هر اونس جهانی طلا با افت ۲۹ دلاری روبه رو شده است؛ اظهار نمود: بازارهای جهانی هفته گذشته با قیمت ۱۸۲۹ دلار برای هر اونس طلا هفته را به اتمام رساندند اما امیدواری ها برای بالا رفتن قیمت اونس جهانی در روز بازگشایی بازارها در ابتدای هفته (دوشنبه) وجود داشت. دلایلی همچون نگرانی ها از بابت کندی رشد اقتصای به جهت شیوع بیشتر ویروس کرونا دلتا و تأثیر آن در بازار کار، نگرانی از بابت آماری که قرار بود سازمان NHD (سازمانی که میزان درآمد اشتغال های غیرکشاورزی را عرضه می دهد) منتشر کند و همینطور نگرانی از بابت افزایش نرخ بیکاری در آمریکا پیشبینی ها برای بازارهای جهانی را به این سمت و سو کشانده بود که هر اونس طلا تا ۱۸۵۰ دلار هم بالا خواهد رفت، که اونس طلا به این رقم نرسید.
عضو هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران تصریح کرد: اما با بیان شاخص مثبت بیکاری آمریکا ضمن این که ارزش سهام در آمریکا افت کرده و سبب شده سرمایه گذاری در حوزه طلا پرارزش شود و منجر به امیدواری برای سرمایه گذاری در این عرصه شد؛ ازاین رو این کاهش ارزش سهام باعث شد هر اونس طلا با کاهش قیمت روبه رو شود. ضمن این که تصمیاتی که در حوزه پولی در بانک مرکزی اروپا (از سوی سازمان ECB) اتخاذ شد سبب شد که پیشبینی افزایش اونس جهانی طلا محقق نشود. در مجموع برای ماههای آینده هم حتی در صورت بهبود اقتصاد جهانی به جهت این که طلا بهترین حوزه برای سرمایه گذاری است، پیشبینی ها برای قیمت اونس جهانی طلا با دیدی مثبت خواهد بود.
وی خاطرنشان کرد: همانطور که اشاره شد، پیشبینی ها برای افزایش قیمت جهانی طلا درست نبود و تا این لحظه هر اونس جهانی طلا به ۱۸۰۰ دلار رسیده است که افت ۲۹ دلاری داشته است. این هفته مسائل اقتصادی، تصمیم گیری های کلان اقتصادی و مسائل سیاسی در آمریکا، اروپا و همینطور در ایران به جهت تاثیرات تحولات سیاسی کشورهای همسایه شاهد تحولات بوده ایم.
اکبری پور با اشاره به اینکه تغییر و تحولات هر کشور بر اقتصاد کشورهای همسایه بسیار اثرگذار خواهد بود، اظهار داشت: بنابراین با عنایت به تحولات سیاسی افغانستان، اقتصاد ایران هم به تبع از این تحولات و تغییرات کشور همسایه تأثیر پذیرفته است و سبب نوسانات نرخ ارز و طبیعتا تغییرات قیمت ها در بازارهای داخلی شد.

قیمت سکه ۱۰۰ هزار تومان و طلا ۱۲ هزار تومان بالا رفت
عضو هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران در اعلام آخرین قیمت های معاملاتی (روز پنجشنبه) در بازار سکه و طلای داخلی و تغییرات آن نسبت به ابتدای هفته، اظهار داشت: هر قطعه سکه تمام بهار طرح جدید با افزایش ۱۰۰ هزار تومانی نسبت به ابتدای هفته به ۱۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان رسیده و هر قطعه سکه تمام طرح قدیم هم با ۵۰ هزار تومان رشد، در انتها هفته ۱۱ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان تعیین قیمت شده است. این در حالیست که در انتها هفته، هر قطعه سکه بین ۵۳۰ تا ۵۵۰ هزار تومان حباب داشته است.
وی اضافه کرد: در آخرین معاملات آخر هفته، هر قطعه نیم سکه شش میلیون و ۱۷۰ هزار تومان، ربع سکه سه میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و سکه های یک گرمی دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان قیمت گذاری شده اند که همگی نسبت به قیمت ها در ابتدای هفته، بدون تغییر مانده و ثبات داشته اند.
عضو هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران همینطور اظهار داشت: در هفته ای که گذشت هر مثقال طلای ۱۷ عیار با رشد ۶۰ هزار تومانی به پنج میلیون و ۱۰۰ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار با افزایش حدود ۱۲ هزار تومانی به یک میلیون و ۱۷۷ هزار تومان رسیده است. آخرین نرخ اونس جهانی هم همانطور که اشاره شد ۱۸۰۰ دلار ثبت شده است.
اکبری پور در انتها در ارتباط با وضعیت تقاضا در بازار و میزان معاملات، اظهار نمود: با عنایت به ایام ماه های محرم و صفر، همچون روال سابق سالهای گذشته، حتی در شرایط ایده آل (به دور از کرونا یا مسائل سیاسی و اقتصادی) رکود در بازار سکه و طلا در این دو ماه وجود داشته است؛ ازاین رو همچنان رکود در بازار وجود دارد و سقف معاملات کمتر از ماه های پیش بوده است.1400/06/20
11:29:59
5.0 / 5
469
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
گل چرم