در گزارش گل چرم اعلام شد؛

کشتار دام های مولد با شتاب زیادی ادامه دارد

کشتار دام های مولد با شتاب زیادی ادامه دارد

به گزارش گل چرم رئیس اتحادیه دام های سبک کشور با اشاره به اینکه کشتار دام های مولد با شتاب زیادی ادامه دارد، خواهان تغییر فوری مدیران دولت قبل شد.افشین صدر دادرس، مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک کشور در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به این که کشتار میش های مولد با شتاب ادامه دارد، عنوان کرد: این اتفاق با عنایت به کمبود شدید و گرانی بی سابقه نهاده های دامی و خشکسالی که در کشور اتفاق افتاده، شرایط کرونایی، کاهش مصرف گوشت و عدم اجرای برنامه های حمایتی مثل خرید داخلی و صادرات که دام انباشته شده را از چرخه تولید خارج می کند کاملاً طبیعی است. چون که دامداران در شرایط بسیار سختی قرار دارند و کسی هم به آنها کمک نمی نماید.
وی ضمن اشاره به این که دامداران با عنایت به شرایط دشواری که در آن قرار گرفته اند ناچار به کشتار دام های مولد هستند، اضافه کرد: هم اکنون تولید کنندگان نه تنها سود نمی کنند بلکه برای پیشگیری از زیان بیش از اندازه ناچار به کشتار دام های خود هستند.
این فعال بخش خصوصی با اشاره به اینکه مسؤلان وزارت جهاد کشاورزی از اسفند سال قبل تا همین هم اکنون می گویند که ۴ میلیون تن نهاده دامی در گمرکات وجود دارد اما در خیلی از استان ها کمبود نهاده ها همچنان معضل بسیار بزرگی برای صنعت دامپروری است که معاونت امور دام هم در مسافرت به فیروزکوه به آن اذعان داشت.
دادرس خاطرنشان کرد: متأسفانه مسؤلان به جهت اینکه ضعف ها و سوءمدیریت های خویش را توجیه کنند مساله حمل و نقل را بزرگ تر از آنچه هست جلوه می دهند، البته ما هم افزایش وحشتناک هزینه های حمل و نقل را نفی نمی نماییم اما آیا مسؤلان نباید با دستگاههای دیگر مذاکره و این مساله را به شکلی حل کنند؟
وی افزود: در دوره نخست تحریم ها، نهاده های دامی با قطار و از راه راه آهن از بندر امام به کرج می آمد و در آنجا تخلیه می شد. آیا هم اکنون نمی توانند از طریق آهن برای حمل نهاده ها استفاده کنند؟
دادرس خاطرنشان کرد: آنچه مسلم است چاره ای برای رفع این چالش ها وجود دارد اما واقعاً نمی دانیم که چرا اقدامی نمی شود؟
این فعال بخش خصوصی ضمن اشاره به این که امیدوار هستیم دولت سیزدهم برای رفع این مشکلات هر چه سریع تر دست به کار شود، اظهار داشت: اقدام نخست دولت باید تعیین تکلیف هر چه سریع تر معاونت ها، سازمان ها و شرکت هایی باشد که در این حوزه مسئولیت دارند. نیمه دوم شهریور درحال اتمام است، سال آبی آینده طبق پیشبینی ها سال کم آبی است و هنوز هیچ راهکاری برای خروج از بحران ها عرضه نشده و ما لحظه شماری می نماییم تا کسانی که در دولت های یازدهم و دوازدهم مسئول بودند و امتحان خویش را پس دادند و نمره قبولی هم نگرفتند هر چه سریع تر تغییر کنند.
وی تصریح کرد: هم اکنون معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی، شرکت پشتیبانی امور دام و معاونت صنایع و بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی باید هر چه سریع تر تعیین تکلیف شوند تا بلکه مدیران منتخب با تدبیر و سرعت بیشتری در این حوزه اقدام نمایند.
دادرس با انتقاد از تعلل معاونت صنایع و بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی در آزادسازی صادرات دام زنده اظهار داشت: همواره این تعلل ها خسارت های جبران ناپذیری را به تولید و دامداران وارد کرده است.
وی با انتقاد از بی اطلاعی مسؤلان مربوطه از وضعیت تولید کشور اضافه کرد: آنقدر که بعضی از مسئولین برای تعادل بازار گوشت به فکر واردات دام و گوشت قرمز هستند به فکر تأمین این کالای اساسی از بازارهای داخلی نیستند این در شرایطی است که یکی از چالش های کنونی کشور مازاد دام زنده است و متأسفانه مسؤلان به این امر واقف نیستند.
این فعال بخش خصوصی افزود: همانطور که در خریدهای خارجی قیمت گوشت به کیفیت آن بستگی دارد، در بازار داخلی هم بدینگونه است، نمی گردد انتظار داشت که شرکت پشتیبانی بهای میش را به دامدار بدهد و بره تحویل بگیرد.
دادرس با اشاره به اینکه هم اکنون خرید دام داخلی ارزان تر از واردات دام تمام می شود عنوان نمود که علت عدم تمایل متولیان به تأمین نیاز از داخل کشور بر ما معلوم نیست؟
وی افزود: گرانی گوشت در بازار تناسبی با قیمت دام زنده ندارد و باید برای حل این معضل که ناشی از حضور پر رنگ دلالان است راهکاری اندیشیده شود که هم امنیت تولید کنندگان و هم حقوق مصرف کنندگان تأمین شود، چونکه بدون رعایت حقوق تولیدکنندگان، مصرف کنندگان هم متضرر خواهند شد.
دادرس در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به این که دولت حدود ۳ ماه است که مبادرت به خرید دام سبک از عشایر کرده است، خاطرنشان کرد: قرار بود به ازای هر کیلوگرم گوشت گوسفند، ۳ کیلو جو به دامداران تحویل داده شود که متأسفانه در خیلی از موارد هنوز این وعده اجرا نشده است.
وی افزود: دو سوم دام سبک کشور، دام غیرعشایری است که در تولید شرایط تقریباً یکسانی با دام عشایر دارند، ما از بهمن ماه سال قبل با عنایت به هشدارهای خشکسالی برای سال ۱۴۰۰، پیگیر خرید حمایتی برای کل دام سبک کشور بودیم که می بایست دولت مازاد آنرا خریداری می کرد اما متأسفانه از خرداد ماه سالجاری شورای قیمت گذاری محصولات کشاورزی در حالیکه خرید حمایتی دام عشایر را تصویب نموده در تبعیضی آشکار این مساله را برای بقیه دام سبک کشور به تصویب نرسانده است.


منبع:

1400/06/26
14:13:39
5.0 / 5
487
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
گل چرم